Kołton Trotex

Ocena w rankingu C
Producent Kołton
Rodzaj kotła Kocioł dolnego spalania
Pojemność zasypowa nieznana
Przeciętna stałopalność nieznana
Do układu zamkniętego tak
Paliwa podstawowe(2)
 • Drewno
Dostępne moce 20kW 25kW 35kW 40kW 50kW
Klasa
wg normy PN-EN 303-5:2012
nie przebadano
Ecodesign nie
Gwarancja 3 lata
Instrukcja obsługi dostępna
Strona producenta przejdź do strony producenta
Orientacyjna cena od 5 800zł (20kW)

(1) - orientacyjny czas pracy na pełnym załadunku paliwa podstawowego przy 60% mocy nominalnej

(2) - paliwa podstawowe określa producent; to takie, na których kocioł jest w stanie osiągnąć moc nominalną

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2016

To już jest koniec

Od 1. lipca 2018 nie mogą być legalnie sprzedawane kotły takie jak ten (bez 5. klasy emisji). Być może nadal jest w sklepach, bo producenci różnie kombinują, ale jeśli go kupisz, to i tak zgodnie z uchwałami antysmogowymi w części województw nie możesz go już legalnie zainstalować a za kilka lat będzie trzeba go wymienić.

Kotłów dolnego spalania na drewno nie ma wiele, więc każdy pretendujący do tego miana egzemplarz jest na wagę złota. Niestety Kołton Trotex po bliższym obejrzeniu rozwiewa nadzieje. To bardzo podstawowy dolniak z nadmuchem, w cenie kotła podajnikowego.


Zalety

 • Ceramika w kanale dopalającym

  Trudno to nazwać palnikiem, ale elementy ceramiczne są.

 • Sterownik z płynną regulacją mocy (PID)

Niewiadome

 • Pojemność zasypowa

Wady

 • Brak powietrza wtórnego

  Całość powietrza do spalania podaje dmuchawa

 • Brak ruchomego rusztu

  W kotle na drewno nie jest to problem najwyższej wagi (mało popiołu), ale jednak rzecz byłaby przydatna

Detale techniczne

Przekrój kotła Kołton Trotex

Kołton Trotex to kocioł dolnego spalania zaprojektowany z myślą o spalaniu odpadowej biomasy: zrębki, trocin, drewna. Niestety, jak wiele kotłów na polskim rynku, z dolnym spalaniem ma on wspólny niemal wyłącznie wylot spalin przy ruszcie, a brak jest szeregu elementów poprawiających ekonomię i wygodę obsługi. Wymuszony nadmuch jest potrzebny do spalania drobnych paliw takich jak trociny. Jednak nawet w kotłach dolnego spalania z nadmuchem przeważnie wydzielane jest powietrze wtórne, co prawda bez regulacji, ale jest. Tutaj nie ma śladu takiego rozwiązania. Powietrze pierwotne podawane jest poprzez dysze umieszczone w warstwie opału nad rusztem oraz – jak zdaje się sugerować rysunek przekroju – spod rusztu. Dysze mogą być konieczne dla przepchania powietrza przez drobny opał, ale zarazem będą wzmagać podgrzewanie i gazowanie całości zasypu co nie sprzyja kontroli nad mocą kotła.

Brakuje też ruchomego rusztu czy porządnego ceramicznego palnika. Są co prawda trzy ceramiczne płyty na jednej ścianie, co jest lepsze niż nic, ale do końca funkcji palnika nie spełnia.

Sterowanie rozwiązane jest całkiem sensownie bowiem na wyposażeniu jest sterownik TECH ST-809 zPID, który reguluje pracę kotła w płynny sposób, a nie dwustanowo. Właściwie trudno byłoby o inne rozwiązanie, bo nagłe odcięcie dopływu powietrza do kotła pełnego "gazowego" paliwa jakim jest drewno musiałoby się skończyć problemem z wybuchami palnych gazów w kotle (o zasmoleniu wymiennika nie wspominając).

Kocioł ma pionowy wymiennik o przeciętnej powierzchni. Producent nie podaje pojemności komory zasypowej (jakby to było mało ważne?), ale sądząc po porównaniu gabarytów kotła z MPM DS 17-19kW, który ma podobną powierzchnię wymiennika i komorę 65l, Kołton Trotex powinien mieć zasyp co najmniej taki sam, jeśli nie większy, bo jest dłuższy o ponad 40cm od MPM-a. Skoro już tak porównujemy, to Kołton jest prawie 100kg cięższy od MPM-a. Producent deklaruje zastosowanie blach 6-10mm i to by się zgadzało.

Jako opcja dostępna jest skrzynia zasypowa montowana na drzwiczki załadunkowe, dodatkowo powiększająca komorę zasypową. To dobra opcja, ale trzeba bardzo uważać, aby zamontować ją szczelnie, bo byle nieszczelność komory zasypowej w kotle z nadmuchem może spowodować szybki zapłon całego wsadu i co najmniej zadymienie kotłowni.

Kołton Trotex ma 3 lata gwarancji na szczelność kotła oraz 2 lata na pozostałe podzespoły objęte gwarancją. Warunki są dość rozbudowane, m.in. można ją utracić przez brak ochrony powrotu, brak czyszczenia i konserwacji kotła po sezonie oraz szereg innych błędów w montażu i użytkowaniu. Nieco dziwny jest wymóg montażu zaworu bezpieczeństwa przy kotle niezależnie od rodzaju instalacji (strona 9. DTR). W prawidłowo wykonanym układzie otwartym nie jest on potrzebny.

Najmniejsza dostępna moc to 20kW i nic w tym dziwnego, bo raz odpalony zasyp drobnego paliwa z drewna musi się palić żywo albo będzie generatorem smoły. Biada temu, kto wstawi 20kW do domu o dużo niższym zapotrzebowaniu.

Cena – ok. 5800zł za moc 20kW – jestt wysoka nie tylko jak na kocioł zasypowy, ale dorównuje nawet znakomitym litewskim dolniakom takim jak Kalvis. Żeby jeszcze kocioł dorównywał im poziomem technicznym... Tyle dobrego, że kocioł ma dopuszczenie do układu zamkniętego.

Uzasadnienie oceny

Kołton Trotex w ogólności jest kotłem dolnego spalania, ale do najlepszych litewskich modeli równa głównie ceną (polskie pod tym względem łyka na śniadanie). Poza tym brakuje mu wielu elementów koniecznych do wygodnej obsługi: powietrza wtórnego, ruchomego rusztu, palnika z prawdziwego zdarzenia. Dodatkowo prawdopodobnie wielka komora zasypowa i wysokie moce zawężają możliwe zastosowania kotła głównie do spalania drobnych paliw drzewnych (trociny, zrębka) a i to pod warunkiem zapewnienia mu odbioru ciepła jak najbliższego pełnej mocy, gdyż drewno (zwłaszcza drobne) nie znosi "kiszenia".

Historia zmian

Tutaj pojawią się informacje kiedy, co i dlaczego było zmieniane w opisie kotła oraz jego ocenie.
Na razie nic tutaj nie ma.