Klimosz LE / EKO LE

Ocena w rankingu B
Producent Klimosz
Rodzaj kotła Kocioł retortowy
Pojemność zasobnika ~184kg
Do układu zamkniętego tak
Paliwa podstawowe(2)
  • Ekogroszek
Dostępne moce 10kW 20kW
Klasa
wg normy PN-EN 303-5:2012
5
Ecodesign tak
Gwarancja 5 lat
Instrukcja obsługi dostępna
Strona producenta przejdź do strony producenta
Orientacyjna cena od 9 500zł (10kW)

(1) - orientacyjny czas pracy na pełnym załadunku paliwa podstawowego przy 60% mocy nominalnej

(2) - paliwa podstawowe określa producent; to takie, na których kocioł jest w stanie osiągnąć moc nominalną

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2017

Ranking jest w stanie upadłości.

Zawarte w artykule informacje mogą być nieaktualne.

Przejdź do listy dostępnych w sprzedaży kotłów tanich i czystych

Elegancki wygląd i wysoka cena, a na pokładzie... nic, co by z butów wyrywało z wrażenia. Tak wypada Klimosz LE po bliższym zapoznaniu. Przydatnym detalem okaże się spora dowolność w przyłączach wodnych i ustawieniach czopucha, ale jest też nieciekawa niespodzianka: obowiązkowy płatny przegląd po roku albo utrata dalszej gwarancji.


Zalety

  • "Półautomatyczny" sterownik

    Ręcznie ustawia się czas przerwy podawania

Wady

  • Płatna gwarancja

    Po pierwszym roku płatny przegląd pod groźbą całkowitej utraty gwarancji

Detale techniczne

Przekrój kotła Klimosz LE / EKO LE

Klimosz EKO LE oraz Klimosz LE to dwa identyczne kotły, różniące się tylko stylistyką wykończenia. Model mniej elegancki (EKO LE) kosztuje ok. 8000zł za wersję 10kW. Taka sama moc w ładniejszym opakowaniu zaczyna się od ok. 9500zł. Poza tym nie różnią się technicznie ani emisją (producent nawet umieszcza stosowne oświadczenie na tę okoliczność, aby sprawa była jasna).

Palnik w kotle Klimosz LE / EKO LE to prosta retorta stalowo-żeliwna. Stalowy jest ślimak i rura podajnika a z żeliwa wykonane jest kolano oraz korona palnika. Kocioł może spalać ekogroszek lub pellet jako paliwo równorzędne (ale spalanie pelletu w retorcie to na dłuższą metę chybiony pomysł, o czym amatorzy takiego sportu przekonują się jak tylko kocioł pierwszy raz wejdzie w podtrzymanie).

Sterownik to Klimosz Komfort RT-16. Jak zwykle pomijamy tu liczbę i jakość funkcji sterownika (jest choćby łączność po WiFi w standardzie), skupiając się jedynie na stopniu skomplikowania ustawień spalania. Sterownik posiada "tryb PID", ale nazwa odnosi się do płynnej modulacji mocy, a nie doboru parametrów spalania bez większej ingerencji człowieka. Nastawy są predefiniowane dla danego rodzaju paliwa (ekogroszek lub pellet). Jest możliwość wprowadzania korekt względem tego, co ustawiła fabryka, ale jest też parametr przerwy podawania, który w trybie "automatycznym" trzeba ustawić. Wygląda więc na to, że sterownik ten należy w najlepszym razie zakwalifikować jako "półautomatyczny", bowiem wiele ustawień jest wystawionych na wierzch a predefiniowane nastawy nie są uzależnione choćby od kaloryczności paliwa, ale jedne i te same dla dowolnego rodzaju "ekogroszku", czyli istnieje spora szansa, że użytkownik będzie musiał rychło maczać w nich palce.

Wymiennik jest poziomy, czyszczony ręcznie od przodu kotła. Nad palnikiem znajdują się półki ceramiczne, wyżej kilka półek wodnych a przed samym wylotem do komina – wymiennik rurowy.
Wylot spalin może być ustawiony w poziomie lub w pionie a zmiana jest możliwa w każdej chwili. Przydatny w dopasowaniu do stanu zastanego może też być podwójny zestaw przyłączy wodnych – z tyłu, z prawej i z lewej strony kotła.

Temperatura spalin wynosi wg DTR 90-140 st.C na pełnej mocy. Zalecany jest wkład kominowy odporny na kondensat.
Możliwy jest montaż kotła w układzie zamkniętym.

Gwarancja trwa 5 lat jeśli zastosowano zabezpieczenie temperaturowe powrotu lub 2 lata w przeciwnym wypadku. Producent wymaga wykonania (płatnego rzecz jasna) przeglądu po pierwszym roku eksploatacji przez autoryzowany serwis pod groźbą całkowitej utraty gwarancji.

Na stronie producenta dostępne są certyfikaty na 5. klasę i ecodesign z laboratorium w Łodzi dla mocy 10kW i 20kW. Na świadectwach 5. klasy podane są parametry tylko dla pełnej mocy (brakuje dla 30% mocy), ale wszystko wskazuje, że jest to kaprys producenta lub laboratorium (nie pierwszy taki przypadek) a same badania były przeprowadzone jak się należy.

Ciekawy detal w instrukcji obsługi to opis techniki palenia od góry. Szkoda, że z dołączonego rysunku wynika jakoby ta metoda zmieniała tylko kolor dymu z czarnego na ciemnoszary.

Uzasadnienie oceny

Klimosz EKO LE / LE niczym szczególnym się nie wyróżnia na tle innych kotłów 5. klasy. Prosty palnik, sterownik w dużej mierze polegający w ustawieniach spalania na ingerencji operatora, poziomy wymiennik wymagający w pełni ręcznego szorowania na otwartym kotle... Można by powiedzieć, że to stabilny średniak, ale niesmak pozostawia wymóg płatnego przeglądu, aby mieć więcej niż rok gwarancji.  

Historia zmian

Tutaj pojawią się informacje kiedy, co i dlaczego było zmieniane w opisie kotła oraz jego ocenie.
Na razie nic tutaj nie ma.