EKO-WERY Michał

Producent EKO-WERY
Rodzaj kotła Kocioł dolnego spalania
Pojemność zasypowa ~24kg
Przeciętna stałopalność ~11h(1)
Do układu zamkniętego tak
Paliwa podstawowe(2)
  • Węgiel kamienny
  • Drewno
Dostępne moce 16kW
Klasa
wg normy PN-EN 303-5:2012
5
Ecodesign nie
Gwarancja 4 lata
Instrukcja obsługi dostępna
Strona producenta przejdź do strony producenta
Orientacyjna cena od 5 600zł (16kW)

(1) - orientacyjny czas pracy na pełnym załadunku paliwa podstawowego przy 60% mocy nominalnej

(2) - paliwa podstawowe określa producent; to takie, na których kocioł jest w stanie osiągnąć moc nominalną

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2018

Ranking jest w stanie upadłości.

Zawarte w artykule informacje mogą być nieaktualne.

Przejdź do listy dostępnych w sprzedaży kotłów tanich i czystych

EKO-WERY Michał to ciekawy okaz: drugi (po MPM DS) kocioł zasypowy w 5. klasie, z rozwiązaniami konstrukcyjnymi unikatowymi na polskim rynku. Widać, że producent ma ambicje rozwoju i z powodzeniem je wdraża. Jednak startuje z poziomu lokalnego spawacza i trzeba brać na to poprawkę, choć estetyka wykonania widocznie się polepsza.


Zalety

  • Regulowane powietrze wtórne

  • Możliwość montażu miarkownika ciągu

  • Ceramiczny palnik

Wady

  • Brak ruchomego rusztu

Detale techniczne

Przekrój kotła EKO-WERY Michał

Kocioł EKO-WERY Michał odróżnia się od wszystkich innych kotłów dolnego spalania na polskim rynku tym, że powietrze pierwotne podawane jest w nim przez drzwiczki zasypowe, zaś wtórne – pod ruszt. Powoduje to, że kocioł pracuje dokładnie tak jak kotły górnego spalania rozpalone od góry, czyli najpierw ogień "przetrawia" części lotne z całego zasypu, a potem następuje spalanie koksu. To odwrotnie niż w typowej konstrukcji kotła dolnego spalania, gdzie komora zasypowa powinna pozostać zimna, a palić się ma tylko część paliwa na ruszcie. Tutaj tli się docelowo cała zawartość komory zasypowej. Tli, a nie pali, bowiem w ten sposób wytwarzane są palne gazy, które następnie przechodzą tutaj przez bardzo grubą warstwę koksu. Jego towarzystwo ułatwia rozbicie oparów smoły węglowej czy drzewnej na prostsze, łatwiej palne związki, które następnie spalane są w ceramicznym palniku.

Wymiennik w kotle EKO-WERY Michał również jest oryginalny: typowe półki wymiennika zastąpiono rzędami rur (opłomek) rozmieszczonych w niewielkich odstępach. To znakomicie powiększa powierzchnię wymiennika i usprawnia jego działanie, ale też wymaga większej staranności przy czyszczeniu.
Ruszt jest żeliwny, stały. Brak ruchomego rusztu może być uciążliwością przy paleniu na okrągło węglem z uwagi na jego potencjalnie spore ilości popiołu.

DTR ani zdjęcia na stronie producenta nie pokazują jak dokładnie wygląda sterowanie kotłem. Obecna wersja ma być wyposażona w klapkę powietrza pierwotnego w drzwiczkach zasypowych, która może być sterowana mechanicznym miarkownikiem. Powietrze wtórne natomiast ma być podawane drugimi od dołu drzwiczkami poprzez regulowaną przesłonę umieszczoną na drzwiczkach pod żółtą blachą.

Co w tej oryginalnej konstrukcji może pójść nie tak? Mając dość spory otwór (powietrza pierwotnego) w drzwiczkach zasypowych trzeba uważać na szczelność wszystkich drzwiczek poniżej. Przy normalnej pracy kotła ciąg kominowy ściąga gorące gazy w dół zasypu do palnika, jednak jest to ciężka praca, bo one najchętniej uciekałyby do góry. Nieszczelność czy też lekkie uchylenie drzwiczek np. popielnika w celu wybrania popiołu może powodować wydobywanie się dymu przez klapkę powietrza pierwotnego, bo w tej sytuacji ciąg w dół przez komorę zasypową zostanie mocno osłabiony i do głosu dojdą prawa termodynamiki (gorące = lżejsze = frunie do góry).

Kocioł EKO-WERY Michał 15kW spełnia wymagania 5. klasy, rzecz jasna we współpracy z buforem ciepła (tu jest certyfikat). Na badaniach uzyskał moc 16,8kW. Temperatura spalin na pełnej mocy to raptem 110st.C, dlatego (bardzo słusznie) producent zaleca montaż wkładu kominowego odpornego na skropliny.

Gwarancja trwa 4 lata. Wśród jej warunków nie ma niczego podejrzanego, ale DTR w innych miejscach wymaga zabezpieczenia temperatury powrotu na poziomie 55-60st.C.

Choć w DTR są na ten temat sprzeczne informacje, producent zezwala na montaż kotła w układzie zamkniętym zgodnie z polskimi normami.

Jak w przypadku każdego kotła, zapraszam jego użytkowników o dowolnym stopniu zadowolenia do opowiedzenia swoich wrażeń w zakładce Doświadczenia użytkowników.

Cena kotła o mocy 16kW to ~5500zł. Bardzo dużo jak na kocioł zasypowy, o dobre ~1500zł więcej niż chronologicznie pierwszy z piątoklasowych zasypowców – MPM DS. Niestety przy obecnej ofercie rynkowej zasypowców w 5. klasie nie ma pola manewru.

Uzasadnienie oceny

Kocioł EKO-WERY Michał ma dobre osiągi (5. klasa) i jest poprawnie zbudowany. Brak mu jedynie ruchomego rusztu, co w pracy ciągłej na węglu może być istotnym mankamentem. Również cena nie jest najciekawsza. MPM DS pokazuje, że da się taniej.

Historia zmian

Tutaj pojawią się informacje kiedy, co i dlaczego było zmieniane w opisie kotła oraz jego ocenie.
Na razie nic tutaj nie ma.