MPM Tornado

Ocena w rankingu B
Producent MPM Projekt
Rodzaj kotła Kocioł retortowy
Pojemność zasobnika ~128kg
Do układu zamkniętego tak
Paliwa podstawowe(2)
  • Ekogroszek
Dostępne moce 13kW 17kW 20kW 25kW 30kW
Klasa
wg normy PN-EN 303-5:2012
5
Ecodesign nie
Gwarancja 5 lat
Instrukcja obsługi dostępna
Strona producenta przejdź do strony producenta
Orientacyjna cena od 7 200zł (13kW)

(1) - orientacyjny czas pracy na pełnym załadunku paliwa podstawowego przy 60% mocy nominalnej

(2) - paliwa podstawowe określa producent; to takie, na których kocioł jest w stanie osiągnąć moc nominalną

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017

Ranking jest w stanie upadłości.

Zawarte w artykule informacje mogą być nieaktualne.

Przejdź do listy dostępnych w sprzedaży kotłów tanich i czystych

MPM Tornado okazuje się jednym z tańszych a mimo to przyzwoitych kotłów w 5. klasie. Taniość odbija się na wyposażeniu, ale w granicach 8000zł można się zmieścić z przyzwoitą konfiguracją, a wciąż będą to dolne zakresy cenowe dla takich kotłów.


Zalety

  • Półautomatyczny sterownik

    Za dopłatą

Wady

  • Sterownik z ręcznymi nastawami

    W standardzie

Detale techniczne

Przekrój kotła MPM Tornado

W kotle MPM Tornado montowany jest palnik retortowy produkcji własnej, stalowo-żeliwny (stalowy ślimak, żeliwne kolano i palenisko). Napowietrzenie palnika zostało rozdzielone na powietrze pierwotne i wtórne, podobnie jak w innych najnowszych konstrukcjach palników, np. SV-100. Zabieg ten ma na celu lepiej dostosować dawkę powietrza do zapotrzebowania na różnych mocach, szczególnie na minimum, gdzie retorta ma problemy z czystością spalania. Zgodnie z DTR (jak to zwykle bywa w kotłach 5. klasy) kocioł spala tylko ekogroszek.

Podstawowy sterownik DK-System Master 500 wymaga w pełni ręcznych nastaw parametrów spalania. Podobnie Master 600. Coś za coś – sterowniki prostsze, ale dzięki temu kocioł jest tańszy. Za dopłatą 700zł dostępny jest sterownik Bruli – "półautomatyczny", w którym nastaw dokonuje się dla dwóch poziomów mocy i na tej podstawie sterownik radzi sobie w całym zakresie pomiędzy.

Wymiennik jest pionowy, płytowy, z zainstalowanymi zawirowywaczami. Dostęp do wyczystki komory wymiennikowej odbywa się od środka kotła, przez drzwiczki popielnikowe. Konsekwencją płytowego a nie rurowego wymiennika jest choćby najprostszego mechanizmu czyszczenia wymiennika bez otwierania kotła.

MPM Tornado nie tylko nie ma na wyposażeniu ani jako dodatek rusztu awaryjnego, lecz nawet utrudniono jego domajstrowanie. Kocioł nie ma bowiem górnych drzwiczek a te na wysokości palnika są maksymalnie zmniejszone. To posunięcie jak najbardziej słuszne gdyż wbrew nazwie ruszt taki bywa używany codziennie a emisja z kiepskiego spalania na nim nawet dobrych paliw nie ma nic wspólnego z którąkolwiek klasą, tym bardziej piątą.

Możliwość montażu w układzie zamkniętym jest opcjonalna. Dopłata wynosi 700zł.

Gwarancja trwa 5 lat i obejmuje szczelność wymiennika. Nie zawiera dziwnych chwytów, ale wymagane jest przestrzeganie wszystkich rozsianych po DTR zaleceń, np. zapewnienia temperatury powrotu na poziomie min. 55st.C.

Wymagania 5. klasy spełnia póki co tylko moc 13kW (tutaj certyfikat). Kocioł w trakcie badań na pełnej mocy osiągnął temperaturę spalin zaledwie 81st.C na pełnej mocy i 43st.C na 30% mocy – więc bez wkładu kominowego nie ma co startować (producent w DTR zaleca wkład kominowy).

Uzasadnienie oceny

MPM Tornado nie powala bogactwem wyposażenia, ale w dość niskich cenach jak na 5. klasę oferuje częściowo żeliwny palnik i "półautomatyczny" sterownik (za dopłatą). Kocioł jest nowością (włącznie z palnikiem – konstrukcją własną producenta), więc do pewnego stopnia to niewiadoma jeśli chodzi o eksploatację, ale dla równowagi jest 5-letnia gwarancja bez dopłat i haczyków.

Historia zmian

Tutaj pojawią się informacje kiedy, co i dlaczego było zmieniane w opisie kotła oraz jego ocenie.
Na razie nic tutaj nie ma.