Stalmark Eko Pionier

Ocena w rankingu B
Producent Stalmark
Rodzaj kotła Kocioł retortowy
Powierzchnia wymiennika 89% współczesnego standardu
Pojemność zasobnika ~184kg
Do układu zamkniętego tak
Paliwa podstawowe(2)
  • Ekogroszek
Dostępne moce 17kW 21kW 25kW 29kW 33kW
Klasa
wg normy PN-EN 303-5:2012
5
Ecodesign tak
Gwarancja 5 lat
Instrukcja obsługi dostępna
Strona producenta przejdź do strony producenta
Orientacyjna cena od 10 300zł (17kW)

(1) - orientacyjny czas pracy na pełnym załadunku paliwa podstawowego przy 60% mocy nominalnej

(2) - paliwa podstawowe określa producent; to takie, na których kocioł jest w stanie osiągnąć moc nominalną

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2017

Niezły sterownik, palnik – wiadomo tylko, że żeliwny. Poza tym nuda, panie, a po takiej cenie można by oczekiwać czegoś więcej.


Zalety

  • Autonomiczny sterownik

    Ma możliwość samodzielnego doboru parametrów spalania

Wady

    Nie stwierdzono (co nie znaczy, że żadnych nie ma).

Używasz tego kotła? Podziel się wrażeniami!

Pomóż innym poznać praktyczne zalety i wady tego kotła. Dodaj opinię o kotle Stalmark Eko Pionier.

Detale techniczne

Przekrój kotła Stalmark Eko Pionier

Sterownik w kotle Stalmark Eko Pionier to TECH ST-750 zPID, który przynajmniej w założeniu ma tryb automatycznej pracy, gdzie sam dobiera sobie parametry spalania. Za dopłatą dostępne są dodatki: moduł internetowy, GSM, sterownik zaworu mieszającego, panel pokojowy.

Jedynym paliwem dla tego kotła jest ekogroszek. O palniku wiadomo tyle, że jest żeliwny i ma bieg wsteczny – to dobrze, ale brak dokładniejszych informacji, a z jednego kiepskiego zdjęcia wszystkiego się nie wyczyta. W DTR nie można również znaleźć tak podstawowej informacji jak pojemność zasobnika.

Wymiennik jest pionowy, czyszczony ręcznie od góry. Aż się prosi o jakiś mechanizm czyszczenia wymiennika bez konieczności otwierania kotła i heblowania szczotą – ale go nie ma. Nie brakuje kotłów w podobnym pułapie cenowym, które takie udogodnienie posiadają. 
Nad komorą spalania są dwie poziome półki ceramiczne, ale w tak dużym rozstawie, że nie powinny wymagać czyszczenia (wystarczy czasem zgarnąć to, co się na nich zgromadzi). 

Zgodnie z DTR kocioł może pracować w stosownie zabezpieczonym układzie zamkniętym, ale strona producenta nie podaje nigdzie, czy do UZ istnieje osobna, dodatkowo płatna wersja, czy też jeden i ten sam kocioł nadaje się też do UZ. W każdym razie podawane dopuszczalne ciśnienie robocze 1,5 bar to trochę mało jak na układ zamknięty.

Gwarancja to 5 lat na szczelność wymiennika. Warunki gwarancji mówią o konieczności utrzymywania min. temperatury pracy kotła na poziomie 55.st.C. W innym miejscu DTR producent zaleca montaż zaworu trójdrożnego lub czterodrożnego, ale w celu obniżenia temperatury na grzejnikach, a nie, jak to zwykle bywa, głównie ochrony powrotu. Dziwny jest wymóg zainstalowania dwóch zaworów bezpieczeństwa na 1,5 bar na zasilaniu i powrocie. Dziwny, bo w prawidłowo wykonanym układzie otwartym byłyby zbędne a nie jest jasno napisane, że dotyczy to tylko układu zamkniętego.

Cena katalogowa kotła to 10300zł i w takiej cenie jest na ten moment dostępny w sklepach internetowych. Jak zwykle w przypadku kotłów 5. klasy są to horrendalne pieniądze bez większego uzasadnienia w tym, co kocioł oferuje, poza samym faktem osiągnięcia 5. klasy.

Uzasadnienie oceny

Stalmark Eko Pionier jest wyposażony w sterownik z automatycznym doborem parametrów pracy. Palnik żeliwny też nie wygląda najgorzej, ale dobrze byłoby wiedzieć o nim coś więcej, niż to, że jest żeliwny, a na takim poziomie jest informacja producenta. W tym względzie jest przyzwoicie, ale cena ok. 10000zł nie wygląda zachęcająco przy braku choćby minimalnych udogodnień obecnych w innych kotłach 5. klasy (np. mechanizmu czyszczenia wymiennika).

Historia zmian

Tutaj pojawią się informacje kiedy, co i dlaczego było zmieniane w opisie kotła oraz jego ocenie.
Na razie nic tutaj nie ma.

Doświadczenia użytkowników

Nikt jeszcze nie dodał opinii. Zrób to jako pierwszy!