SAS Solid

Ocena w rankingu A
Producent SAS
Rodzaj kotła Kocioł retortowy
Pojemność zasobnika ~152kg
Do układu zamkniętego tak
Paliwa podstawowe(2)
  • Ekogroszek
Dostępne moce 14kW 19kW 25kW 36kW 48kW
Klasa
wg normy PN-EN 303-5:2012
5
Ecodesign tak
Gwarancja 5 lat
Instrukcja obsługi dostępna
Strona producenta przejdź do strony producenta
Orientacyjna cena od 9 300zł (14kW)

(1) - orientacyjny czas pracy na pełnym załadunku paliwa podstawowego przy 60% mocy nominalnej

(2) - paliwa podstawowe określa producent; to takie, na których kocioł jest w stanie osiągnąć moc nominalną

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2018

SAS Solid to piątoklasowy model z oferty firmy SAS. Na tle reszty piątoklasowców jest wręcz nudny. Ale to dobrze. Nie wypchano go zawirowywaczami bez umiaru, nie wypuszcza spalin chłodniejszych od wody na wylocie, nie ma ekstra płatnej gwarancji a cena też wyraźnie niższa niż 10 tysięcy.


Zalety

  • Dwa autonomiczne sterowniki

    W tym jeden z czujnikiem żaru

  • Palnik II generacji

Wady

    Nie stwierdzono (co nie znaczy, że żadnych nie ma).

Detale techniczne

Przekrój kotła SAS Solid

SAS Solid jest wyposażony w dobrze znaną i często występującą w kotłach 5. klasy obrotową retortę Pancerpol Duo II generacji. Paliwem, jak w niemal każdym kotle retortowym 5. klasy, jest wyłącznie ekogroszek.  

Oba dostępne sterowniki – Tech ST-450zPID oraz Recalart Multifun – potrafią samodzielnie dobierać sobie parametry spalania. Przy czym Recalart jest jedynym sterownikiem na rynku wyposażonym w czujnik żaru, dzięki czemu komputer ma "wgląd" w sytuację na retorcie i może dokładniej regulować samodzielnie parametry spalania. Trochę więcej było już pisane o czujniku żaru przy okazji kotła SAS SMART.

Wymiennik w tym kotle jest głównie pionowy. Krótki poziomy fragment to jeden kanał nad komorą paleniskową. Poniżej niego są jeszcze dwie półki ceramiczne a nad retortą wisi deflektor. Drzwiczki kotła wyposażone są w osobne ekrany chroniące przed nagrzewaniem, czyli po otwarciu drzwiczek trzeba jeszcze otworzyć ekran, aby dostać się do wnętrza kotła. 
Część pionowa wyposażona jest w jeden zawirowywacz, który jednak nie powinien przysparzać wiele trudności przy czyszczeniu kotła (jest tylko jeden, do tego pionowy, nie to co w jednym wybitnym pod tym względem kotle, nie pokazując palcami). Nie ma niestety żadnego systemu ułatwiającego czyszczenie wymiennika, więc trzeba szorować ręcznie.

Niejako tradycją firmy SAS są kotły z małym wymiennikiem. Czy faktycznie jest on mniejszy, czy po prostu firma mniej korzystnie dla siebie go wylicza – zwykle nie wiadomo. Natomiast w przypadku kotła 5. klasy tej wątpliwości nie ma, bo od razu widać, że skoro wymaganą sprawność (90%) kocioł osiągnął, to i wymiennika ma dość. Da się znaleźć kotły z jeszcze większym wymiennikiem, 3-4% wyższą sprawnością, ale też ekstremalnie zimnymi spalinami. Temperatura spalin w tym kotle to ~130st.C na pełnej mocy i ~50st.C na 30% pełnej mocy. 

SAS Solid może pracować w układzie zamkniętym. Potwierdza to stosowny zapis w instrukcji obsługi.

Gwarancja trwa 5 lat i obejmuje sprawne funkcjonowanie kotła. Nie zawiera poważnych ani nietypowych haczyków, nie trzeba dopłacać.

Cena tego kotła w mocy 14kW to teraz około 9300zł, czyli już wyższe rejony w stosunku do okolic 8000zł z czasów debiutu tego modelu.

Uzasadnienie oceny

SAS Solid nie jest nafaszerowany bajerami ani pułapkami. Ma palnik II generacji oraz dwa samodzielne sterowniki. Szczególnie przekonujący jest Recalart Multifun, w którym rozwiązano za pomocą czujnika żaru odwieczny problem regulacji pracy palnika i automat powinien sobie dać radę praktycznie zawsze. Brak w tym kotle mechanizmu czyszczenia wymiennika, ale to nie powód, by odmówić mu najwyższej oceny. Ponadto am duży wybór mocy od 14kW poczynając. Niestety ostatnimi czasy cena powędrowała bliżej 10000zł niż 8000zł a poza papierem na Ecodesign i zmianą zewnętrznego wygladu wiele się nie zmieniło.

Historia zmian

Tutaj pojawią się informacje kiedy, co i dlaczego było zmieniane w opisie kotła oraz jego ocenie.
Na razie nic tutaj nie ma.