PEREKO KSM

Ocena w rankingu B
Producent PEREKO
Rodzaj kotła Kocioł retortowy
Pojemność zasobnika ~160kg
Do układu zamkniętego tak
Paliwa podstawowe(2)
  • Ekogroszek
Dostępne moce 15kW 22kW
Klasa
wg normy PN-EN 303-5:2012
5
Ecodesign nie
Gwarancja 6 lat
Instrukcja obsługi dostępna
Strona producenta przejdź do strony producenta
Orientacyjna cena od 8 600zł (15kW)

(1) - orientacyjny czas pracy na pełnym załadunku paliwa podstawowego przy 60% mocy nominalnej

(2) - paliwa podstawowe określa producent; to takie, na których kocioł jest w stanie osiągnąć moc nominalną

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2016

PEREKO KSM to reprezentant nurtu ceramicznego w świecie kotłów 5. klasy. Przestrzeń nad palnikiem zabudowano szamotem w celu podniesienia temperatury spalania paliwa, co ma ograniczać emisję niedopału a tym samym pyłów. Jednak jak to zwykle w 5. klasie bywa, za niemałe pieniądze dostajesz kocioł z użytkowego punktu widzenia przeciętny: wyłącznie na dobry ekogroszek, ze sterownikiem nie do końca automatycznym.


Zalety

  • Półautomatyczny sterownik

    Posiada tryb automatycznego doboru parametrów pracy, ale już parametry postoju dostosowuje się ręcznie.

Wady

    Nie stwierdzono (co nie znaczy, że żadnych nie ma).

Używasz tego kotła? Podziel się wrażeniami!

Pomóż innym poznać praktyczne zalety i wady tego kotła. Dodaj opinię o kotle PEREKO KSM.

Detale techniczne

Przekrój kotła PEREKO KSM

Zastosowany palnik PSR to prosta retorta przeznaczona do spalania wyłącznie dobrej jakości groszku. Takie palniki działają znakomicie - tak długo jak dostają najlepszy ekogroszek.

Sterownik to ecoMAX 910. Ma on tryb automatycznego doboru parametrów pracy, ale parametry postoju dobiera się ręcznie. Rzecz w tym, aby na postoju kocioł nie wygasał a kopiec paliwa nazbyt się nie zapadał. Dla jednych ustawienie tego będzie banałem, dla innych może być trudne, ale mieszane uczucia budzi sam fakt, że w tak drogim sprzęcie trzeba jeszcze coś ręcznie regulować.

Ceramiczna "kapliczka" nad retrotą ma z punktu widzenia użytkownika tę zaletę, że nie trzeba jej będzie czyścić z sadzy (o ile tylko kocioł będzie rozwijał wystarczającą moc, aby ceramika się nagrzewała; mocno przewymiarowany / fatalnie ustawiony / karmiony mokrym czeskim węglem z marketu pokryje barankiem z sadzy zarówno ceramikę jak i wymiennik. Wadą może się natomiast okazać ewentualna konieczność wymiany dużych ceramicznych płyt w razie ich popękania.

Jak już jesteśmy przy wymienniku: zasadnicza jego część wymagająca czyszczenia to pionowe kanały z tyłu kotła. Niestety nie ma tu żadnego mechanizmu do czyszczenia wymiennika bez jego otwierania. Kotły 5. klasy mają programowo bardziej zarastać pyłem, więc taki gadżet byłby przydatny, o ile rzecz jasna te ustrojstwa w innych kotłach są cokolwiek warte i nie odmówią współpracy po jednej zimie.

PEREKO KSM ma możliwość pracy w układzie zamkniętym. Gwarancja na sprawne działanie wymiennika trwa 6 lat, na szczelność połączeń spawanych nawet 10 lat. Przy czym DTR wymaga, aby temperatura zadana na kotle wynosiła nie mniej niż 57st.C oraz konieczne jest zabezpieczenie temperaturowe powrotu.

Uzasadnienie oceny

PEREKO KSM uzyskał 5. klasę i to jego zaleta dla tych, którzy tej cechy z jakiegoś powodu od kotła oczekują. Jednak od strony użytkowej szału nie ma: prosty palnik tylko na dobry węgiel, sterownik nie do końca automatyczny.

Historia zmian

Tutaj pojawią się informacje kiedy, co i dlaczego było zmieniane w opisie kotła oraz jego ocenie.
Na razie nic tutaj nie ma.

Doświadczenia użytkowników

Nikt jeszcze nie dodał opinii. Zrób to jako pierwszy!