Witkowski UKS-M

Ocena w rankingu B
Producent Witkowski
Rodzaj kotła Kocioł górnego spalania
Pojemność zasypowa ~28kg
Przeciętna stałopalność ~19h(1)
Do układu zamkniętego nie
Paliwa podstawowe(2)
  • Węgiel kamienny
Dostępne moce 7kW 9kW 11kW 15kW 19kW 23kW 28kW 31kW 35kW 42kW 55kW
Klasa
wg normy PN-EN 303-5:2012
nie przebadano
Ecodesign nie
Gwarancja 5 lat
Instrukcja obsługi niedostępna
Strona producenta przejdź do strony producenta
Orientacyjna cena od 2 200zł (11kW)

(1) - orientacyjny czas pracy na pełnym załadunku paliwa podstawowego przy 60% mocy nominalnej

(2) - paliwa podstawowe określa producent; to takie, na których kocioł jest w stanie osiągnąć moc nominalną

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2016

To już jest koniec

Od 1. lipca 2018 nie mogą być legalnie sprzedawane kotły takie jak ten (bez 5. klasy emisji). Być może nadal jest w sklepach, bo producenci różnie kombinują, ale jeśli go kupisz, to i tak zgodnie z uchwałami antysmogowymi w części województw nie możesz go już legalnie zainstalować a za kilka lat będzie trzeba go wymienić.

Niemal identycznych kotłów górnego spalania ci u nas dostatek. Oto kolejny z nich - Witkowski UKS-M. Tym, co może go pozytywnie wyróżniać, jest możliwość bardzo dowolnej konfiguracji przyłączy wodnych i czopucha - bez dodatkowych opłat.


Zalety

  • Doprowadzenie powietrza wtórnego

  • Możliwość montażu miarkownika ciągu

Niewiadome

  • Powierzchnia wymiennika

Wady

    Nie stwierdzono (co nie znaczy, że żadnych nie ma).

Detale techniczne

Przekrój kotła Witkowski UKS-M

Witkowski UKS-M to typowy górniak "na wszystko". Świadczy o tym choćby pojemność zasypowa większa o ok. połowę w stosunku do tego, co przeciętnie zdarza się w kotłach górnego spalania pomyślanych głównie pod węgiel. Czy to powód do zadowolenia, bo oto raz napakuję kocioł pod korek i przez resztę dnia nie muszę chodzić do kotłowni? Niekoniecznie. Im mniejsza komora zasypowa, tym opał musi być spalany ostrzej, by kocioł wydusił potrzebną moc. Ale im jest ona większa, tym bardziej spalanie przebiega w niedostatku powietrza, jest pełno sadzy i dymu. Grunt to zawsze znajdować złoty środek między tymi dwoma skrajnościami, ładując zawsze tyle, ile potrzeba.

Producent nie udostępnia DTR, więc nie wiadomo nic o powierzchni wymiennika ani dokładnych warunkach gwarancji (która niby trwa 5 lat, ale przy tak długiej gwarancji w kotłach stalowych zwykle pełno jest dziwnych obostrzeń). Jest natomiast doprowadzenie powietrza wtórnego oraz możliwość montażu miarkownika ciągu.

Sądząc po przekroju kotła, czyszczenie wymiennika może być upierdliwe, ponieważ większość zakrętów na drodze spalin znajduje się pomiędzy drzwiczkami rewizyjnymi wymiennika a zasypowymi. Czyli nie ma tam prostoliowego dostępu ani przez jedne, ani przez drugie.

Na uwagę zasługuje możliwość szerokiego dostosowania średnic i położenia przyłączy wodnych oraz czopucha - i to w cenie kotła.

Uzasadnienie oceny

Witkowski UKS-M to przyzwoity kocioł górnego spalania. Ma powietrze wtórne i możliwość zamontowania miarkownika. Jednak nie wiadomo nic o powierzchni wymiennika a to, co wiadomo o jego konstrukcji na podstawie przekroju sugeruje, że czyszczenie go może nie należeć do prostych i wygodnych. Ponadto ma dość wyraźnie przewymiarowaną komorę zasypową, co przy paleniu węglem zapewne odbije się częstymi przestojami, nadmiarem dymu i sadzy jeśli będzie ładowany "pod korek".

Historia zmian

Tutaj pojawią się informacje kiedy, co i dlaczego było zmieniane w opisie kotła oraz jego ocenie.
Na razie nic tutaj nie ma.