Viadrus U32

Ocena w rankingu B
Producent Viadrus
Rodzaj kotła Kocioł dolnego spalania
Pojemność zasypowa ~26kg
Przeciętna stałopalność ~13h(1)
Do układu zamkniętego tak
Paliwa podstawowe(2)
  • Drewno
  • Węgiel kamienny
Dostępne moce 15kW 21kW 25kW
Klasa
wg normy PN-EN 303-5:2012
5
Ecodesign tak
Gwarancja 5 lat
Instrukcja obsługi dostępna
Strona producenta przejdź do strony producenta
Orientacyjna cena od 6 500zł (15kW)

(1) - orientacyjny czas pracy na pełnym załadunku paliwa podstawowego przy 60% mocy nominalnej

(2) - paliwa podstawowe określa producent; to takie, na których kocioł jest w stanie osiągnąć moc nominalną

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2018

Ranking jest w stanie upadłości.

Zawarte w artykule informacje mogą być nieaktualne.

Przejdź do listy dostępnych w sprzedaży kotłów tanich i czystych

W końcu jakiś nowy dobry kocioł dolnego spalania. Szkoda, że czeski, a nie nasz. Trochę boli cena, ale osładza ją fakt, że nie ma się do czego tutaj przyczepić, naturalnie biorąc pod uwagę pewne przyrodzone ograniczenia kotłów żeliwnych.


Zalety

  • Porządny ceramiczny palnik

  • Regulowane powietrze wtórne

  • Miarkownik ciągu

Wady

  • Brak ruchomego rusztu

Detale techniczne

Przekrój kotła Viadrus U32

Na pierwszy rzut oka Viadrus U32 jakby producent wziął dotąd produkowane modele, np. U22, i przestawił kolejność członów. Nie do końca, bo jednak dwa ostatnie człony sa zmienione, ale zasada jest zbliżona. Wygląda to trochę jak prowizorka na szybkości, ale jak się chwilę przypatrzyć detalom, to nie ma z nią nic wspólnego.

Filozofią pracy Viadrus U32 przypomina kocioł Eko-Wery: powietrze pierwotne podawane jest przez klapkę w drzwiczkach zasypowych. Klapka w drzwiczkach popielnika podaje powietrze dodatkowe, zgodnie z instrukcją uchyla się ją ciut tylko paląc węglem. Powietrze wtórne podawane do palnika jest regulowane klapką z tyłu kotła. Sam palnik jest oryginalnie zbudowany i najwidoczniej robi swoje skoro kocioł przeszedł badania.

Kocioł posiada klapkę krótkiego obiegu z przodu kotła, u góry komory zasypowej. Zgodnie z instrukcją paliwo rozpala się... od góry, przy otwartej w/w klapce, po czym po całkowitym odgazowaniu wsadu klapkę się zamyka i ładuje opał na żar.

Chyba największym mankamentem w codziennej eksploatacji tego kotła może być brak ruchomego rusztu w połączeniu ze skośną płytą zainstalowaną z przodu rusztu, po które paliwo zsuwa się do palnika. To może utrudnić odpopielanie paleniska szczególnie przy paleniu węglem: trzeba będzie przegrzebywać ruszt od góry lub od strony popielnika.

Gwarancja na cały kocioł trwa 5 lat, natomiast na szczelność wymiennika – 10 lat. Czyli standard jak na żeliwniaki.

Boli cena – ok. 6500zł, najwyższa spośród trzech zasypowych rodzynków w 5. klasie obecnie dostępnych na rynku. Nieco osładza ją fakt, że jest to kocioł żeliwny, a więc potencjalnie o wiele trwalszy od blaszanek. 

Uzasadnienie oceny

Viadrus U32 to bardzo przyzwoity kocioł dolnego spalania, ale jednak w zestawieniu z MPM DS w paru punktach odstaje. Nie ma ruchomego rusztu i jest prawie dwa razy od niego droższy. Fani żeliwa będą zadowoleni, ale i zapłacić będą musieli odpowiednio więcej.

Historia zmian

Tutaj pojawią się informacje kiedy, co i dlaczego było zmieniane w opisie kotła oraz jego ocenie.
Na razie nic tutaj nie ma.