Zębiec SWK

Ocena w rankingu C
Producent Zębiec
Rodzaj kotła Kocioł górnego spalania
Pojemność zasypowa ~22kg
Przeciętna stałopalność ~17h(1)
Do układu zamkniętego nie
Paliwa podstawowe(2)
  • Węgiel kamienny
  • Koks
Dostępne moce 10kW 14kW 21kW 28kW 35kW 44kW
Klasa
wg normy PN-EN 303-5:2012
nie przebadano
Ecodesign nie
Gwarancja 5 lat
Instrukcja obsługi dostępna
Strona producenta przejdź do strony producenta
Orientacyjna cena od 2 000zł (10kW)

(1) - orientacyjny czas pracy na pełnym załadunku paliwa podstawowego przy 60% mocy nominalnej

(2) - paliwa podstawowe określa producent; to takie, na których kocioł jest w stanie osiągnąć moc nominalną

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2016

To już jest koniec

Od 1. lipca 2018 nie mogą być legalnie sprzedawane kotły takie jak ten (bez 5. klasy emisji). Być może nadal jest w sklepach, bo producenci różnie kombinują, ale jeśli go kupisz, to i tak zgodnie z uchwałami antysmogowymi w części województw nie możesz go już legalnie zainstalować a za kilka lat będzie trzeba go wymienić.

Zębiec SWK to jeden z dinozaurów rynku kotlarskiego. Wiąże się z tym niewiele zalet (możliwość spalania koksu) ale i główna wada w postaci małej powierzchni wymiennika.


Zalety

  • Możliwość montażu miarkownika ciągu

  • Ruchomy ruszt

  • Powietrze wtórne

    Jest, ale jakby go nie było.

Wady

  • Powierzchnia wymiennika

    Pozostaje nieznana, ale po przekroju można sądzić, że jest dalece zbyt skromna.

Detale techniczne

Przekrój kotła Zębiec SWK

Zębiec SWK ma możliwość wkręcenia mechanicznego miarkownika, posiada ruszt ruchomy oraz powietrze wtórne. Byłby całkiem porządnym kotłem górnego spalania gdyby nie mizerny wymiennik. Producent swoim zwyczajem nie podaje dokładnej wartości, ale przekrój pozwala sądzić, że wymiennik jest dalece za mały jak na dzisiejsze standardy.

Jeszcze a propos powietrza wtórnego: jest ono na swoim miejscu, ale nie do końca spełnia swoją rolę. Wszystko przez przesuwaną żeliwną płytę, która znajduje się nad zasypem. Jest to rozwiązanie egzotyczne, taki rodzaj kapitlacji: OK, wymiennik jest malutki, to chociaż powieśmy tu płytę, żeby spaliny nie miały tak prostej drogi do komina. Owa płyta jest przesuwana ręcznie i w trakcie pracy kotła powinna znajdować się z przodu, pod wylotem spalin z paleniska do wymiennika. Problem w tym, że w takiej pozycji zarazem uniemożliwia ona dotarcie powietrza wtórnego nad palenisko. PW może jedynie rozrzedzić spaliny i uciec wraz z nimi do komina. Owszem, płytę można wyjąć, ale wtedy temperatura spalin zapewne dodatkowo wzrośnie z powodu marnego wymiennika.

Uzasadnienie oceny

Zębiec SWK to skamielina nieprzystająca do dzisiejszych wymagań. Można wykorzystać jego zdolność do spalania koksu, ale kto dziś może i chce tym paliwem na okrągło palić? Na węglu, a już na pewno na drewnie, kocioł będzie solidnym ogrzewaczem komina.

Historia zmian

Tutaj pojawią się informacje kiedy, co i dlaczego było zmieniane w opisie kotła oraz jego ocenie.
Na razie nic tutaj nie ma.