Kalvis K-2

Ocena w rankingu A
Producent Kalvis
Rodzaj kotła Kocioł dolnego spalania
Pojemność zasypowa ~40kg
Przeciętna stałopalność ~25h(1)
Do układu zamkniętego tak
Paliwa podstawowe(2)
  • Drewno
Dostępne moce 12kW 16kW 20kW 25kW 40kW
Klasa
wg normy PN-EN 303-5:2012
nie przebadano
Ecodesign nie
Gwarancja 4 lata
Instrukcja obsługi niedostępna
Strona producenta przejdź do strony producenta
Orientacyjna cena od 5 500zł (12kW)

(1) - orientacyjny czas pracy na pełnym załadunku paliwa podstawowego przy 60% mocy nominalnej

(2) - paliwa podstawowe określa producent; to takie, na których kocioł jest w stanie osiągnąć moc nominalną

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2016

To już jest koniec?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rozwoju, od 1. października ma zakończyć się produkcja wszystkich kotłów niespełniających normy emisyjnej 5. klasy. Leżaki magazynowe mogą być wyprzedawane do lipca 2018.

Pisać o takich kotłach to sama przyjemność, ale i rzadka okazja. Kalvis K-2 to jeden z najlepszych kotłów dolnego spalania dostępnych na rynku, zarazem wyspecjalizowany pod kątem drewna. Nie jest to niestety wyrób polski lecz litewski, jednak bez trudu dostępny u polskich dystrybutorów. Tylko ta cena...


Zalety

  • Możliwość montażu miarkownika ciągu

  • Ceramiczny palnik

  • Doprowadzenie powietrza wtórnego

Wady

    Nie stwierdzono (co nie znaczy, że żadnych nie ma).

Używasz tego kotła? Podziel się wrażeniami!

Pomóż innym poznać praktyczne zalety i wady tego kotła. Dodaj opinię o kotle Kalvis K-2.

Detale techniczne

Przekrój kotła Kalvis K-2

Kalvis K-2 to znakomity kocioł dolnego spalania do drewna. Konstrukcja litewskiej firmy ma wszystkie elementy potrzebne w kotle dolnego spalania, i to dopracowane ponadprzeciętnie. Niestety za dobrą robotą idzie dobra cena, jak na polski rynek kotłów zasypowych wręcz kosmiczna. Kocioł o mocy 12kW kosztuje ok. 5500zł. Co dostajemy za tę cenę? Wzorowy kocioł dolnego spalania, przede wszystkim na drewno. Ruchomy ruszt, solidny palnik i komora spalania wyłożone ceramiką, z powietrzem dopalającym oczywiście. Są dwie klapki skracające obieg spalin: jedna w wymienniku, do rozpalania, a druga u góry komory zasypowej, do jej oddymienia przed otwarciem drzwiczek załadunkowych. Wykonanie również na poziomie - blacha 6mm, a co za tym idzie słuszna waga: 290kg w wersji 12kW, czyli prawie dwa razy więcej niż Dakon DOR.

Trzeba zauważyć, że producent jako główne paliwo dla tego kotła przewidział drewno. Stąd bardzo pojemna komora zasypowa, co nieprzypadkowo nie zdarza się w rodzimych kotłach DS (w większości projektowanych pod węgiel). Przykładowo Dakon DOR 12kW ma komorę zasypową o objętości 27l, podczas gdy Kalvis 12kW - aż 62l. To zorientowanie na drewno nie oznacza, że w tym kotle nie da się palić węglem, ale raczej będzie to nieciekawa przygoda. W dolniakach projektowanych z myślą o węglu celowo ogranicza się pojemność komory zasypowej, aby objętość płonącego paliwa była możliwie mała, bo wtedy możliwe jest najczystsze jego spalanie. Jeśli natomiast żarzyć się będzie ze 20kg węgla podczas gdy kocioł ma grzać z mocą kilku kilowatów, to skończy się na kopceniu i zarastaniu kotła sadzą.

Kalvis K-2 może pracować w układzie zamkniętym, odpowiednio zabezpieczonym. Opcjonalnie na wyposażeniu kotła jest wężownica schładzająca. Poza tym w kotle można łatwo zamontować grzałkę elektryczną (zapobiegającą zamarznięciu instalacji np. na czas nieobecności w domu), palnik na pellet oraz wentylator wyciągowy. Po tych możliwościach zresztą można poznać, że litewski producent wypuszcza wyrób na rynek europejski. Niestety ma to też odbicie w cenie.

Gwarancja na szczelność kotła to 4 lata, przy czym jeśli kupisz kocioł u polskiego dystrybutora, to również u niego składasz ew. reklamacje.

Poszczególne modele kotła Kalvis K-2 dość mocno różnią się wyglądem, ale konstrukcyjnie są bardzo podobne. Uważać trzeba tylko na model K-2-12M - który ni z tego ni z owego jest górniakiem.

Uzasadnienie oceny

Kalvis K-2 ma wszystko, co potrzebne w dobrym kotle dolnego spalania, stąd bez wahania otrzymuje najwyższą ocenę. Jego największą wadą jest niestety wygórowana cena.

Historia zmian

Tutaj pojawią się informacje kiedy, co i dlaczego było zmieniane w opisie kotła oraz jego ocenie.
Na razie nic tutaj nie ma.

Doświadczenia użytkowników

Ogólna ocena: 3,5/5 (ocen: 2)

 

Jakość wykonania: 4,5/5

Dolne drzwiczki fabrycznie mocowane są na bolcach, które się luzują i powodują niedokładne domknięci drzwiczek, co może prowadzić do przegrzania kotła. Dobrze te bolce zastąpić śrubami.

 

Gwarancja i serwis: jeszcze nikt nie korzystał z gwarancji ani serwisu

 

Obsługa: 3/5

Trzeba brać pod uwagę, że kocioł jest dość wysoki i czyszczony od góry, więc sufit w kotłowni trzeba mieć odpowiednio wysoko a niższe osoby mogą potrzebować przy czyszczeniu jakiegoś podwyższenia.

W bocznych wyczystkach zastosowan 

Co zauważyli użytkownicy

Na razie nie ma żadnych spostrzeżeń użytkowników odnośnie tego kotła.