Viadrus U24

Ocena w rankingu B
Producent Viadrus
Rodzaj kotła Kocioł dolnego spalania
Pojemność zasypowa ~32kg
Przeciętna stałopalność ~22h(1)
Do układu zamkniętego tak
Paliwa podstawowe(2)
  • Węgiel kamienny
  • Koks
Dostępne moce 11kW 25kW 32kW 42kW 46kW 53kW 60kW 68kW
Klasa
wg normy PN-EN 303-5:2012
3
Ecodesign nie
Gwarancja 10 lat
Instrukcja obsługi dostępna
Strona producenta przejdź do strony producenta
Orientacyjna cena od 4 800zł (11kW)

(1) - orientacyjny czas pracy na pełnym załadunku paliwa podstawowego przy 60% mocy nominalnej

(2) - paliwa podstawowe określa producent; to takie, na których kocioł jest w stanie osiągnąć moc nominalną

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2017

To już jest koniec

Od 1. lipca 2018 nie mogą być legalnie sprzedawane kotły takie jak ten (bez 5. klasy emisji). Być może nadal jest w sklepach, bo producenci różnie kombinują, ale jeśli go kupisz, to i tak zgodnie z uchwałami antysmogowymi w części województw nie możesz go już legalnie zainstalować a za kilka lat będzie trzeba go wymienić.

Viadrus U24 to przedstawiciel ekstremalnie rzadkiego gatunku żeliwnych kotłów dolnego spalania. Mimo trudnego materiału jakim jest żeliwo, które zwykle nie sprzyja fantazyjnym konstrukcjom, Viadrus jest całkiem niezłym dolniakiem na węgiel. Jednak główna konsekwencja żeliwności, czyli dość mały wymiennik, daje o sobie znać. 


Zalety

  • Powietrze wtórne

  • Możliwość montażu miarkownika ciągu

Wady

  • Wysokie temperatury spalin

    Przez dość skromną powierzchnię wymiennika, jak to w kotłach żeliwnych.

Detale techniczne

Przekrój kotła Viadrus U24

Viadrus U24 różni się nieco budową wewnętrzną od innych kotłów dolnego spalania (wymusiła to członowa budowa charakterystyczna dla kotłów żeliwnych). Komora spalania znajduje się z boku kotła a nie z tyłu, między komorą zasypową i wymiennikiem. W kotle jest podawane powietrze wtórne w "palnik" oraz jest możliwość podawania powietrza nad zasyp. Jest też klapka krótkiego obiegu spalin, w DTR nazwana przesłoną dymową.

Jest możliwość montażu miarkownika ciągu z przodu kotła natomiast największe moce (od wersji 8-członowej czyli 53kW) mają dodatkowo drugą klapkę powietrza pierwotnego z tyłu kotła, do której można zamontować drugi miarkownik. Regulacja powietrza wtórnego odbywa się za pomocą klapki z tyłu kotła, ukrytej dość dobrze u dołu, pod przyłączem powrotu.

Niestety jak na kocioł żeliwny przystało, Viadrus U24 nie oszałamia nadmiernie dużym wymiennikiem. Choć nie podano jego powierzchni, jest informacja o temperaturze spalin na pełnej mocy do 270st.C dla węgla, czyli podobnie jak w żeliwniaku górnego spalania Viadrus U22.

Kocioł ten można uznać za dość dobry wybór jedynie dla spalania węgla (choć i tu przeszkodą w ciągłym paleniu będzie brak ruchomego rusztu). Zasilany drewnem, jak każdy żeliwniak będzie niemożliwie grzał komin. Z kolei pakowanie koksu do kotła dolnego spalania ma nikły sens. Identycznie spali się w dowolnym górniaku, który zawsze jest sporo tańszy (np. wspomniany Viadrus U22 kosztuje ok. 3000zł).

Gwarancja jest typowa dla kotłów żeliwnych: 10 lat.

Podane tutaj warianty mocy dotyczą węgla kamiennego. W DTR kotła podane są też moce, jakie poszczególne wersje kotła osiągają na koksie i węglu brunatnym.

Viadrus U24 według strony dystrybutora może być instalowany w układzie zamkniętym, choć dostępna tamże wersja DTR nie mówi o tym nic.

Uzasadnienie oceny

Viadrus U24 to rzadki okaz żeliwnego dolniaka. Na tle innych kotłów dolnego spalania wypada nienajgorzej, ale jego żeliwna natura odbija się czkawką w postaci spodziewanego dość solidnego grzania komina. Na dokładkę brak mu rusztu ruchomego, co może uprzykrzyć życie przy ciągłym paleniu.

Historia zmian

Tutaj pojawią się informacje kiedy, co i dlaczego było zmieniane w opisie kotła oraz jego ocenie.
Na razie nic tutaj nie ma.