Kawah KDC EKO

Ocena w rankingu A
Producent Kawah
Rodzaj kotła Kocioł retortowy
Pojemność zasobnika ~160kg
Do układu zamkniętego tak
Paliwa podstawowe(2)
 • Ekogroszek
 • Miał
Dostępne moce 12kW 15kW 20kW 25kW 30kW 35kW
Klasa
wg normy PN-EN 303-5:2012
nie przebadano
Ecodesign nie
Gwarancja 5 lat
Instrukcja obsługi dostępna
Strona producenta przejdź do strony producenta
Orientacyjna cena od 6 500zł (15kW)

(1) - orientacyjny czas pracy na pełnym załadunku paliwa podstawowego przy 60% mocy nominalnej

(2) - paliwa podstawowe określa producent; to takie, na których kocioł jest w stanie osiągnąć moc nominalną

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2017

To już jest koniec

Od 1. lipca 2018 nie mogą być legalnie sprzedawane kotły takie jak ten (bez 5. klasy emisji). Być może nadal jest w sklepach, bo producenci różnie kombinują, ale jeśli go kupisz, to i tak zgodnie z uchwałami antysmogowymi w części województw nie możesz go już legalnie zainstalować a za kilka lat będzie trzeba go wymienić.

O kotle Kawah KDC EKO nie trzeba się długo rozpisywać: jest bardzo w porządku.


Zalety

 • Prawie-samodzielny sterownik

  "Automatycznie" dobiera sobie parametry pracy, ale ręcznie trzeba wyregulować postój

 • Żeliwny palnik II generacji

  Może spalać gorsze węgle i miał

Wady

 • Mały wymiennik w najmniejszej mocy

  Wersja 12kW ma znacznie mniejszy wymiennik niż reszta

Detale techniczne

Przekrój kotła Kawah KDC EKO

Kawah KDC EKO ma na wyposażeniu żeliwny palnik Ekoenergia, który spala trudniejsze węgle oraz miał. O możliwości spalania miału mówi też strona producenta, ale już DTR jako podstawowe paliwo widzi tylko ekogroszek. Może to być wybieg w celu uniknięcia potyczek z amatorami miału skarżącymi się: panie, czemu ten miał mi się dziadowsko pali? - gdyż przeważnie problem będzie tkwił w dziadowskim miale. Palnik Ekoenergia montowany jest w wielu kotłach i ze spalaniem miału generalnie daje sobie radę.

Sterownik na pokładzie to PLUM ecoMax 910 R 1, który posiada tryb pracy "automatycznej" – tj. użytkownik przeważnie nie musi ręcznie regulować parametrów podawania paliwa. Ręcznej regulacji wymagają natomiast parametry nadzoru, czyil postoju kotła.

Wymiennik jest poziomy, czyszczony od przodu, blacha 6mm i słuszna waga >= 390kg. Powierzchnia wymiennika od wersji 15kW wzwyż jest przyzwoicie duża – aż 2m2 przy 15kW. Ale już w najniższej wersji 12kW jest to tylko 1,2mczyli mało jak na kocioł podajnikowy

Na wyposażeniu jest ruszt żeliwny. Dostępne są dwa warianty wylotu spalin: z tyłu i od góry, oznaczone odpowiednio jako 2D oraz 3D.

Sprawa montażu w układzie zamkniętym jak zwykle jest maksymalnie zagmatwana, nie wiedzieć czemu. DTR najpierw stwierdza, że kocioł można zamontować tylko w układzie otwartym. Zdanie dalej przyzwala na montaż w układzie zamkniętym o ile zainstaluje się urządzenie do odprowadzania nadmiaru ciepła (co jest oczywistością, jednym z wymagań normy dot. układu zamkniętego i warunkiem, by kocioł w UZ zamontowany nie był bombą). Na podstawie tego fragmentu można rozumieć, że montaż w UZ jest dopuszczony. Ale dopuszczalne ciśnienie robocze kotła to tylko 1,5 bara – jak na układ zamknięty ciut mało.

Gwarancja na szczelność wymiennika trwa 5 lat. Wśród warunków jest konieczność zapewnienia temperatury powrotu co najmniej na poziomie 55st.C. Wśród powodów całkowitego wygaśnięcia gwarancji jest tajemniczo sformułowany "brak obowiązkowych przeglądów". Nie jest wytłumaczone, o jakie to obowiązkowe przeglądy chodzi (rozruch zerowy wspomniany jest osobno). Być może to ukryta forma dopłaty do 5-letniej gwarancji, która ostatnio coraz częściej się zdarza.

Uzasadnienie oceny

Kocioł Kawah KDC EKO śmiało ląduje na najwyższym szczeblu rankingu. Ma palnik II generacji oraz sterownik z trybem pracy w dużej mierze "automatycznym". Wymiennik jest poprawnie zbudowany a cena niewygórowana jak za kocioł z takim wyposażeniem. Oczywiście to nie gwarantuje, że palnik przełknie bez gadania dosłownie każdy opał a sterownik z każdym opałem da radę w 100% w automacie, bo w węglowym światku na razie takich ideałów chyba nie ma.

Historia zmian

Tutaj pojawią się informacje kiedy, co i dlaczego było zmieniane w opisie kotła oraz jego ocenie.
Na razie nic tutaj nie ma.