Ogniwo Eko Plus +

Ocena w rankingu A
Producent Ogniwo Biecz
Rodzaj kotła Kocioł retortowy
Pojemność zasobnika ~144kg
Do układu zamkniętego tak
Paliwa podstawowe(2)
  • Ekogroszek
Dostępne moce 10kW
Klasa
wg normy PN-EN 303-5:2012
5
Ecodesign tak
Gwarancja 5 lat
Instrukcja obsługi dostępna
Strona producenta przejdź do strony producenta
Orientacyjna cena od 8 300zł (10kW)

(1) - orientacyjny czas pracy na pełnym załadunku paliwa podstawowego przy 60% mocy nominalnej

(2) - paliwa podstawowe określa producent; to takie, na których kocioł jest w stanie osiągnąć moc nominalną

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2018

Ranking jest w stanie upadłości.

Zawarte w artykule informacje mogą być nieaktualne.

Przejdź do listy dostępnych w sprzedaży kotłów tanich i czystych

Kolejny model kotła podajnikowego Ogniwa – wydawałoby się, że to po prostu niższa moc modelu Eko Plus M, ale nie jest tak prosto. Po latach nastąpił mocny skręt w sprawie palnika.


Zalety

  • Sterownik samodzielnie dobierający parametry spalania

    Tryb automatyczny + półautomatyczny

  • Mechanizm czyszczenia wymiennika

    Chyba najprostszy możliwy, ale lepsze to niż szorowanie na otwartym kotle

Wady

  • Wysokie wymagania na paliwo

    Powyżej 28MJ

Detale techniczne

Przekrój kotła Ogniwo Eko Plus +

Ogniwo Eko Plus + ("plus plus" to nie pomyłka, choć dziwnie wygląda) na pierwszy rzut oka wydaje się po prostu klonem wcześniejszego modelu Eko Plus M, tylko w mniejszej mocy. Faktycznie w dużej mierze te kotły są podobne, ale też zaszła jedna zasadnicza zmiana.

W kotle Ogniwo Eko Plus + zrezygnowano z oryginalnej konstrukcji żeliwnego członowego palnika, który w kolejnych modelach kotłów Ogniwa i w kolejnych swych odmianach był obecny już około 10 lat. Nowy palnik ma żeliwne tylko palenisko, natomiast ślimak jest ze stali kwasoodpornej (dotąd rzecz rzadko spotykana w seryjnych kotłach; prędzej padnie ze zużycia niż od korozji). Zapewne głównym powodem wymiany palnika była potrzeba przejścia badań na niskiej skądinąd mocy nominalnej 10kW. Producent w DTR pisze, że specjalna konstrukcja palnika zmniejsza negatywne skutki spiekalności węgla. Podobnie było mówione dawno temu odnośnie poprzednich palników. Nie ma co przez to rozumieć, że palnik ładnie spali spiekający węgiel. Już zdanie dalej dokonano uściślenia, chodzi o eliminację możliwości zakleszczenia podajnika spiekami koksowymi – czyli tak jak dawniej: zatkać się nie zatka, bo wypluje do popielnika.
Kocioł wszedł na rynek początkiem 2018 roku, więc nie ma jeszcze sprawozdań z pracy palnika na nielaboratoryjnych paliwach.

Głębszej przebudowie w porównaniu do Eko Plus M uległ układ wymiennika – powrócono do wersji ze starszego modelu Eko Plus. Spaliny znad palnika idą do góry, potem wymiennikiem w dół, znów do góry i do komina. W Eko Plus M spaliny zawracały z palnika w dół i jednym pionem wymiennika były odsyłane w komin.

Reszta rzeczy jest w zasadzie niezmieniona w stosunku do modelu Eko Plus M. Sterownik to eCoal – jeden z najlepszych i potencjalnie najmniej obsługowych. Wymiennik w zasadniczej części nadal jest pionowy, z ręcznym "mechanizmem" czyszczenia polegającym na możliwości poruszania zawirowywaczami w kanałach bez otwierania wymiennika.

Gwarancja na szczelność wymiennika trwa 5 lat i nie ma żadnych dziwnych warunków.

Kocioł ma rzecz jasna zarówno 5. klasę jak i spełnia wymogi Ekoprojektu. Podobnie do Eko Plus M ma zapisane w DTR bardzo wysokie wymagania co do paliwa (sprawdź, czy musisz się tym przejmować).

Uzasadnienie oceny

Nowy palnik to na razie niewiadoma, ale nierdzewny ślimak zapowiada się na trwały. Sterownik pozostaje jednym z najlepszych na rynku. Do tego niska moc mało u którego producenta dostępna. Cena na tle konkurencji co najwyżej średnia.

Historia zmian

Tutaj pojawią się informacje kiedy, co i dlaczego było zmieniane w opisie kotła oraz jego ocenie.
Na razie nic tutaj nie ma.