Sztoker +

Ocena w rankingu B
Producent Komiz
Rodzaj kotła Kocioł z palnikiem rynnowym
Pojemność zasobnika ~92kg
Do układu zamkniętego nie
Paliwa podstawowe(2)
  • Ekogroszek
Dostępne moce 12kW 18kW 24kW
Klasa
wg normy PN-EN 303-5:2012
5
Ecodesign tak
Gwarancja 2 lata
Instrukcja obsługi dostępna
Strona producenta przejdź do strony producenta
Orientacyjna cena od 6 500zł (12kW)

(1) - orientacyjny czas pracy na pełnym załadunku paliwa podstawowego przy 60% mocy nominalnej

(2) - paliwa podstawowe określa producent; to takie, na których kocioł jest w stanie osiągnąć moc nominalną

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2018

Ranking jest w stanie upadłości.

Zawarte w artykule informacje mogą być nieaktualne.

Przejdź do listy dostępnych w sprzedaży kotłów tanich i czystych

Jeszcze jedna wersja Sztokera, tym razem w klasie 5. i Ecodesign oraz w mniejszych mocach. Wydaje się podobny do swoich pierwszych wersji i w podstawowych kwestiach tak jest, ale zarazem trochę detali się zmieniło.


Zalety

  • (Pół)automatyczny sterownik

Wady

  • Podstawowa gwarancja 2 lata

    5 lat tylko przy corocznych przeglądach

  • Wysokie wymogi co do paliwa

    Niedobrze jeśli bierzesz kocioł z dotacji i musisz je spełniać

Detale techniczne

Przekrój kotła Sztoker +

Sztoker + nadal wyróżnia się oryginalnym paleniskiem: ani to retorta, ani to podajnik tłokowy, ale coś pomiędzy. Paliwo jest podsuwane na ruszt od boku przez podajnik ślimakowy. Skutkiem tego nie jest to spalanie tak czyste jak w retorcie (bo część gazów z węgla ma szansę ominąć gorące rejony) ale zarazem znacznie uproszczona jest budowa podajnika i mniej jest okazji do zużycia i awarii, większa tolerancja na niewymiarowe dodatki w paliwie. 

Mocniejszym zmianom uległa budowa wymiennika. Spaliny z palnika wydostają się przewężeniem do komory wymiennika – poziomego, z zawirowywaczami. To kiepskie rozwiązanie, uciążliwe w czyszczeniu. Aczkolwiek zdarzają się kotły, gdzie to ewoluowało do form patologicznych.

Sterownik to Cobra PID, gdzie nastaw dokonuje się ręcznie, ale sterownik potrafi się w pewnym zakresie dostosować do zmian jakości paliwa.

Problemem mogą być dość wysokie wymogi względem paliwa zapisane w DTR. Normalny użytkownik może na nie machnąć ręką, ale biorąc taki kocioł na dotacje najczęściej zobowiązujesz się palić opałem nie gorszym niż to, czego wymaga producent. A producent zwykle wymaga jak najlepszego paliwa, bo na takim najłatwiej było przejść badania. W przypadku Sztokera + DTR wymaga kaloryczności ">28MJ" czyli – ściśle matematyki się trzymając – 28,01MJ i więcej. Sprawdź, jak z dostępnością i cenami takich ekogroszków.

Sztoker + spełnia wymogi 5. klasy (jest certyfikat na stronie producenta) oraz Ekoprojektu (certyfikaty w DTR).

Gwarancja trwa 2 lata. Przedłużenie do 5 lat wymaga obowiązkowego zabezpieczenia temperatury wody na powrocie do poziomu 50st.C oraz corocznych przeglądów wykonywanych przez serwis producenta.

Sztoker + ma spory wybór najczęściej potrzebnych mocy i zaczyna się już od 12kW. Jest dość przyjazny cenowo – najmniejsza moc kosztuje ok. 6500zł. W DTR znajduje się wyraźny zapis, że kocioł może pracować tylko w układzie otwartym.

Na forum Muratora jest wątek poświęcony temu kotłowi.

Uzasadnienie oceny

Sztoker + jako całokształt ma kilka wad. Kogoś może zrazić krótka gwarancja, innemu może nie pasować poziomy wymiennik z zawirowywaczami albo wysokie wymagania na paliwo (jeśli musi się nimi przejmować). Ale dostępne małe moce oraz mała cena na tle reszty rynku mogą te minusy niwelować.

Historia zmian

Tutaj pojawią się informacje kiedy, co i dlaczego było zmieniane w opisie kotła oraz jego ocenie.
Na razie nic tutaj nie ma.