O rankingu

Ranking kotłów jest subiektywnym, niekomercyjnym przeglądem polskiego rynku kotłów na węgiel i drewno, który ma ambicje wyszukiwać kotły jak najtańsze, jak najczystsze i uniwersalne paliwowo – czyli takie, które zapewniają tanie i czyste ciepło.

Czyja to robota?

Ranking prowadzi jednoosobowo autor portalu CzysteOgrzewanie.pl.

Ile kosztuje opinia?

Ranking jest przedsięwzięciem non-profit. Nikt nie płaci za umieszczenie kotła w rankingu czy też za przemilczenie go albo za pochlebniejszą opinię. Rzetelność każdy może ocenić samodzielnie, bowiem wszelkie opinie i oceny są bogato uargumentowane faktami.

Jak dodać kocioł do rankingu?

Propozycje można przesyłać autorowi rankingu.

W jaki sposób oceniane są kotły?

Ideałem byłoby wypowiadać się o jakości kotłów po przetestowaniu każdego osobiście. Niestety to wymagałoby znacznych nakładów czasu i pieniędzy, co czyni taki scenariusz mało realnym. Dlatego kotły oceniane są na podstawie dostępnych danych technicznych o ich budowie i wyposażeniu. Taka ocena mówi o kotle dosyć dużo — czy wyposażenie pozwala na palenie bez wypuszczania w komin nadmiaru niedopału i/lub ciepła, jakie paliwa może spalać, do jakich budynków się nadaje a do jakich nie, czy gwarancja zawiera pułapki itd. Ale też nie mówi wszystkiego, np. jak będzie się zachowywał w eksploatacji na różnych paliwach.

Co decyduje, czy kocioł znajdzie się w rankingu, czy nie?

W rankingu mają szansę znaleźć się wyłącznie kotły spełniające normę emisji min. klasy 5. normy PN-EN 303-5:2012:

Muszą być dostępne (w internecie lub przesłane autorowi rankingu) następujące dane i materiały na temat kotła:

  • zdjęcie ogólne
  • przekrój obrazujący budowę kotła
  • DTR
  • certyfikat odnośnie emisji
  • warunki gwarancji

To producentowi/sprzedawcy powinno najbardziej zależeć, by kocioł znalazł się w rankingu. Jeśli nie będę w stanie w/w informacji i materiałów dostać nigdzie w internecie ani nie zostaną mi przesłane, to po prostu dany wyrób pomijam skoro sam producent nie jest zainteresowany jego sprzedażą.

Jaka jest skala ocen?

Skala ocen jest dwustopniowa i mówi o tym, na ile dany kocioł jest wart zakupu zdaniem autora rankingu:

  • A — kotły w których nie stwierdzono żadnych istotnych uchybień,
  • B — kotły z niewielkimi problemami, może słabiej wyposażone w stosunku do ceny, ale nadal warte uwagi,

Ocena z konieczności przyznawana jest w sposób dość subiektywny. Dwa kotły tego samego rodzaju z taką samą oceną mogą się dość znacznie różnić. Dwa podobne z pozoru kotły mogą otrzymać bardzo różne oceny, bowiem trudno obiektywnie wartościować różne kombinacje wielu cech. Ponadto istotność danej zalety lub wady może być dla każdego różna. Zawsze warto czytać uzasadnienie oceny, brać pod uwagę podane parametry kotła i decydować o zakupie pod kątem własnych wymagań.

Gdzie podziała się większość kotłów zasypowych?

W październiku 2017 rząd wprowadził wymogi emisyjne dla nowo sprzedawanych kotłów. Starocie mogą być wyprzedawane do lipca 2018. Oczywiście producenci stosują różne wybiegi, by stare pudła w ofercie pozostawić. Nie chcę tego wspierać, dlatego kotły niespełniające wymagań emisyjnych zostały z rankingu usunięte. To najwyższy czas, by kopcące pudła zniknęły, a w ich miejsce pojawiły się tanie i czyste kotły na ogólnodostępne tanie paliwa. Na razie producentom się z tym nie spieszy.

Gdzie podziała się większość kotłów podajnikowych za 10 tysięcy?

Celem rankingu jest promować kotły czyste, możliwie tanie i spalające powszechnie dostępne, tanie paliwa – to jest w interesie zwykłych ludzi. Kotły za 10 tysięcy na paliwa o parametrach zbliżonych do diamentów to zaprzeczenie potrzeb konsumentów paliw stałych i wpędzanie ich w pułapkę coraz droższego, trudniej dostępnego paliwa – ale zapewne znakomity biznes w czasach, gdy rzeka publicznych pieniędzy jest przelewana na ograniczanie niskiej emisji.
Branża, która przez lata spasła się sprzedając nam kopcące pudła, teraz w imię walki z syfem sprzedaje nam nowe, kilka razy droższe, "nowoczesne" urządzenia. Ponieważ oni nam generalnie nie pomagają w likwidowaniu syfu, który sami wyhodowali, a bywa, że i nogę podkładają, więc i ja nie chcę nakręcać im przychodów ze sprzedaży kolejnych patologicznych urządzeń.

Kupiłem kocioł zachwalany w rankingu a nie jest taki fajny

Jako się rzekło: ranking nie daje gwarancji 100% satysfakcji, bo nie jest kompleksowym testem kotłów. Jeśli coś w budowie, jakości wykonania lub kulturze pracy kotła albo poziomie obsługi klienta rażąco odstaje od norm zachodniej cywilizacji – daj znać. Januszów biznesu trzeba piętnować, oczywiście stosownie do skali i powagi problemu.

Aktualność informacji

Dane zawarte w opisie kotła takie jak ceny, moce, wymiary itp. należy traktować jako przybliżone i niekoniecznie aktualne. Po pierwsze pochodzą one z materiałów producentów, które mogą się różnić od aktualnej oferty. Po drugie materiały producenta mogły się zmienić od czasu ostatniej aktualizacji artykułu.