Zębiec KWKD

Ocena w rankingu C
Producent Zębiec
Rodzaj kotła Kocioł dolnego spalania
Pojemność zasypowa ~34kg
Przeciętna stałopalność ~17h(1)
Do układu zamkniętego nie
Paliwa podstawowe(2)
  • Węgiel kamienny
Dostępne moce 15kW 22kW
Klasa
wg normy PN-EN 303-5:2012
nie przebadano
Ecodesign nie
Gwarancja 3 lata
Instrukcja obsługi dostępna
Strona producenta przejdź do strony producenta
Orientacyjna cena od 3 300zł (15kW)

(1) - orientacyjny czas pracy na pełnym załadunku paliwa podstawowego przy 60% mocy nominalnej

(2) - paliwa podstawowe określa producent; to takie, na których kocioł jest w stanie osiągnąć moc nominalną

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2016

To już jest koniec

Od 1. lipca 2018 nie mogą być legalnie sprzedawane kotły takie jak ten (bez 5. klasy emisji). Być może nadal jest w sklepach, bo producenci różnie kombinują, ale jeśli go kupisz, to i tak zgodnie z uchwałami antysmogowymi w części województw nie możesz go już legalnie zainstalować a za kilka lat będzie trzeba go wymienić.

Zębiec KWKD to kolejny przykład kotła dolnego spalania, który jest na tyle niedopracowany, że trudno go z czystym sumieniem polecić, bo prawdopodobnie nie pozwoli osiągnąć efektów, jakich po dolnym spalaniu można oczekiwać. Mały wybór mocy (tylko dwie wersje) i cena ponad 3000zł tylko dopełniają obrazu pt. nie warto.


Zalety

  • Możliwość montażu mechanicznego miarkownika ciągu

  • Ruchomy ruszt

Wady

  • Brak powietrza wtórnego

  • Mały wybór mocy

Detale techniczne

Przekrój kotła Zębiec KWKD

Z zewnątrz i od środka Zębiec KWKD wygląda jak brat bliźniak modelu SWK. Przeróbka pod kątem dolnego spalania wymusiła dodanie dodatkowej ściany wymiennika, więc możliwe, że jego powierzchnia ogólnie jest większa niż w górniakach tej firmy (choć dokładnej wartości tu także nie podano). Jest ruchomy ruszt i możliwość zamontowania mechanicznego miarkownika ciągu.

To, czego najbardziej brakuje, to doprowadzenie powietrza wtórnego. Bez tego kocioł dolnego spalania jest bardzo ułomny, bo nie będzie w stanie dopalać paliwa należycie. Po kotle na węgiel można by nie wymagać ceramicznego palnika, ale powietrze wtórne to punkt obowiązkowy.

Przyglądając się przekrojowi kotła można zauważyć dwa pionowe kanały na tylniej ścianie komory zasypowej, mające chyba w zamyśle autorów działać jak tzw. rury Wezyra. Od biedy można nimi podawać powietrze wtórne przez komorę zasypową (jest otwór w drzwiczkach). Niestety nie zastąpi to powietrza wtórnego z prawdziwego zdarzenia, zwłaszcza że owe kanaliki, wspawane tam na stałe, zapewne dość szybko zakleją się smołą bez możliwości łatwego wyczyszczenia.

Uzasadnienie oceny

Zębiec KWKD nie zachwyca niczym na tle polskiego rynku kotłów dolnego spalania. Jest co najwyżej przeciętny. Za podobną sumę (ok. 3300zł) znajdzie się spośród dolniaków w rankingu co najmniej kilka lepszych sztuk.

Historia zmian

Tutaj pojawią się informacje kiedy, co i dlaczego było zmieniane w opisie kotła oraz jego ocenie.
Na razie nic tutaj nie ma.