Defro Optima Komfort

Producent Defro
Rodzaj kotła Kocioł górnego spalania
Pojemność zasypowa ~20kg
Przeciętna stałopalność ~13h(1)
Do układu zamkniętego nie
Paliwa podstawowe(2)
  • Węgiel kamienny
Dostępne moce 8kW 10kW 12kW 15kW 20kW 25kW 30kW 35kW
Klasa
wg normy PN-EN 303-5:2012
3
Ecodesign nie
Gwarancja 4 lata
Instrukcja obsługi dostępna
Strona producenta przejdź do strony producenta
Orientacyjna cena od 2 100zł (12kW)

(1) - orientacyjny czas pracy na pełnym załadunku paliwa podstawowego przy 60% mocy nominalnej

(2) - paliwa podstawowe określa producent; to takie, na których kocioł jest w stanie osiągnąć moc nominalną

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2016

To jest artykuł archiwalny – kocioł nie jest już dostępny w sprzedaży

Od 1. lipca 2018 nie mogą być legalnie sprzedawane kotły takie jak ten (bez 5. klasy emisji). Jeśli nawet gdzieś go kupisz, to i tak zgodnie z uchwałami antysmogowymi w części województw nie możesz go już legalnie zainstalować a za kilka lat będzie trzeba go wymienić.

Przejdź do listy dostępnych w sprzedaży kotłów tanich i czystych

Defro Optima Komfort można śmiało postawić za wzór znakomitego kotła górnego spalania. Posiada wszystko, co w takim kotle niezbędne. Ma największą powierzchnię wymiennika w stosunku do mocy ze wszystkich znanych nam kotłów na rynku. Jakby tego było mało, firma Defro jako (niestety wciąż) jedna z nielicznych firm opisuje i zaleca w instrukcji obsługi rozpalanie od góry.


Zalety

  • Doprowadzenie powietrza wtórnego

  • Ruchomy ruszt

  • Miarkownik ciągu

Wady

    Nie stwierdzono (co nie znaczy, że żadnych nie ma).

Detale techniczne

Przekrój kotła Defro Optima Komfort

Na tle rynku Defro Optima Komfort prezentuje się nader przyzwoicie. Przede wszystkim ma bardzo dużą powierzchnię wymiennika, zgodną ze współczesnymi zaleceniami. Wręcz nie do wiary, że są w sprzedaży kotły, które przy takiej samej mocy mają wymiennika prawie o połowę mniej! Odbija się to oczywiście na temperaturze spalin.

Poza tym kocioł ten ma wszystko, co w porządnym kotle górnego spalania potrzebne: wlot powietrza wtórnego oraz możliwość montażu miarkownika ciągu. Może nie niezbędny, ale także przydatny jest ruszt ruchomy.

Frima Defro zaleca palić w tym kotle od góry. Cytat z instrukcji obsługi:

Tryb "rozpalania od góry" jest zalecany przez PW DEFRO z uwagi na oszczędność paliwa oraz zmniejszoną emisję zanieczyszczeń w spalinach. Niewskazany jest tryb "rozpalania od dołu" ze względu na możliwość wydymiania z otworów wyczystnych oraz tworzenie się kondensatu prowadzące do przyspieszonej korozji kotła.

Ten przykład pokazuje, że nie ma technicznych przeszkód, by taka informacja znalazła się w DTR każdego kotła górnego spalania. Przeszkody te są wyłącznie mentalne. Niestety większość firm kotlarskich ma w poważaniu dobro swojego klienta i jego otoczenia, gdyż nie potrafią zdobyć się na podobną deklarację.

O jakości wykonania kotła zawsze najlepiej przekonać się na żywo, jednak w przypadku kotłów Defro jest ona na wysokim poziomie. To bodaj największy producent kotłów węglowych w Polsce, z porządnym zapleczem technicznym, więc oferuje wyroby bardzo odstające jakością na plus w stosunku do podobnych dzieł lokalnych spawaczy, choćby o najlepszych chęciach.

W obecnej wersji Defro Optima Komfort ma czopuch wyprowadzony z tyłu, ale pod kątem 45 stopni. To może być dodatkowa komplikacja dla tych, którzy dotąd mieli kocioł z czopuchem z tyłu w poziomie. Zarazem jednak takie umiejscowienie czopucha pozwala z pomocą jednej przejściówki zainstalować czopuch zarówno w pionie jak i w poziomie.

Gwarancja na szczelność wymiennika to 4 lata, na pozostałe elementy i sprawne działanie kotła - 2 lata. Konieczne jest odesłanie kopii karty gwarancyjnej na adres producenta zaraz po zakupie kotła. Firma nie ponosi odpowiedzialnośc m.in. za skutki doboru zbyt dużej lub zbyt małej mocy kotła oraz inne problemy wynikające np. ze źle wykonanej instalacji lub ćmienia opału w zbyt niskich temperaturach - czyli standardowo. Ale smaczki można znaleźć w innych miejscach instrukcji, np. na stronie 13. jest zapis, że kocioł należy podłączyć do komina za pomocą "przedłużacza wylotu spalin zalecanego przez producenta" - w przeciwnym razie traci się gwarancję!

Defro Optima Komfort może pracować wyłącznie w układzie otwartym. W ofercie producenta dostępne są inne modele kotłów do układu zamkniętego.

 

Uzasadnienie oceny

Defro Optima Komfort zasługuje na najwyższą ocenę. Nie ma poważnych wad (chyba, że użytkownicy stwierdzą inaczej) i powinien idealnie sprawdzić się w roli kotła górnego spalania "na wszystko" (ze wskazaniem bardziej na węgiel). Wiadomo, nadal jest to górniak, nie każde paliwo spali czysto i bezproblemowo, ale przynajmniej to jedna z najlepszych wersji górniaka. Na dodatek można w nim zupełnie legalnie palić od góry, do czego producent zresztą zachęca.

Historia zmian

Tutaj pojawią się informacje kiedy, co i dlaczego było zmieniane w opisie kotła oraz jego ocenie.
Na razie nic tutaj nie ma.