Heiztechnik HT EKO GL

Ocena w rankingu A
Producent Heiztechnik
Rodzaj kotła Kocioł retortowy
Pojemność zasobnika ~200kg
Do układu zamkniętego tak
Paliwa podstawowe(2)
  • Ekogroszek
Dostępne moce 15kW 20kW 30kW 40kW
Klasa
wg normy PN-EN 303-5:2012
5
Ecodesign nie
Gwarancja 3 lata
Instrukcja obsługi dostępna
Strona producenta przejdź do strony producenta
Orientacyjna cena od 10 100zł (15kW)

(1) - orientacyjny czas pracy na pełnym załadunku paliwa podstawowego przy 60% mocy nominalnej

(2) - paliwa podstawowe określa producent; to takie, na których kocioł jest w stanie osiągnąć moc nominalną

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2018

Heiztechnik HT EKO GL to ten ładniej wyglądający z dwóch modeli kotłów 5. klasy w ofercie tej firmy. Na tle rynku kotłów 5. klasy osiąga poziom przyzwoitości, ale nie ma ułatwiającego życie wyposażenia jak np. mechanizm czyszczenia wymiennika.


Zalety

  • Autonomiczny sterownik w standardzie

    Oba sterowniki samodzielnie dobierają parametry spalania

  • Palnik obrotowy

    Choć na liście paliw jest tylko ekogroszek

Wady

  • Dodatkowo płatna gwarancja

    Bezpłatny okres gwarancji to 3 lata. Wydłużenie do 5 lat wymaga zlecenia płatnego przeglądu.

Detale techniczne

Przekrój kotła Heiztechnik HT EKO GL

Opis zasadniczno dotyczy modelu HT EKO GL, jednak równolegle weźmiemy na ruszt model Q EKO GL. Różnice między nimi sprowadzają się do zmienionego wyglądu zewnętrznego. Droższy o ~800zł model HT EKO GL ma bardziej elegancko obudowany mechanizm podajnika i front kotła zlicowany z powierzchnią drzwiczek oraz zabudowany sterownik. Wszystkie stwierdzenia w dalszej części tekstu dotyczyć będą obydwu modeli a ewentualne różnice w tańszym modelu Q EKO GL będą dodawane w nawiasach.

Dostępne sterowniki to HT Tronic 600 oraz 700. Oba modele samodzielnie dobierają parametry spalania a użytkownik wybiera jedynie rodzaj paliwa. W naszej nomenklaturze możemy więc uznać je za sterowniki autonomiczne.

Palnik to znany z wielu kotłów 5. klasy obrotowy Pancerpol DUO, który w tych kotłach spala tylko ekogroszek (w nie-piątoklasowych czasem dopuszcza się w nim spalanie groszko-miału). Zbudowany jest z żeliwnej korony i kolana, ale ślimak ma stalowy.

Na zamówienie dostępne jest wyposażenie: powiększony nie wiadomo o ile zasobnik za dopłatą 615zł (w standardzie HT EKO GL 15kW ma 250-litrowy, tańszy Q EKO GL 15kW: ciut mniejszy 225-litrowy), czujnik poziomu paliwa (w cenniku go nie ma) oraz czujnik kontrolujący obroty ślimaka (~246zł). Dla tych, co ich banknoty pod poduszką uwierają, dostępna jest nawet sonda lambda w cenie raptem ~2400zł oraz nieopisany nigdzie szczegółowo system automatycznego usuwania popiołu za ... ~4900zł!

Wymiennik w kotle HT EKO GL jest poziomy, charakterystyczny dla kotłów Heiztechnik. W rurowych kanałach spalinowych umieszczone są zawirowywacze. Poniżej znajdują się jeszcze dwie przegrody wodne a nad palnikiem – parę półek ceramicznych i również ceramiczna obudowa ścian kotła.

Gwarancja na korpus kotła to 3 lata. Wymagane jest zabezpieczenie temperatury powrotu na poziomie min. 45st.C. Gwarancja może być wydłużona do 5 lat za drobną opłatą w postaci zlecenia producentowi przeglądu kotła między 2. a 3. rokiem eksploatacji. Dodatkowo potrzebne jest zabezpieczenie temperatury powrotu na wyższym poziomie: min. 55st.C.
W obu przypadkach dochodzi konieczność odesłania protokołu pierwszego uruchomienia, aby gwarancja w ogóle obowiązywała (dość częsty wymóg u różnych firm). Jak zwykle warto też przeczytać DTR pod kątem porozsiewanych tam potencjalnych powodów cofnięcia gwarancji wśród których jest np. druciarstwo w podłączeni kotła do instalacji elektrycznej (przedłużacze zamiast gniazdka w ścianie).

Certyfikat 5. klasy dla obu kotłów wystawiło laboratorium w Łodzi. Temperatury spalin stwierdzone na badaniach to ~120st.C na pełnej mocy i ~70st.C na 30% mocy. DTR w ogóle nie zająka się na temat wymagań odnośnie komina a takie temperatury spalin oznaczają niemal pewny problem z kondensatem, dlatego lepiej do wszystkich kotłów 5. klasy kupować od razu wkład odporny na skropliny niż potem dodatkowo naprawiać szkody.

Cena katalogowa kotła Heiztechnik HT EKO GL to prawie 12000zł zaś Q EKO GL – niecałe 11000zł. W sklepach na chwilę obecną HT EKO GL zaczyna się od ok. 10000zł.

Oba kotły w standardzie można montować w prawidłowo zabezpieczonym układzie zamkniętym. Jednak wężownica schładzająca jest wyposażeniem dodatkowym, jej cen katalogowo zaczyna się od ~920zł.

Uzasadnienie oceny

Heiztechnik HT EKO GL jak i model Q EKO GL w standardzie spełniają niepisane minimum przyzwoitości dla kotła 5. klasy: dzięki obrotowemu palnikowi spalą coś gorszego niż czyste diamenty a autonomiczny sterownik nie powinien wymagać ręcznego żonglowania parametrami spalania. Jednak patrząc na cenę i standardy wyposażenia innych kotłów 5. klasy znajdą się modele, które oferują podobny standard za mniejsze pieniądze lub mają coś więcej (choćby tylko mechanizm czyszczenia wymiennika bez otwierania kotła).

Historia zmian

18.12.2016: Nowe sterowniki
Zmiana oceny: BA