Viadrus U22

Ocena w rankingu B
Producent Viadrus
Rodzaj kotła Kocioł górnego spalania
Pojemność zasypowa ~38kg
Przeciętna stałopalność ~24h(1)
Do układu zamkniętego tak
Paliwa podstawowe(2)
  • Węgiel kamienny
  • Koks
Dostępne moce 11kW 17kW 23kW 29kW 34kW 40kW 46kW 52kW 58kW
Klasa
wg normy PN-EN 303-5:2012
nie przebadano
Ecodesign nie
Gwarancja 10 lat
Instrukcja obsługi dostępna
Strona producenta przejdź do strony producenta
Orientacyjna cena od 2 900zł (11,7kW)

(1) - orientacyjny czas pracy na pełnym załadunku paliwa podstawowego przy 60% mocy nominalnej

(2) - paliwa podstawowe określa producent; to takie, na których kocioł jest w stanie osiągnąć moc nominalną

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2016

To już jest koniec

Od 1. lipca 2018 nie mogą być legalnie sprzedawane kotły takie jak ten (bez 5. klasy emisji). Być może nadal jest w sklepach, bo producenci różnie kombinują, ale jeśli go kupisz, to i tak zgodnie z uchwałami antysmogowymi w części województw nie możesz go już legalnie zainstalować a za kilka lat będzie trzeba go wymienić.

Viadrus U22 to całkiem porządny kocioł górnego spalania. Jego główna wada jest taka sama jak wszystkich żeliwniaków: mały wymiennik a co za tym idzie bardzo wysokie temperatury spalin. 


Zalety

  • Powietrze wtórne

  • Możliwość montażu miarkownika ciągu

Wady

  • Mała powierzchnia wymiennika

    Choć producent jej nie podaje, to konstrukcja kotła wskazuje, że jest ona najpewniej podobnie mała jak w innych kotłach żeliwnych.

Detale techniczne

Przekrój kotła Viadrus U22

Viadrus U22 jest typowym żeliwnym kotłem górnego spalania. Od klasycznego rodzimego żeliwniaka Camino różni się detalami. Jest troszkę większy gabarytowo, ma odrobinę więcej wymiennika konwekcyjnego, jednak nie ma podstaw, by spodziewać się po nim istotnie lepszej pracy. W skrócie: przeżyje ćwierć wieku, ale za to będzie ostro grzał komin. DTR podaje temperaturę spalin max. 280st.C na koksie i 320st.C na drewnie. To całkiem możliwe wartości, chyba że zaniedbasz czyszczenie wymiennika - wtedy w komin pójdzie nawet więcej.

Kocioł posiada doprowadzenie powietrza wtórnego, jednak jak to bywa w kotłach tego typu z wylotem spalin z przodu, nie ma ono zbytnio możliwości dostać się nad zasyp, bo porywane jest od razu w wymiennik. Przydałaby się tu Kierownica Powietrza Wtórnego (KPW).

Viadrus U22 wyposażony jest w ruszt wodny. Najgorszym pomysłem byłoby spalanie w nim drewna, chyba że masz go dużo i za darmo. Żeliwny wymiennik kompletnie nie radzi sobie z odbiorem ciepła z dużej ilości spalin (drewno w ponad 70% spala się jako gaz). Świetnie natomiast nadaje się taki kocioł do palenia koksem.

Dystrybutorem (czeskich zresztą) kotłów Viadrus w Polsce jest firma Klimosz. Klimosz Wally to właściwie klon Viadrusa U22, nieco tańszy.

Strona dystrybutora stwierdza, że możliwy jest montaż kotła w układzie zamkniętym, choć dostępna tam DTR mówi wyłącznie o układzie otwartym.

Uzasadnienie oceny

Viadrus U22 jest przyzwoicie zbudowanym kotłem górnego spalania. Jednak z uwagi na żeliwny wymiennik będzie miał gorsze możliwości odbioru ciepła od spalin niż kotły blaszane. Stąd ocena B, mimo niezniszczalności żeliwa.

Historia zmian

Tutaj pojawią się informacje kiedy, co i dlaczego było zmieniane w opisie kotła oraz jego ocenie.
Na razie nic tutaj nie ma.