Kawah KDC EKO

Ocena w rankingu A
Producent Kawah
Rodzaj kotła Kocioł retortowy
Powierzchnia wymiennika 107% współczesnego standardu
Pojemność zasobnika ~160kg
Do układu zamkniętego tak
Paliwa podstawowe(2)
 • Ekogroszek
 • Miał
Dostępne moce 12kW 15kW 20kW 25kW 30kW 35kW
Klasa
wg normy PN-EN 303-5:2012
nie przebadano
Ecodesign nie
Gwarancja 5 lat
Instrukcja obsługi dostępna
Strona producenta przejdź do strony producenta
Orientacyjna cena od 6 500zł (15kW)

(1) - orientacyjny czas pracy na pełnym załadunku paliwa podstawowego przy 60% mocy nominalnej

(2) - paliwa podstawowe określa producent; to takie, na których kocioł jest w stanie osiągnąć moc nominalną

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2017

To już jest koniec?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rozwoju, od 1. października ma zakończyć się produkcja wszystkich kotłów niespełniających normy emisyjnej 5. klasy. Leżaki magazynowe mogą być wyprzedawane do lipca 2018.

O kotle Kawah KDC EKO nie trzeba się długo rozpisywać: jest bardzo w porządku.


Zalety

 • Prawie-samodzielny sterownik

  "Automatycznie" dobiera sobie parametry pracy, ale ręcznie trzeba wyregulować postój

 • Żeliwny palnik II generacji

  Może spalać gorsze węgle i miał

Wady

 • Mały wymiennik w najmniejszej mocy

  Wersja 12kW ma znacznie mniejszy wymiennik niż reszta

Używasz tego kotła? Podziel się wrażeniami!

Pomóż innym poznać praktyczne zalety i wady tego kotła. Dodaj opinię o kotle Kawah KDC EKO.

Detale techniczne

Przekrój kotła Kawah KDC EKO

Kawah KDC EKO ma na wyposażeniu żeliwny palnik Ekoenergia, który spala trudniejsze węgle oraz miał. O możliwości spalania miału mówi też strona producenta, ale już DTR jako podstawowe paliwo widzi tylko ekogroszek. Może to być wybieg w celu uniknięcia potyczek z amatorami miału skarżącymi się: panie, czemu ten miał mi się dziadowsko pali? - gdyż przeważnie problem będzie tkwił w dziadowskim miale. Palnik Ekoenergia montowany jest w wielu kotłach i ze spalaniem miału generalnie daje sobie radę.

Sterownik na pokładzie to PLUM ecoMax 910 R 1, który posiada tryb pracy "automatycznej" – tj. użytkownik przeważnie nie musi ręcznie regulować parametrów podawania paliwa. Ręcznej regulacji wymagają natomiast parametry nadzoru, czyil postoju kotła.

Wymiennik jest poziomy, czyszczony od przodu, blacha 6mm i słuszna waga >= 390kg. Powierzchnia wymiennika od wersji 15kW wzwyż jest przyzwoicie duża – aż 2m2 przy 15kW. Ale już w najniższej wersji 12kW jest to tylko 1,2mczyli mało jak na kocioł podajnikowy

Na wyposażeniu jest ruszt żeliwny. Dostępne są dwa warianty wylotu spalin: z tyłu i od góry, oznaczone odpowiednio jako 2D oraz 3D.

Sprawa montażu w układzie zamkniętym jak zwykle jest maksymalnie zagmatwana, nie wiedzieć czemu. DTR najpierw stwierdza, że kocioł można zamontować tylko w układzie otwartym. Zdanie dalej przyzwala na montaż w układzie zamkniętym o ile zainstaluje się urządzenie do odprowadzania nadmiaru ciepła (co jest oczywistością, jednym z wymagań normy dot. układu zamkniętego i warunkiem, by kocioł w UZ zamontowany nie był bombą). Na podstawie tego fragmentu można rozumieć, że montaż w UZ jest dopuszczony. Ale dopuszczalne ciśnienie robocze kotła to tylko 1,5 bara – jak na układ zamknięty ciut mało.

Gwarancja na szczelność wymiennika trwa 5 lat. Wśród warunków jest konieczność zapewnienia temperatury powrotu co najmniej na poziomie 55st.C. Wśród powodów całkowitego wygaśnięcia gwarancji jest tajemniczo sformułowany "brak obowiązkowych przeglądów". Nie jest wytłumaczone, o jakie to obowiązkowe przeglądy chodzi (rozruch zerowy wspomniany jest osobno). Być może to ukryta forma dopłaty do 5-letniej gwarancji, która ostatnio coraz częściej się zdarza.

Uzasadnienie oceny

Kocioł Kawah KDC EKO śmiało ląduje na najwyższym szczeblu rankingu. Ma palnik II generacji oraz sterownik z trybem pracy w dużej mierze "automatycznym". Wymiennik jest poprawnie zbudowany a cena niewygórowana jak za kocioł z takim wyposażeniem. Oczywiście to nie gwarantuje, że palnik przełknie bez gadania dosłownie każdy opał a sterownik z każdym opałem da radę w 100% w automacie, bo w węglowym światku na razie takich ideałów chyba nie ma.

Historia zmian

Tutaj pojawią się informacje kiedy, co i dlaczego było zmieniane w opisie kotła oraz jego ocenie.
Na razie nic tutaj nie ma.

Doświadczenia użytkowników

Ogólna ocena: 5/5 (ocen: 2)

 

Jakość wykonania: 5/5

 

Gwarancja i serwis: jeszcze nikt nie korzystał z gwarancji ani serwisu

 

Obsługa: 4,5/5

 

Co zauważyli użytkownicy

Na razie nie ma żadnych spostrzeżeń użytkowników odnośnie tego kotła.