Warmet 200 Ceramik

Ocena w rankingu B
Producent Kostrzewa
Rodzaj kotła Kocioł dolnego spalania
Pojemność zasypowa ~38kg
Przeciętna stałopalność ~16h(1)
Do układu zamkniętego tak
Paliwa podstawowe(2)
 • Węgiel kamienny
 • Drewno
Dostępne moce 18kW 25kW 32kW
Klasa
wg normy PN-EN 303-5:2012
3
Ecodesign nie
Gwarancja 5 lat
Instrukcja obsługi dostępna
Strona producenta przejdź do strony producenta
Orientacyjna cena od 4 200zł (18kW)

(1) - orientacyjny czas pracy na pełnym załadunku paliwa podstawowego przy 60% mocy nominalnej

(2) - paliwa podstawowe określa producent; to takie, na których kocioł jest w stanie osiągnąć moc nominalną

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2016

To już jest koniec

Od 1. lipca 2018 nie mogą być legalnie sprzedawane kotły takie jak ten (bez 5. klasy emisji). Być może nadal jest w sklepach, bo producenci różnie kombinują, ale jeśli go kupisz, to i tak zgodnie z uchwałami antysmogowymi w części województw nie możesz go już legalnie zainstalować a za kilka lat będzie trzeba go wymienić.

Warmet 200 Ceramik to przedstawiciel "turbodolniaków": w miarę poprawnych kotłów dolnego spalania, który jednak z powodu wyposażenia w nadmuch stają się na tyle drogi, że mało komu zmieści się w budżecie.


Zalety

 • Powietrze wtórne nieregulowane

 • Ruszt ruchomy

  Jako opcja.

Wady

 • Mały wybór mocy

  Najmniejsza to 18kW

 • Brak regulacji powietrza wtórnego

 • Brak wersji bez nadmuchu

  I przez to wysoka cena jak za kocioł zasypowy

 • Mała powierzchnia wymiennika wg DTR

  Choć może to wynikać z metodyki liczenia, bo konstrukcja na to nie wskazuje.

Detale techniczne

Przekrój kotła Warmet 200 Ceramik

War­met 200 Cera­mik, mimo że jest wyposażony w nadmuch i sterownik, wyróżnia się nieco na plus na tle innych "turbodolniaków". Powietrze wtórne, jak to zwykle z nim bywa jeśli w ogóle jest w dolniaku z nadmuchem, jest na sztywno wydzielone z powietrza pierwotnego i nie da się go regulować. W kanale dopalania zainstalowana jest ceramika. Jest jej sporo w najważniejszych miejscach, choć nie zabudowano nią dokładnie całości kanału ani też nie ma jakiegoś finezyjnego "palnika", ot cegła tu i cegła tam. U góry komory zasypowej znajduje się klapka "oddymiająca".

Ruszt jest wodny lecz na całe szczęście jest dostępny jako opcja ruszt ruchomy. Nie jest wyjaśnione, czy oznacza to jakąś inną żeliwną konstrukcję, czy jedynie dodanie jakowegoś przegarniacza do rusztu wodnego.

Minusem kotła dla wielu potencjalnych klientów będzie jego wysoka cena, do czego zapewne walnie przyczynia się nadmuch i sterownik. Dzięki temu producent zrobił z niego kocioł na wszystko (węgiel, drewno, zrębkę), ale po prawdzie każde z tych paliw spalałoby się nie gorzej na naturalnym ciągu, za to kocioł byłby ładnych kilkaset złotych tańszy. Za częściowe usprawiedliwienie ceny może służyć możliwość montażu w układzie zamkniętym.

Kolejnym problemem dla właścicieli większości nowych domów będzie brak mocy odpowiadającej ich potrzebom. Najniższy dostępny model to 18kW, który potrzebuje co najmniej ze 300m2 współczesnego budynku, aby mieć co robić.

DTR podaje dość małą powierzchnię wymiennika w stosunku do mocy a zarazem bardzo przyzwoitą temperaturę spalin na mocy nominalnej (160st.C). Jedno drugiemu przeczy. Możliwe, że powierzchnia wymiennika została policzona uczciwie czyli np. z pominięciem miejsc wyłożonych ceramiką - wtedy byłaby przesadnie zaniżona. Niestety nie ma tutaj jednego standardu, każda firma może liczyć powierzchnię wymiennika trochę inaczej. Sądząc po przekroju kotła, mało prawdopodobnym jest, aby tak zbudowany pionowy wymiennik był zbyt mały. 

Gwa­ran­cja trwa 5 lat, ale jej dokładne warunki gdzieś zniknęły zarówno ze strony firmy jak i z DTR dostępnej w internecie. Parę lat temu, gdy było wiadomo więcej, tak długa gwarancja była obwa­ro­wana szeregiem warun­ków, wśród któ­rych czę­sto poja­wiała się koniecz­ność anga­żo­wa­nia płat­nego auto­ry­zo­wa­nego ser­wisu.

Uzasadnienie oceny

Warmet 200 Ceramik nie jest najgorszym z kotłów dolnego spalania a bez nadmuchu i sterownika byłby i lepszy, i tańszy. W takiej formie, w jakiej oferuje go fabryka, jest przyzwoitym kotłem dolnego spalania, który powinien pracować bez większych problemów także w ciągłym ruchu (gdy weźmie się opcjonalny ruszt ruchomy). Zarazem odróżnia się na plus od innych "turbodolniaków" właśnie dostępnością rusztu ruchomego czy też niezepsutym kanałem dopalającym, jak to bywa czasem, gdy zaraz nad palnikiem, centralnie na drodze płomienia, powieszona jest przegroda wodna. 

Historia zmian

Tutaj pojawią się informacje kiedy, co i dlaczego było zmieniane w opisie kotła oraz jego ocenie.
Na razie nic tutaj nie ma.