Metal-Fach SDG

Ocena w rankingu C
Producent Metal-Fach
Rodzaj kotła Kocioł dolnego spalania
Pojemność zasypowa ~20kg
Przeciętna stałopalność ~11h(1)
Do układu zamkniętego nie
Paliwa podstawowe(2)
  • Węgiel kamienny
Dostępne moce 14kW 16kW 19kW 23kW 30kW 40kW 45kW
Klasa
wg normy PN-EN 303-5:2012
3
Ecodesign nie
Gwarancja 2 lata
Instrukcja obsługi dostępna
Strona producenta przejdź do strony producenta
Orientacyjna cena od 2 800zł (14kW)

(1) - orientacyjny czas pracy na pełnym załadunku paliwa podstawowego przy 60% mocy nominalnej

(2) - paliwa podstawowe określa producent; to takie, na których kocioł jest w stanie osiągnąć moc nominalną

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2016

To już jest koniec

Od 1. lipca 2018 nie mogą być legalnie sprzedawane kotły takie jak ten (bez 5. klasy emisji). Być może nadal jest w sklepach, bo producenci różnie kombinują, ale jeśli go kupisz, to i tak zgodnie z uchwałami antysmogowymi w części województw nie możesz go już legalnie zainstalować a za kilka lat będzie trzeba go wymienić.

Niby niewiele brakuje, aby Metal-Fach SDG był naprawdę dobrym kotłem dolnego spalania. Najważniejszy mankament to brak dopływu powietrza wtórnego. Jednak jest to sprawa elementarna w kotle dolnego spalania. Poza tym jest jeszcze gruby haczyk w gwarancji: 5 lat otrzymuje się tylko zlecając coroczne przeglądy serwisowe.


Zalety

  • Możliwość montażu miarkownika ciągu

  • Ruszt ruchomy

Wady

  • Brak powietrza wtórnego

    Nie ma rzeczy podstawowej w kotle dolnego spalania.

  • Haczyk w gwarancji

    5 lat tylko przy corocznych płatnych przeglądach, normalnie 2 lata

Detale techniczne

Przekrój kotła Metal-Fach SDG

Metal-Fach SDG może pracować na naturalnym ciągu, ma możliwość montażu miarkownika oraz ruchomy ruszt. Do poziomu przyzwoitego kotła dolnego spalania brakuje mu tylko i aż doprowadzenia powietrza wtórnego. Z tego powodu trudno uznać go za dobry kocioł, kiedy nie ma możliwości pełnego dopalania paliwa.

Kocioł posiada klapkę krótkiego obiegu, która ułatwi rozpalanie, ale - jak to najczęściej z nią bywa - może być wykonana na tyle niestarannie, że albo będzie przyczyną nieszczelności komory zasypowej, albo zaklei się z czasem i przestanie otwierać.

Pojemność zasypowa kotła nie została podana, ale na podstawie wymiarów komory zasypowej można oszacować ją na ok. 25l w wersji 14kW, a to dość niewiele, jak w innych typowo węglowych polskich dolniakach. 

Gwarancja to 2 lata na sprawne działanie kotła. Można wydłużyć gwarancję do 5 lat, ale będzie to kosztować konieczność zamontowania ochrony powrotu oraz przeprowadzania corocznego (na pewno płatnego) przeglądu przez autoryzowany serwis.

Na forum.info-ogrzewanie.pl jest wątek poświęcony Metal-Fachowi SDG.

Uzasadnienie oceny

Brak powietrza wtórnego jest na tyle istotną wadą w kotle dolnego spalania, że Metal-Fach SDG ląduje w rankingu z oceną C. Niezbyt ładny jest też manewr z zapisaną wielkimi literami 5-letnią gwarancją, za którą trzeba dodatkowo dopłacić zlecając coroczne przeglądy (ale o tym już małym druczkiem).

Historia zmian

Tutaj pojawią się informacje kiedy, co i dlaczego było zmieniane w opisie kotła oraz jego ocenie.
Na razie nic tutaj nie ma.