Rakoczy Cortina

Ocena w rankingu A
Producent Rakoczy
Rodzaj kotła Kocioł retortowy
Pojemność zasobnika ~264kg
Do układu zamkniętego tak
Paliwa podstawowe(2)
 • Ekogroszek
Dostępne moce 22kW
Klasa
wg normy PN-EN 303-5:2012
5
Ecodesign nie
Gwarancja 5 lat
Instrukcja obsługi dostępna
Strona producenta przejdź do strony producenta
Orientacyjna cena od 9 700zł (22kW)

(1) - orientacyjny czas pracy na pełnym załadunku paliwa podstawowego przy 60% mocy nominalnej

(2) - paliwa podstawowe określa producent; to takie, na których kocioł jest w stanie osiągnąć moc nominalną

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2016

Cylindryczna komora paleniskowa oraz oryginalna ceramiczna konstrukcja nad palnikiem to cechy wyróżniające kocioł Rakoczy Cortina w niezbyt wciąż licznym acz rosnącym gronie kotłów węglowych 5. klasy. Poza takimi osobliwościami też nie jest źle: na pokładzie jest sterownik z automatycznym doborem parametrów pracy oraz palnik z obrotową koroną. 


Zalety

 • Sterownik z automatycznym doborem parametrów spalania

 • Palnik retortowy II generacji

  Kocioł może spalać tylko porządny ekogroszek, ale taki palnik da sobie radę z ewentualnie nieco spiekającym węglem

 • Mechanizm czyszczenia wymiennika

  Ręczny

Niewiadome

 • Powierzchnia wymiennika

Wady

 • Mały wybór mocy

  Tylko jeden wariant 22kW

Używasz tego kotła? Podziel się wrażeniami!

Pomóż innym poznać praktyczne zalety i wady tego kotła. Dodaj opinię o kotle Rakoczy Cortina.

Detale techniczne

Przekrój kotła Rakoczy Cortina

Sterownik w kotle Rakoczy Cortina to TECH ST-480zPID, który wedle deklaracji producenta potrafi samodzielnie dobierać sobie parametry nadmuchu i podawania, więc jest spora szansa, że operator nie będzie miał tu wiele do roboty.

Palnik na pokładzie to dobrze znany okaz II generacji Pancerpol Duo z obrotową koroną, zaprojektowany z myślą o gorszych węglach i miale. Taki palnik wylądował w kotle, który może spalać wyłącznie najlepszy ekogorszek (bo w kotle 5. klasy trudno napisać inaczej). Gdzie tu sens, gdzie logika? To niepotrzebne zużycie energii na kręcenie koroną palnika kiedy paliwo tego nie wymaga. Ale życie to nie laboratorium z węglem typu 31.2. Kupując opał można trafić na lekko spiekające węgle i wtedy taki palnik da sobie z nimi radę.
Znaną skądinąd potencjalną wadą tego palnika jest wrażliwość na wysokość kopca paliwa. Jeśli będzie on mocno za niski, spowoduje to odsłonięcie otworów napowietrzających w koronie, rozgrzanie paleniska przez gwałtowny nadmuch i deformację korony z powodu przegrzania. Co prawda sterownik, który samodzielnie dba o parametry spalania, powinien tak skrajnej sytuacji unikać, ale niemal całkowitą pewność prawidłowego kopca na palniku można mieć bodaj tylko przy sterowniku z czujnikiem żaru.

Oryginalnie została w tym kotle rozwiązana konstrukcja komory paleniskowej. Jest cylindryczna, wyłożona elementami ceramicznymi przypominającymi studzienne kręgi, które prawdopodobnie wykonane są z jakiegoś gatunku betonu żaroodpornego, gdyż typowo stosowany w kotłach 5. klasy do takich celów szamot występuje raczej w postaci płaskiej. Z tej ceramicznej konstrukcji spaliny wylatują przez układ dwóch dość wąskich podłużnych szczelin. Według DTR nad palnikiem jest zawieszony ceramiczny deflektor, którego nie ma na przekrojach na stronie producenta. Wszystko to ma na celu podnieść temperaturę spalania lotnych składników paliwa i zatrzymać jak najwięcej pyłów jeszcze w palenisku. Producent pisze też, że cylindryczna komora to brak zakamarków oraz wydłużona żywotność wymiennika. To prawda, choć okolice palnika nie są rejonem najbardziej narażonym na zużycie, bo tam jest sucho i gorąco.

Dostęp do komory paleniskowej jak i wymiennika odbywa się od góry kotła. Na wyposażeniu jest mechanizm czyszczenia pionowego wymiennika uruchamiany wajchowo.

Rakoczy Cortina występuje tylko w jednej mocy: 22kW. Nowym świeckim zwyczajem podawana jest ona jako "7 - 22kW", zapewne w celu aby potencjalny klient widząc dolną granicę sensownej pracy "7kW" chętniej brał ten kocioł do współczesnego domu o maksymalnym zapotrzebowaniu 5kW, w którym najczęściej będzie się tlił grzejąc z mocą ~2kW. Jeśli kocioł ma pracować w "piątoklasowym" zakresie chociaż przez pół sezonu, to potrzebuje do ogrzania budynku o max. zapotrzebowaniu co najmniej 14kW, co w obecnie stawianych budynkach oznacza co najmniej 260m2 powierzchni ogrzewanej.

Producent jasno stawia sprawę komina: musi być odporny na wilgotne spaliny. Wszystkie kotły 5. klasy są właściwie skazane na ekscesy związane ze zbyt chłodnymi spalinami. Mimo to różne firmy co najwyżej zalecają wkład kominowy. Ale jeśli potem okaże się, że twój komin został zalany kondensatem mimo że komin był zgodny z DTR (wkładu nie miał, bo nie musiał), to możliwości dochodzenia swego są trudne i kosztowne. Przy okazji w DTR jest mowa o regulatorze ciągu kominowego i zalecenie jego montażu – wybornie!

Gwarancja na szczelność wymiennika trwa 5 lat. Ceramika objęta jest roczną gwarancją.

Uzasadnienie oceny

W zakresie, jaki można sprawdzić "na sucho", Rakoczy Cortina zapowiada się bardzo dobrze. Ma sterownik z automatycznym doborem nastaw oraz palnik II generacji, który nie skapituluje na pierwszym lepszym spiekającym ekogroszku, na jaki nietrudno trafić. Mechanizm czyszczenia wymiennika to dodatkowe udogodnienie a cylindryczna komora paleniskowa wyłożona żaroodpornym betonem nie jest może odkryciem Ameryki stawiającym rynek kotłów na głowie, ale też na pewno nie zaszkodzi kulturze pracy i trwałości kotła a sprawia wrażenie jednej z porządniejszych konstrukcji spośród różnych wariantów ceramicznych "kapliczek" stawianych nad palnikami różnych kotłów 5. klasy.

Historia zmian

Tutaj pojawią się informacje kiedy, co i dlaczego było zmieniane w opisie kotła oraz jego ocenie.
Na razie nic tutaj nie ma.

Doświadczenia użytkowników

Nikt jeszcze nie dodał opinii. Zrób to jako pierwszy!