Sztoker V

Ocena w rankingu A
Producent Komiz
Rodzaj kotła Kocioł z palnikiem rynnowym
Pojemność zasobnika ~144kg
Do układu zamkniętego nie
Paliwa podstawowe(2)
 • Ekogroszek
Dostępne moce 20kW
Klasa
wg normy PN-EN 303-5:2012
5
Ecodesign nie
Gwarancja 2 lata
Instrukcja obsługi dostępna
Strona producenta przejdź do strony producenta
Orientacyjna cena od 9 300zł (20kW)

(1) - orientacyjny czas pracy na pełnym załadunku paliwa podstawowego przy 60% mocy nominalnej

(2) - paliwa podstawowe określa producent; to takie, na których kocioł jest w stanie osiągnąć moc nominalną

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2018

Sztoker V jest przystosowaną do wymagań 5. klasy wersją kotła Sztoker, która miała premierę w lipcu 2016. Zmiany nie są zbyt daleko idące: tylko jedna dostępna moc (20kW) oraz trochę ceramiki i zawirowywaczy w wymienniku.


Zalety

 • Sterownik z automatycznym doborem nastaw

Niewiadome

 • Powierzchnia wymiennika

  Sądząc po przekroju i fakcie osiągnięcia 5. klasy, musi być go w sam raz

Wady

 • Mały wybór mocy

  Tylko 20kW

 • Krótka gwarancja

  2 lata z możliwością przedłużenia do 5 lat dzięki corocznym płatnym przeglądom

Detale techniczne

Przekrój kotła Sztoker V

Sztoker V działa nadal na tej samej zasadzie co Sztoker. Osiągnięcie 5. klasy przez ten kocioł pokazuje, że nie tylko retorta ma dobre wyniki, ale rynnopodobny palnik też daje radę. Nie zmienił się sterownik, w wymienniku nie ma rzecz jasna rusztu wodnego znanego ze Sztokera 15kW a dodano jedynie elementy ceramiczne oraz zawirowywacze.

Czy się komu podoba wymiennik poziomy, to jest kwestia osobistych preferencji oraz miejsca w kotłowni. Ponieważ jednak zastosowane w tym palniku spalanie w poprzek kierunku podawania paliwa ma z natury większe skłonności do przydymienia, nasuwa się pytanie, czy 5. klasa to bardziej zasługa poprawionej czystości spalania, czy udanego zatrzymania pyłów w kotle dzięki labiryntowi wymiennika z zawirowywaczami (po coś to wszystko tam przecież umieszczono). Jeśli to pierwsze, to bardzo dobrze. Jeśli bardziej to drugie, to gorzej, bo kocioł będzie zarastał. A częste czyszczenie może nie być przyjemne. Jest 5-6 półek poziomych do wyszorowania, do tego za każdym razem trzeba wyjąć, oczyścić i włożyć zawirowywacze. Ale na razie to gdybanie, o przeciętnym tempie zarastania kotła będzie można coś powiedzieć, gdy pierwsi użytkownicy 5-klasowej wersji przećwiczą z nim chociaż jedną zimę.

Gwarancja za darmo trwa 2 lata a zlecając płatne przeglądy można ją przedłużyć do 5 lat.

W DTR wyraźnie zapisano, że Sztoker V może być montowany tylko w układzie otwartym. Jest to o tyle dziwne, że na dołączonym do DTR wzorze protokołu odbioru kotłowni są pozycje dotyczące układu zamkniętego.

Uzasadnienie oceny

Sztoker V nie wykazuje poważnych wad, stąd najwyższa ocena. Nie posiada w końcu rusztu wodnego, za to nadal ma sterownik z automatycznym doborem parametrów pracy. Oficjalnie jest w stanie spalać tylko dobry ekogroszek, ale rynnopodobny palnik pozwala na próby co najmniej z groszko-miałem. Zagadką jednak pozostanie (do czasu, aż pierwsi użytkownicy przeżyją z nim choć jedną zimę) na ile często będzie wymagał czyszczenia i jak bardzo uciążliwe ono będzie przy tak upakowanym zawirowywaczami i rozbudowanym poziomym wymienniku.

Historia zmian

Tutaj pojawią się informacje kiedy, co i dlaczego było zmieniane w opisie kotła oraz jego ocenie.
Na razie nic tutaj nie ma.