Ogniwo Eko Plus M

Ocena w rankingu A
Producent Ogniwo Biecz
Rodzaj kotła Kocioł retortowy
Pojemność zasobnika ~144kg
Do układu zamkniętego tak
Paliwa podstawowe(2)
  • Ekogroszek
  • Miał
Dostępne moce 14kW 20kW 26kW
Klasa
wg normy PN-EN 303-5:2012
5
Ecodesign tak
Gwarancja 4 lata
Instrukcja obsługi dostępna
Strona producenta przejdź do strony producenta
Orientacyjna cena od 8 800zł (14kW)

(1) - orientacyjny czas pracy na pełnym załadunku paliwa podstawowego przy 60% mocy nominalnej

(2) - paliwa podstawowe określa producent; to takie, na których kocioł jest w stanie osiągnąć moc nominalną

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2018

Ogniwo Eko Plus M (OEPM) to wersja rozwojowa wcześniejszego modelu Eko Plus. Wprowadzone zmiany służyły głównie spełnieniu wymagań 5. klasy. Przy okazji doszło tutaj może nie do gwałtu, ale do mocnego nagięcia dotychczasowego rozumienia pojęcia mocy nominalnej, co wprowadza dodatkowy zamęt do i tak niełatwego tematu doboru mocy kotła do potrzeb budynku.


Zalety

Wady

    Nie stwierdzono (co nie znaczy, że żadnych nie ma).

Detale techniczne

Przekrój kotła Ogniwo Eko Plus M

Norma PN-EN 303-5:2012 wymusiła na producentach nielichą gimnastykę, aby zmieścić się w wymogach najlepszej, 5. klasy. Wynika to stąd, że po raz pierwszy kotły muszą być badane nie tylko na pełnej mocy, ale też na 30% mocy nominalnej. I tu pojawił się problem, bo palnik retortowy nie będzie w stanie pracować tak samo dobrze na 2-3kW co na 10-15kW. By osiągnąć tak małą moc jak 2-3kW wystarczy parę żarzących się na retorcie węgielków a do czystego spalania potrzebny jest solidny, dobrze napowietrzony kopczyk żaru. Tak więc niska moc i czyste spalanie w retorcie poniżej pewnego pułapu zaczynają się wykluczać.

Jak obeszli to konstruktorzy kotła Ogniwo Eko Plus M? Znaleźli najniższą moc, przy której kocioł pracuje jeszcze sensownie - okolice 7-8kW - i tę wartość przyjęli jako 30% mocy nominalnej. W odniesieniu do tego moc nominalną ustalili na 26kW. Ale to nie koniec, bo moc nominalna w OEPM to co innego niż w reszcie kotłów. Generalnie to dość luźne pojęcie. Kocioł ma być w stanie ją osiągnąć i utrzymywać w ciągłej pracy. W praktyce utarło się, że moc nominalna to nie jest maksimum możliwości kotła. Zazwyczaj zapas mocy palnika w kotle pozwala na pracę z mocą wyższą niż nominalna, ale im bardziej będzie się ją zwiększać, tym wyższa będzie temperatura spalin i osiągi kotła będą się pogarszać, bo wymiennik już nie wydoli. Przeważnie 20-30% zapasu jest normą. Natomiast w przypadku OEP M można się przeliczyć, bo tego niepisanego zapasu mocy mu brak. Moc nominalna OEP M jest też jego mocą maksymalną.

OEPM należy więc traktować jak standardowy kocioł o mocach nominalnych odpowiednio ~10kW, ~16kW, ~20kW. To nie jest żaden kocioł o mocy 7kW z możliwością pracy do 26kW, choć tak go pewnie będą chcieli sprzedać handlarze. Sposób zapisu mocy jako 7-26kW w folderach reklamowych jest czymś nowym. Być może eksponowanie owej mocy minimalnej ma na celu stworzenie wrażenia, jakoby nadawał się też do domów o max. zapotrzebowaniu 5-7kW, bo przecież już na 7kW dobrze pracuje. Co prawda w zakresie 7-26kW parametry pracy są (w laboratorium) znakomite, ale poniżej 7kW nie można spodziewać się sytuacji wiele lepszej niż w innych kotłach o mocy ~20kW pracujących z równie niską mocą - czyli nastąpi tam gwałtowne pogorszenie kultury pracy, zapewne kopcenie i niepełne rozżarzenie palnika. Dlatego bezsensem będzie zakup OEPM do budynku o maksymalnym zapotrzebowaniu na moc do ~10kW, bo w takim domu kocioł cały żywot będzie kisił się na 2-3kW, a swój optymalny piątoklasowy zakres 7,6-26kW zobaczy jak świnia niebo.

W sierpniu 2016 pojawiły się dwie nowe mniejsze wersje tego kotła: 14kW i 20kW. Cała seria załapała się do 5. klasy, co stawia pod znakiem zapytania sens wcześniejszej gimnastyki z jednym modelem o mocy 26kW. Początkowo zapowiadana mniejsza moc (14kW) miała nie spełniać 5. klasy, bo miało to być niemożliwe przy tak małej mocy (30% z 14kW to raptem ~4kW).
Od 4. października 2016 nowe niższe moce mają w końcu wydany certyfikat 5. klasy a od sierpnia 2017 – także ecodesign.

Palnik w kotle OEPM to Burner SM - lekko zmieniona wersja Burnera S znanego z OEP. Sterownik to nadal eCoal, tyle że w nowej wersji. Bodaj największe zmiany, jakie ona wnosi, to zmienony panel sterownika i długo wyczekiwana obsługa zaworów mieszających 3D/4D.

Wymiennik kotła Ogniwo Eko Plus M został nieco zmieniony w stosunku do poprzedniego modelu. W komorze palnika nie ma rusztu awaryjnego ani możliwości jego montażu. Komora palnika nie wymaga również czyszczenia - może zarastać aż warstwa pyłu sama się złuszczy i odpadnie. Czyszczone są jedynie pionowe kanały spalinowe, w których zainstalowane są zawirowywacze, służące jednocześnie do czyszczenia kanałów bez potrzeby otwierania wymiennika. Mechanizm czyszczący uruchamiany jest ręcznie, wajchą z boku kotła.

Gwarancja na kocioł OEPM to 5 lat (na szczelność wymiennika).

Cena kotła OEPM 14kW w sierpniu 2017 to ok. 8600zł podczas gdy OEP 10kW kosztuje ok. 7400zł.

Uzasadnienie oceny

Ogniwo Eko Plus M na papierze nie jest gorszy od poprzednika, choć jego zaletą jest właściwie tylko 5. klasa i to co z nią związane. Wraz z pojawieniem się w sierpniu 2016 modeli o mniejszych mocach zniknął dotychczasowy problem dostępności tylko jednego modelu w dużej mocy. Choć nadal trzeba z rezerwą podchodzić do doboru mocy tych kotłów, pamiętając że nie mają one zwyczajowego zapasu.

Historia zmian

Tutaj pojawią się informacje kiedy, co i dlaczego było zmieniane w opisie kotła oraz jego ocenie.
Na razie nic tutaj nie ma.