SKAMP-PV

Ocena w rankingu A
Producent SEKOM-Łucki
Rodzaj kotła Kocioł retortowy
Powierzchnia wymiennika 92% współczesnego standardu
Pojemność zasobnika ~160kg
Do układu zamkniętego tak
Paliwa podstawowe(2)
 • Ekogroszek
 • Miał
Dostępne moce 13kW 20kW
Klasa
wg normy PN-EN 303-5:2012
5
Ecodesign nie
Gwarancja 5 lat
Instrukcja obsługi dostępna
Strona producenta przejdź do strony producenta
Orientacyjna cena od 7 700zł (20kW)

(1) - orientacyjny czas pracy na pełnym załadunku paliwa podstawowego przy 60% mocy nominalnej

(2) - paliwa podstawowe określa producent; to takie, na których kocioł jest w stanie osiągnąć moc nominalną

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2017

SKAMP-PV to piątoklasowa wersja znanego skądinąd kotła SKAM-P. Zmiany konstrukcyjne są dość daleko idące (nowy rodzaj palnika, przebudowany wymiennik) a zarazem na wyposażeniu są (podobnie jak dotąd) dobre "automatyczne" sterowniki.


Zalety

 • Palniki odporne na gorsze paliwa

  Do wyboru klasyczna żeliwna retorta oraz palnik nowego rodzaju

 • Sterowniki z automatycznym doborem parametrów spalania

  Łącznie pięć wersji do wyboru

 • Mechanizm czyszczenia wymiennika

  Zawirowywacze poruszane pojedynczo ręcznie

Wady

  Nie stwierdzono (co nie znaczy, że żadnych nie ma).

Używasz tego kotła? Podziel się wrażeniami!

Pomóż innym poznać praktyczne zalety i wady tego kotła. Dodaj opinię o kotle SKAMP-PV.

Detale techniczne

Przekrój kotła SKAMP-PV

Zazwyczaj w kotłach 5. klasy spotyka się te same seryjne palniki, które występowały dotąd wszędzie indziej. Producent kotła SKAMP-PV opracował natomiast zupełnie nowy rodzaj palnika o kryptonimie SV-200. Nie jest to retorta ani tym bardziej palnik rynnowy. Można go nazwać palnikiem rurowym, bo najbliżej mu do palników pelletowych czy olejowych. Był badany na groszko-miałach, więc można mu przypisać zdolność do spalania gorszych paliw podobną jak w retortach II generacji.

Palnik SV-200


Prócz palnika SV-200 do wyboru jest tradycyjna retorta – jeden z nieobrotowych palników żeliwnych. Każdy z dostępnych palników ma moc znamionową 20kW i na każdym z nich kocioł spełnia wymogi 5. klasy.
Moc 13kW, wbrew zapisowi na certyfikacie mówiącym o retorcie, była badana z małym palnikiem SV-200 i tylko taki jest tam dostępny (palnik jest na tyle nowatorski, że nie ma jeszcze ustalonej nazwy rodzajowej).

Wachlarz dostępnych sterowników jest nie mniej szeroki jak w modelu SKAM-P: Skorpion, Cobra II, IRYD PID-K, SPPv2 (bogatsza i droższa wersja do rozbudowanych instalacji) oraz SPPv2L (tańsza i prostsza odmiana). Wszystkie są "automatyczne" czyli najczęściej samodzielnie poradzą sobie z doborem parametrów spalania.

Budowa kotła na przekroju w DTR jest nakreślona bardzo ogólnie. Nie ma tutaj grama ceramiki. Podobnie jak w SKAM-P, komorę spalania od wymiennika oddziela specjalny deflektor (widać go na tym filmie). Zasadnicza część wymiennika jest pionowa, wyposażona w zawirowywacze. Ich końce są pojedynczo wyprowadzone poza kocioł, więc można otrząsać je z pyłu bez otwierania wymiennika co – jak deklaruje producent – ogranicza konieczność czyszczenia wymiennika do częstotliwości mniej więcej comiesięcznej. Umieszczona pod wymiennikiem komora nawrotna wymaga opróżnienia z pyłu dopiero po pełnym sezonie.

Czyszczenie wymiennika w kotle SKAMP-PV
Cięgna zawirowywaczy służące do czyszczenia wymiennika bez otwierania kotła
Dostęp do komory nawrotnej
Dostęp do komory nawrotnej, gdzie gromadzi się pył z pionowego wymiennika, odbywa się przez zasuwany blachą otwór pod palnikiem.

Podstawowym paliwem kotła SKAMP-PV jest ekogroszek, ale na liście paliw zastępczych znajduje się też miał oraz mieszanki 1:1 z pelletem czy zbożami.

DTR zezwala na montaż kotła w układzie zamkniętym.

SKAMP-PV wymaga zastosowania wkładu kominowego – w sumie tak jak każdy kocioł 5. klasy, ale producent podkreślił to wyraźnie w DTR. I bardzo słusznie, mimo że temperatury spalin do najniższych na rynku nie należą. Wynoszą od 118-150st.C na pełnej mocy do 70-80st.C na 30% mocy nominalnej.

Gwarancja to 5 lat, bez nietypowych haczyków, wymagane jest jedynie zabezpieczenie temperatury powrotu na poziomie 50st.C.

SKAMP-PV 20kW został przebadany w laboratorium w Łodzi. Certyfikat jest dołączony do DTR (link obok). Wersja o mocy 13kW była badana w laboratorium Termo-Techu w Stąporkowie – tutaj certyfikat.

 

Uzasadnienie oceny

Kupując kocioł SKAMP-PV z nowym rodzajem palnika SV-200 ryzykuje się bycie pionierem, bowiem jest to rozwiązanie opracowane i przebadane w tym (2016) roku. Choć spisał się na badaniach, nie wiadomo do końca, jakie będą jego walory użytkowe. Dla niezdecydowanych jest jeszcze alternatywny sprawdzony palnik Ardeo. Poza tym kocioł nie wykazuje poważnych wad a zapowiada się porządnie: dostępne są "automatyczne" sterowniki, jest możliwość spalania nie tylko ekogroszku, wymiennik czyści się bez otwierania kotła (choć zastosowano tu bodaj najprostszy możliwy system, ale bardzo podobnie jest np. w kotle Ogniwo Eko Plus M).

Historia zmian

Tutaj pojawią się informacje kiedy, co i dlaczego było zmieniane w opisie kotła oraz jego ocenie.
Na razie nic tutaj nie ma.

Doświadczenia użytkowników

Ogólna ocena: 5/5 (ocen: 1)

 

Jakość wykonania: 5/5

 

Gwarancja i serwis: jeszcze nikt nie korzystał z gwarancji ani serwisu

 

Obsługa: 5/5

 

Co zauważyli użytkownicy

Na razie nie ma żadnych spostrzeżeń użytkowników odnośnie tego kotła.