SEKO górnego spalania

Ocena w rankingu C
Producent SEKO
Rodzaj kotła Kocioł górnego spalania
Pojemność zasypowa nieznana
Przeciętna stałopalność nieznana
Do układu zamkniętego nie
Paliwa podstawowe(2)
  • Koks
  • Węgiel kamienny
Dostępne moce 8kW 10kW 14kW 18kW 23kW 29kW
Klasa
wg normy PN-EN 303-5:2012
nie przebadano
Ecodesign nie
Gwarancja 10 lat
Instrukcja obsługi dostępna
Strona producenta przejdź do strony producenta
Orientacyjna cena od 2 300zł (14kW)

(1) - orientacyjny czas pracy na pełnym załadunku paliwa podstawowego przy 60% mocy nominalnej

(2) - paliwa podstawowe określa producent; to takie, na których kocioł jest w stanie osiągnąć moc nominalną

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2016

To już jest koniec

Od 1. lipca 2018 nie mogą być legalnie sprzedawane kotły takie jak ten (bez 5. klasy emisji). Być może nadal jest w sklepach, bo producenci różnie kombinują, ale jeśli go kupisz, to i tak zgodnie z uchwałami antysmogowymi w części województw nie możesz go już legalnie zainstalować a za kilka lat będzie trzeba go wymienić.

Ten model kotła SEKO nie ma nawet swojej nazwy. Producent nazywa go "tradycyjnym". Faktycznie jest to relikt przeszłości, co widać nawet po tym, że podstawowym paliwem w DTR wciąż jest koks. Dalej sprawy toczą się w sposób przewidywalny dla tej "klasy" zabytków kotlarstwa: wprawdzie w wyposażeniu jest właściwie wszystko OK, ale wszystko psuje malutki wymiennik. 


Zalety

  • Powietrze wtórne

  • Miarkownik ciągu

  • Ruchomy ruszt

Wady

  • Mała powierzchnia wymiennika

Detale techniczne

Przekrój kotła SEKO górnego spalania

Kocioł SEKO ma miarkownik ciągu, ruchomy ruszt i powietrze wtórne. Nie ma natomiast dostatecznej na dzisiejsze czasy powierzchni wymiennika. Jego koksową przeszłość widać wciąż w DTR. Jako podstawowe paliwo figuruje tam koks i mieszanka koksowo-węglowa. Zaraz obok napisane jest, aby paląc samym węglem nie zasypywać kotła do pełna, ale dokładać małymi porcjami. Słuszna rada! Szkoda tylko, że kilka stron dalej, w opisie techniki palenia, napisane jest kompletnie na odwrót: że po rozpaleniu na ruszcie warstwy żaru, zasypać kocioł węglem "pod korek".

Wymiennik jest poziomy, lekko pochylony ku tyłowi kotła. Dostęp do wymiennika odbywa się od przodu kotła, ale wyczystka zamykana jest za pomocą śruby z nakrętką – mało wygodne rozwiązanie.

Na stronie producenta nieomal w co drugim zdaniu przywoływana jest "duża pojemność komory zasypowej", ale ani tam, ani w DTR nie można znaleźć, ile dokładnie ta pojemność wynosi.

Gwarancja, podobnie jak dla SEKO EKO II-N trwa 10 lat na szczelność wymiennika, ale również mowa jest o jakichś tajemniczych obowiązkowych przeglądach, których brak cofa gwarancję.

Uzasadnienie oceny

Kocioł górnego spalania SEKO to przykład kotlarskiej starej szkoły, który na dzisiejsze czasy świetnie sprawdzi się do spalania samego koksu, ale trudno go uczciwie polecić do węgla czy co gorsza drewna, bo z powodu małej powierzchni wymiennika najpewniej będzie nadmiernie grzać komin (w podobnych kotłach 300st.C w spalinach nie dziwi). Z tego powodu ląduje w rankingu z oceną C, bo mały wymiennik to problem nie do poprawienia, generujący niepotrzebne straty przez cały żywot kotła.

Historia zmian

Tutaj pojawią się informacje kiedy, co i dlaczego było zmieniane w opisie kotła oraz jego ocenie.
Na razie nic tutaj nie ma.