Rakoczy POPTER D

Ocena w rankingu C
Producent Rakoczy
Rodzaj kotła Kocioł dolnego spalania
Pojemność zasypowa ~26kg
Przeciętna stałopalność ~15h(1)
Do układu zamkniętego nie
Paliwa podstawowe(2)
  • Węgiel kamienny
Dostępne moce 13kW 17kW 23kW 29kW 35kW 45kW
Klasa
wg normy PN-EN 303-5:2012
nie przebadano
Ecodesign nie
Gwarancja 4 lata i 2 miesiące
Instrukcja obsługi niedostępna
Strona producenta przejdź do strony producenta
Orientacyjna cena od 2 700zł (13kW)

(1) - orientacyjny czas pracy na pełnym załadunku paliwa podstawowego przy 60% mocy nominalnej

(2) - paliwa podstawowe określa producent; to takie, na których kocioł jest w stanie osiągnąć moc nominalną

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2016

To już jest koniec

Od 1. lipca 2018 nie mogą być legalnie sprzedawane kotły takie jak ten (bez 5. klasy emisji). Być może nadal jest w sklepach, bo producenci różnie kombinują, ale jeśli go kupisz, to i tak zgodnie z uchwałami antysmogowymi w części województw nie możesz go już legalnie zainstalować a za kilka lat będzie trzeba go wymienić.

Potrzeba nieco dobrej woli, by Poptera D w ogóle zakwalifikować jako kocioł dolnego spalania. Szczelina "oddymiająca" komorę zasypową czyni z niego twór bliższy górno-dolniaka. Ale nawet gdy przymknie się oko na ten defekt, pozostaje jeszcze drugi duży problem: brak doprowadzenia powietrza wtórnego. W całokształcie więc Rakoczy Popter D prezentuje się jako kiepski dolniak. Jakby producent chciał a nie mógł. Lub na odwrót.


Zalety

  • Możliwość montażu miarkownika ciągu

Niewiadome

  • Powierzchnia wymiennika

Wady

  • Brak powietrza wtórnego

    Bez tego trudno, by kocioł DS spalał opał efektywnie

Detale techniczne

Przekrój kotła Rakoczy POPTER D

Na plus kotła Rakoczy Popter D należy zaliczyć wyposażenie w ruszt ruchomy (poruszany pedałem) oraz możliwość montażu miarkownika ciągu. Niestety na tym dobre wieści się kończą. Popter D jest "niepełnosprawnym" kotłem dolnego spalania w kwestiach najbardziej podstawowych.

Po pierwsze, zgodnie ze schematami ze strony producenta, u góry komory zasypowej znajduje się niewielka szczelina łącząca komorę z wymiennikiem, potocznie zwana "oddymiającą". Nie robi ona nic dobrego, bo wysyła palne gazy (dym) w komin bez ich spalenia, ale za to ułatwia rozpalanie (o ile jest dostatecznie szeroka). Tyle że prawidłowo powinna być wykonana w formie możliwie szczelnej klapki, którą po rozpaleniu można zamknąć.

Po drugie brakuje w tym kotle podawania powietrza wtórnego. Lufcik w drzwiczkach zasypowych dla kotła dolnego spalania to nie jest powietrze wtórne, lecz pierwotne. Prawidłowym miejscem, w którym PW powinno być podawane, jest "palnik" czyli dolny wylot z komory zasypowej. Bez tego jest spora szansa na wysyłanie w komin pokaźnych ilości niedopału.

Wymiennik w kotle jest częściowo pionowy a częściowo poziomy. Czyszczenie części pionowej może być uciążliwe, bowiem trzeba się do niej dostać od wnętrza kotła. Powierzchnia wymiennika nie jest znana.

Gwa­ran­cja na ten kocioł trwa ponad 4 lata (50 mie­sięcy), ale lecz niestety warunki gwarancji ani DTR nie są dostępne. 

Na forum.info-ogrzewanie.pl można znaleźć trochę zdjęć tego kotła z zewnątrz i od środka. Choć z 2012 roku, wydają się nadal aktualne.

Uzasadnienie oceny

Rakoczy Popter D jest jednym z licznego niestety grona bylejakich dolniaków i otrzymuje stosowną do tego ocenę C. Przede wszystkim brak mu powietrza wtórnego, co jest elementarną sprawą, aby kocioł dolnego spalania mógł należycie dopalać paliwo. Szczelina "oddymiająca" tylko dopełnia czary goryczy.

Historia zmian

Tutaj pojawią się informacje kiedy, co i dlaczego było zmieniane w opisie kotła oraz jego ocenie.
Na razie nic tutaj nie ma.