Tekla Draco

Ocena w rankingu C
Producent Tekla
Rodzaj kotła Kocioł retortowy
Pojemność zasobnika ~184kg
Do układu zamkniętego tak
Paliwa podstawowe(2)
  • Ekogroszek
Dostępne moce 15kW 25kW 35kW 50kW 75kW
Klasa
wg normy PN-EN 303-5:2012
4
Ecodesign nie
Gwarancja 5 lat
Instrukcja obsługi dostępna
Strona producenta przejdź do strony producenta
Orientacyjna cena od 7 800zł (15kW)

(1) - orientacyjny czas pracy na pełnym załadunku paliwa podstawowego przy 60% mocy nominalnej

(2) - paliwa podstawowe określa producent; to takie, na których kocioł jest w stanie osiągnąć moc nominalną

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2016

To już jest koniec

Od 1. lipca 2018 nie mogą być legalnie sprzedawane kotły takie jak ten (bez 5. klasy emisji). Być może nadal jest w sklepach, bo producenci różnie kombinują, ale jeśli go kupisz, to i tak zgodnie z uchwałami antysmogowymi w części województw nie możesz go już legalnie zainstalować a za kilka lat będzie trzeba go wymienić.

Tekla Draco wygląda na zwykły kocioł bez rewelacji i to w zasadzie słuszne wrażenie. Ale ma też parę niewyeksponowanych cech, o których warto wiedzieć zawczasu: nie wszystkie moce mają 4. klasę a 5-letnia gwarancja wymaga ochrony powrotu.


Zalety

  • Półautomatyczny sterownik

    Funkcja PID płynnie reguluje moc kotła, ale opiera się na kilku poziomach mocy, na których parametry spalania ustala się ręcznie.

Wady

  • Problem z certyfikatem 4. klasy

    Tylko niektóre moce spełniają 4. klasę, nie cały model

Detale techniczne

Przekrój kotła Tekla Draco

Ze skąpych informacji o palniku można wyczytać tyle, że jest to zwykła retorta z żeliwnym kolanem i paleniskiem. Nie wiadomo nic o ślimaku, więc najpewniej jest stalowy.

Sterownik to Recalart Premium LUX. Niestety na stronie producenta nie ma instrukcji obsługi sterownika. Można się jej doszukać na stronie firmy Recalart, choć tam sterownik nieco inaczej się nazywa (Economic Premium), ale wygląda identycznie i jest dołączona instrukcja dla kotłów Tekli. Z owej instrukcji wynika, że jest to sterownik "półautomatyczny" – funkcja PID potrafi płynnie dostosowywać moc kotła do potrzeb, ale robi to przez przełączanie się między poziomami mocy zdefiniowanymi przez użytkownika, czyli trzeba ręcznie ustawiać parametry spalania.

Wymiennik jest poziomy. Zasadnicza jego część zbudowana jest z rur, przez które przepływają spaliny. W wyższych mocach w komorze palnika dodany jest też zestaw rurowych opłomek. Nad palnikiem znajduje się ceramiczna półka–deflektor.

Gwarancja na szczelność wymiennika trwa 5 lat o ile zamontuje się w instalacji zawór czterodrożny z siłownikiem (albo pompę zawracającą część gorącej wody na powrót) tak by zapewnić temperaturę powrotu na poziomie min. 45st.C. Przy braku takiego rozwiązania gwarancja skraca się do 2 lat. Nie ma w tym nic podłego. Zawór czterodrożny poprawia warunki pracy i żywotność kotła, a jego brak wydatnie pogarsza te sprawy.

Tekla Draco jest reklamowany jako kocioł spełniający wymagania 4. klasy, ale jest tu pułapka: tylko wybrane moce mieszczą się w 4. klasie – 15, 35 oraz 75kW, reszta jest w 3. klasie! Żeby się o tym dowiedzieć, trzeba uważnie przestudiować świadectwo lub DTR. A producent wyraźnie stwierdza: Kotły serii DRACO posiadają 4 KLASĘ według Normy PN EN 303-5:2012 – co nie jest prawdą, bo tylko wybrane kotły tej serii są w 4. klasie.

Uzasadnienie oceny

Tekla Draco nie zachwyca. Częściowo żeliwny palnik, ale jednak prosta retorta jedynie na dobry groszek. Sterownik polukrowany PID-em, ale jak się wgryźć, to wychodzą ręczne ustawienia. 4. klasa niby dla całej serii, ale faktycznie tylko na niektórych mocach. To wszystko przy cenie nieomal 8000zł sprawia, że trudno ten kocioł polecać, gdy nie brakuje okazów lepiej wyposażonych w podobnej cenie lub podobnych a tańszych.

Historia zmian

Tutaj pojawią się informacje kiedy, co i dlaczego było zmieniane w opisie kotła oraz jego ocenie.
Na razie nic tutaj nie ma.