Drew-Met UNI DS (BW)

Ocena w rankingu A
Producent Drew-Met
Rodzaj kotła Kocioł dolnego spalania
Pojemność zasypowa ~48kg
Przeciętna stałopalność ~28h(1)
Do układu zamkniętego tak
Paliwa podstawowe(2)
 • Węgiel kamienny
Dostępne moce 13kW 18kW 23kW
Klasa
wg normy PN-EN 303-5:2012
5
Ecodesign tak
Gwarancja 4 lata
Instrukcja obsługi dostępna
Strona producenta przejdź do strony producenta
Orientacyjna cena od 4 200zł (13kW)

(1) - orientacyjny czas pracy na pełnym załadunku paliwa podstawowego przy 60% mocy nominalnej

(2) - paliwa podstawowe określa producent; to takie, na których kocioł jest w stanie osiągnąć moc nominalną

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2018

Ranking jest w stanie upadłości.

Zawarte w artykule informacje mogą być nieaktualne.

Przejdź do listy dostępnych w sprzedaży kotłów tanich i czystych

Jest kolejny kocioł zasypowy 5. klasy. Już sam ten fakt cieszy. Tym lepiej, że zapowiada się porządnie i przy tym jest dość tani.


Zalety

 • Miarkownik ciągu

  W zestawie nie ma...

 • Powietrze wtórne

  Regulowane

 • Ceramiczny palnik

 • Ruchomy ruszt żeliwny

Wady

 • Drobna pułapka w gwarancji

  Wymagany montaż przez fachowego instalatora

Detale techniczne

Przekrój kotła Drew-Met UNI DS (BW)

W DTR można znaleźć informację, że kocioł jest zgloszony do ochrony patentowej. Nie można tam znaleźć jego przekroju. Żeby ktoś czasem nie podkradł przełomowych technologii tu zastosowanych :) A cóż tak przełomowego w nim jest? Mój wywiad gospodarczy zdołał co nieco ustalić.

Powietrze pierwotne w kotle Drew-Met UNI DS podawane jest przez zasyp. Wlot powietrza wtórnego znajduje się z tyłu kotła, w trochę dziwnym i mało wygodnym miejscu na samym dole, koło przyłącza powrotu wody. Tył komory zasypowej stanowi ceramiczna ściana. Za nią jest wyłożony ceramiką kanał dopalający. Zasadnicza część wymiennika to poziome płomieniówki (rury, których środkiem lecą spaliny). Gdzieś tam po drodze do komina jest jeszcze klapka krótkiego obiegu do rozpalania. Kocioł jest też wyposażony w ruchomy ruszt żeliwny.

Drew-Met UNI DS występuje w dwóch odmianach:

 • UNI DS BW – podstawowa, pracuje na naturalnym ciągu,
 • UNI DS – z wentylatorem wyciągowym i sterownikiem.

Dopłata do UNI DS to około 1300zł (na tę chwilę moc 13kW to ~4200zł za UNI DS BW i 5500zł za UNI DS). W przypadku obu odmian materiały producenta mówią: "wymagany miarkownik ciągu" – ale nie ma go w zestawie. Niby detal za ~100zł a niesmak pozostaje. Swoją drogą po co miarkownik w kotle ze sterownikiem i wyciągiem? Z DTR można zrozumieć, że sterownik steruje tylko wentylatorem wyciągowym a temperaturą zarządza mechaniczny miarkownik. W zasadzie to słuszne podejście jeśli grzeje się bufor.

Gwarancja na kocioł trwa 4 lata pod warunkiem, że montaż "został dokonany przez osobę mającą do tego stosowne uprawnienia zgodnie z obowiązującymi przepisami". Z treści gwarancji można wnioskować, że w przypadku montażu przez osobę bez uprawnień – gwarancji nie ma wcale. Sterownik i wentylator mają dwuletnią gwarancję producentów, natomiast na ceramikę jest rok gwarancji.

Jak każdy kocioł zasypowy, Drew-Met UNI DS powinien być podpięty pod bufor ciepła, aby na co dzień osiągać sprawności i emisje jakkolwiek zbliżone do tych z laboratorium. W DTR znajduje się zapis, że bufor ciepła jest "wymagany". Nie ma nic o ew. konsekwencjach jego braku, zwłaszcza w warunkach gwarancji. Podana jest minimalna zalecana pojemność bufora – 1400l dla mocy 13kW (to dla każdego kotła tyle samo, wynika wprost z normy PN-EN 303-5:2012 i zależy po prostu od mocy).
Jeśli nie masz miejsca lub pieniędzy na tak duży bufor, niby możesz zainstalować kocioł bez bufora – ale pamiętaj, że wobec uchwał antysmogowych, gdy już nastanie termin wymiany na 5. klasę, taki kocioł będzie musiał być podłączony pod bufor, gdyż tylko wtedy osiąga parametry (z okolic) 5. klasy. Ponadto warto dopytać producenta, czy aby na pewno brak bufora nie wpływa np. na gwarancję.

Uzasadnienie oceny

Drew-Met UNI DS technicznie nie odstaje od reszty kotłów dolnego spalania 5. klasy dostępnych na rynku. Wyższy niż dawniej poziom tych kotłów to w dużej mierze zasługa norm emisji, które postawiły tamę budowaniu niepełnosprawnych kaszalotów. Cenowo na tę chwilę Drew-Met lokuje się w dolnej części stawki i rysuje się na najciekawszego konkurenta dla MPM DS.

Historia zmian

Tutaj pojawią się informacje kiedy, co i dlaczego było zmieniane w opisie kotła oraz jego ocenie.
Na razie nic tutaj nie ma.