Klaster-5

Ocena w rankingu A
Producent Stowarzyszenie Klaster Kotlarski
Rodzaj kotła Kocioł retortowy
Pojemność zasobnika ~152kg
Do układu zamkniętego nie
Paliwa podstawowe(2)
 • Mieszanka ekogroszek+koks
Dostępne moce 14kW 23kW
Klasa
wg normy PN-EN 303-5:2012
5
Ecodesign tak
Gwarancja 2 lata
Instrukcja obsługi dostępna
Strona producenta przejdź do strony producenta
Orientacyjna cena od 8 600zł (14kW)

(1) - orientacyjny czas pracy na pełnym załadunku paliwa podstawowego przy 60% mocy nominalnej

(2) - paliwa podstawowe określa producent; to takie, na których kocioł jest w stanie osiągnąć moc nominalną

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2018

Ranking jest w stanie upadłości.

Zawarte w artykule informacje mogą być nieaktualne.

Przejdź do listy dostępnych w sprzedaży kotłów tanich i czystych

Klaster-5 powstał z rozwinięcia konstrukcji kotła SKAM-P. Większych postępów w stosunku do poprzednika nie widać, gdyż celem nowego modelu było dostosowanie do wymogów Ekoprojektu. W paru kwestiach jest krok w tył względem poprzednika. Jednak na tle obecnego rynku Klaster-5 wypada jako jedna z lepszych opcji dla poszukujących kotła z poziomym wymiennikiem.


Zalety

 • Palnik obrotowy

  Jeden z dostępnych

Wady

 • Ekstra płatna gwarancja

  5 lat za coroczne przeglądy

 • Zalecane paliwo jest właściwie niedostępne

  Mieszanka groszek+koks

Detale techniczne

Przekrój kotła Klaster-5

Kocioł Klaster-5 powstał w ramach Stowarzyszenia Klaster Kotlarski, które zrzesza 22 firmy z Pleszewa i okolic. Dlatego ten sam model może występować w ofercie wielu różnych producentów – ale zawsze pod tą samą nazwą, identycznie zbudowany i na tych samych warunkach.

Wymiennik jest poziomy – bez żadnych zawirowywaczy, co jest plusem, bo baterię żelastwa, jaką niektóre firmy potrafią upchnąć w wymiennikach, czyści się mozolnie i nieprzyjemnie. Prosty wymiennik poziomy będzie w porządku dla tych, co takie lubią, albo muszą mieć kocioł czyszczony od przodu.

Dostępne palniki to:

Jedyny ogólnodostępny sterownik to Cumulus firmy Foster – nawet ćwierćautomatyzacji ustawień spalania tutaj nie widać z tych opisów, które są dostępne (bo na stronie producenta sterownika instrukcji nie idzie uświadczyć). Tu niestety nastąpił regres w stosunku do kotła SKAM-P, w którym zawsze do wyboru było kilka dobrych sterowników. Niektóre z firm mogą mieć jeszcze coś do wyboru, dlatego warto pytać danego producenta o ew. szerszy wybór sterowników.

Uwagi wymaga kwestia paliwa, o ile przymierzasz się do dotacji. Kocioł Klaster-5 został przebadany na nietypowym paliwie: mieszance ekogroszku i koksu. Taki miks miał się pojawić w ofercie polskich kopalń z myślą o kotłach automatycznych. Ale na razie go nie widać, więc trudno jest czymś takim palić (chyba, że kupi się ekogroszek, drobny koks i samemu zmiesza – lecz w przypadku koksu może być trudno znaleźć odpowiednio drobny). Pojawia się więc problem: choćby chcieć, to obecnie prawie nie da się palić w tym kotle zalecanym przez producenta paliwem – a biorąc dotację do tego się przecież zobowiązujesz. W praktyce między taką mieszanką groszku z koksem a dobrym ekogroszkiem nie ma dużej różnicy, więc urzędnik nie powinien się czepiać. Niby tak. Ale nie zawsze urzędnik będzie miał tę wiedzę, że nie ma się o co czepiać. Traktując umowę o dotację literalnie, paląc zwykłym ekogroszkiem nie stosujesz takiego paliwa jak należy. Więc w razie "w" może być różnie.

Gwarancja to sprawa skomplikowana:

 • 5 lat – pod warunkiem wykonywania corocznych płatnych przeglądów (5 lat bywa wymagane w regulaminach dotacji a ponieważ tak długa gwarancja to dla producenta wyższe ryzyko, ktoś musi za to zapłacić),
 • 3 lata – jeśli przeglądów nie ma, ale kocioł został podłączony przez instalatora,
 • 2 lata gdy żadne z powyższych nie zachodzi.

Warunki gwarancji obejmują stosowanie się do zaleceń DTR a w niej można znaleźć np. wymóg "stosowania zaworów mieszających trój-lub czterodrogowych" czy też ustawienia temperatury zadanej na sterowniku na min. 50 st.C.

Zgodnie z DTR kocioł może pracować wyłącznie w układzie otwartym.

Ceny na obecną chwilę to ~8600zł za moc 14kW i 9600 za moc 23kW.

Uzasadnienie oceny

Kocioł Klaster-5 jest najtańszym (jak dotąd w rankingu) kotłem z poziomym wymiennikiem bez uciążliwych zawirowywaczy. Plusem są też dostępne w nim palniki z możliwością spalania nawet miału – o ile nie korzystasz z dotacji i nie musisz trzymać się wymaganego przez producenta paliwa. I tu w zasadzie kończą się powody dla wyższej oceny. Jeśli bierzesz dotację, ten kocioł jest ryzykowną opcją, gdyż jest atestowany na póki co nieistniejącym w handlu paliwie. Słabo wypada również sterownik, ale obecnie w kotłach za ok. 8000zł trudno o coś lepszego. Niestety dożyliśmy takich czasów, że nie można mieć wszystkiego, chyba że wykładasz na sam kocioł przynajmiej 10 tysięcy.

Historia zmian

Tutaj pojawią się informacje kiedy, co i dlaczego było zmieniane w opisie kotła oraz jego ocenie.
Na razie nic tutaj nie ma.