Zębiec Wenus

Ocena w rankingu B
Producent Zębiec
Rodzaj kotła Kocioł górnego spalania
Pojemność zasypowa ~26kg
Przeciętna stałopalność ~20h(1)
Do układu zamkniętego nie
Paliwa podstawowe(2)
  • Węgiel kamienny
Dostępne moce 10kW 15kW 21kW 30kW 50kW
Klasa
wg normy PN-EN 303-5:2012
nie przebadano
Ecodesign nie
Gwarancja 5 lat
Instrukcja obsługi dostępna
Strona producenta przejdź do strony producenta
Orientacyjna cena od 2 300zł (10kW)

(1) - orientacyjny czas pracy na pełnym załadunku paliwa podstawowego przy 60% mocy nominalnej

(2) - paliwa podstawowe określa producent; to takie, na których kocioł jest w stanie osiągnąć moc nominalną

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2016

To już jest koniec

Od 1. lipca 2018 nie mogą być legalnie sprzedawane kotły takie jak ten (bez 5. klasy emisji). Być może nadal jest w sklepach, bo producenci różnie kombinują, ale jeśli go kupisz, to i tak zgodnie z uchwałami antysmogowymi w części województw nie możesz go już legalnie zainstalować a za kilka lat będzie trzeba go wymienić.

Zębiec Wenus to jeden z kotłów nowej serii będącej odpowiedzią firmy na obecne czasy. Poprawiono w nim główne mankamenty starych modeli jak np. SWK, aczkolwiek dodano też nowe problemy.


Zalety

  • Ruszt ruchomy

  • Możliwość montażu miarkownika ciągu

Niewiadome

  • Powierzchnia wymiennika

    Jednak wymiennik wyraźnie rozbudowany względem starszych modeli.

Wady

  • Brak powietrza wtórnego

Detale techniczne

Przekrój kotła Zębiec Wenus

Zbudować poprawny kocioł górnego spalania wydaje się prostą rzeczą niż załogowa misja na Marsa, a jednak tak wiele firm ma z tym problemy, aby w jednym modelu wszystko zrobić dobrze. Firma Zębiec w modelu Wenus poprawiła najistotniejszą wadę swoich starych wyrobów: bardzo małą powierzchnię wymiennika. Gdyby tylko zmieniono, byłoby naprawdę dobrze. Ale niestety przy okazji usunięto doprowadzenie powietrza wtórnego. Tak powstał kolejny z wielu górniaków, w których nie ma możliwości lepszego dopalenia paliwa. Fakt, że ten brak da się dość łatwo naprawić (najbardziej łopatologicznie: wycinając fragment uszczelki drzwiczek zasypowych), ale nie po to płaci się za kocioł, aby od razu go tuningować i to tylko w celu, by zaczął poprawnie spełniać swoją funkcję - możliwie ekonomicznie i czysto spalać.

Do rozbudowanego wymiennika w tym modelu można mieć jedno "ale": może być upierdliwy w czyszczeniu. Jedna rzecz to opłomki. Druga to dostęp do niższych kanałów wymiennika. Tak się składa, że umiejscowiono je między drzwiczkami zasypowymi a górną wyczystką, przez co z obu tych miejsc nie ma dostępu w linii prostej.

Uzasadnienie oceny

Zębiec Wenus w porównaniu ze starymi modelami kotłów tej firmy wykazuje wyraźne postępy - wymiennik wyraźnie rozbudowano. Niestety ocena musi zostać nieco obniżona przez brak powietrza wtórnego.

Historia zmian

Tutaj pojawią się informacje kiedy, co i dlaczego było zmieniane w opisie kotła oraz jego ocenie.
Na razie nic tutaj nie ma.