SEKO EKO II-N

Ocena w rankingu C
Producent SEKO
Rodzaj kotła Kocioł dolnego spalania
Pojemność zasypowa ~13kg
Przeciętna stałopalność ~8h(1)
Do układu zamkniętego nie
Paliwa podstawowe(2)
  • Węgiel kamienny
Dostępne moce 12kW 15kW 18kW 24kW 28kW
Klasa
wg normy PN-EN 303-5:2012
nie przebadano
Ecodesign nie
Gwarancja 10 lat
Instrukcja obsługi dostępna
Strona producenta przejdź do strony producenta
Orientacyjna cena od 2 700zł (12kW)

(1) - orientacyjny czas pracy na pełnym załadunku paliwa podstawowego przy 60% mocy nominalnej

(2) - paliwa podstawowe określa producent; to takie, na których kocioł jest w stanie osiągnąć moc nominalną

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2016

To już jest koniec

Od 1. lipca 2018 nie mogą być legalnie sprzedawane kotły takie jak ten (bez 5. klasy emisji). Być może nadal jest w sklepach, bo producenci różnie kombinują, ale jeśli go kupisz, to i tak zgodnie z uchwałami antysmogowymi w części województw nie możesz go już legalnie zainstalować a za kilka lat będzie trzeba go wymienić.

SEKO EKO II-N to dziwny twór: kocioł dolnego spalania, który posiada wersję z nadmuchem przewidzianą do spalania miału. Poza tym ewenementem jest to typowy przedstawiciel dinozaurów rynku kotlarskiego, bardzo kiepski w swojej dolniakowości.


Zalety

  • Ruchomy ruszt

  • Nieregulowane powietrze wtórne

    Podawane spod rusztu przez otwory w blasze na tyle kotła

  • Możliwość montażu miarkownika ciągu

Wady

  • Dość mała powierzchnia wymiennika

  • Bardzo mała komora zasypowa

Detale techniczne

Przekrój kotła SEKO EKO II-N

Dolniak na miał: czy to w ogóle ma prawo działać? Jeśli tak, to prawdopodobnie dość kiepsko (choć oczywiście zależy od jakości miału, bo to paliwo potrafi przybierać dowolne formy od pyłu węglowego po mieszankę prawie groszkową). Generalnie miał kiepsko spisze się w kotle dolnego spalania z powodu drobnego ziarna, wysokiej zawartości popiołu i tendencji do spiekania. Ruszt ruchomy (jest na wyposażeniu) wiele nie pomoże jeśli paliwo przez niego przeleci.
Swoją drogą DTR podaje jako paliwo podstawowe nie sam miał, ale mieszankę węgla i miału 1:1.

Wymiennik jest poziomy, z typowym dla dolniaków kanałem pionowym z tyłu kotła, do którego dostęp jest jedynie przez komorę zasypową, czyli prawie żaden. Informacja o powierzchni wymiennika gdzieś zniknęła z DTR, ale gdy kilka lat temu jeszcze tam była, to nie była to wartość imponująca. Kocioł ma klapkę krótkiego obiegu u góry komory zasypowej.

Powietrzem wtórnym w tym kotle jest nazwana seria otworów w pochyłej blasze na tylniej końcówce rusztu, przez które dostaje się do pionowego kanału powietrze spod rusztu. Formalnie należy to traktować jako powietrze wtórne, ale przy zerowej możliwości regulacji pożytek z tego znikomy.
Na starych przekrojach (także tym wiszącym tutaj, bo DTR z 2014 roku wyszukana pokątnie nie zawiera przekroju) można zauważyć kanał powietrzny z tyłu kotła wyglądający jak dopływ powietrza wtórnego. Jednak DTR nigdzie o nim nie wspomina, natomiast powietrzem wtórnym nazywa wyżej opisaną "instalację" podającą powietrze spod rusztu. Przy tak dziadowskim poziomie informacji dostępnych dla klienta można jedynie zgadywać, czy jest to relikt nieobecny już w aktualnej wersji kotła, czy tylko dezinformacja.

Co jeszcze warto zauważyć to bardzo mała pojemność zasypowa, nawet jak na dolniaka węglowego, a jak na kocioł miałowy jest to nieomal naparstek. Dla porównania Dakon DOR, który słynie z małej komory zasypowej, ma w mocy 13kW pojemność zasypową 27l co daje ok. 22kg węgla. SEKO EKO II-N ma w mocy 12kW komorę mieszczącą według DTR 13kg miału czyli jej objętość to raptem jakieś 16l.

Kocioł występuje w wersji bez nadmuchu, gdzie jest możliwość montażu mechanicznego miarkownika ciągu. Zestaw nadmuchowy to zwykle koszt ok. 500zł.

Gwarancja na szczelność wymiennika to aż 10 lat zaś na sprawne działanie całego kotła – 2 lata. Jednak w warunkach gwarancji pełno jest pułapek. Gwarancje można utracić m.in. za brak obowiązkowych przeglądów (nie wiadomo czy chodzi o jakieś dodatkowo płatne wizyty serwisu?), samodzielną wymianę sterownika na inny niż fabryczny, lanie do instalacji twardszej wody niż przewidziała producent albo stosowanie gorszego opału niż zalecany.

SEKO EKO II-N może pracować tylko w układzie otwartym.

 

Uzasadnienie oceny

SEKO EKO II-N to niezbyt udany dolniak. Nawet w wersji pracującej na naturalnym ciągu wciąż ma bardzo malutki wymiennik, a powietrze wtórne co prawda jest, ale bardzo prowizoryczne (spod rusztu). Do tego dochodzi bardzo mała pojemność zasypowa. Obecna cena to ok. 2700zł za moc 12kW bez nadmuchu, co biorąc pod uwagę te wady wydaje się mało opłacalnym zakupem, gdy w podobnej cenie lub za kilkaset złotych więcej można dostać kilka lepszych kotłów dolnego spalania z czołówki rankingu.

Historia zmian

Tutaj pojawią się informacje kiedy, co i dlaczego było zmieniane w opisie kotła oraz jego ocenie.
Na razie nic tutaj nie ma.