Defro Optima DS

Ocena w rankingu A
Producent Defro
Rodzaj kotła Kocioł dolnego spalania
Pojemność zasypowa ~19kg
Przeciętna stałopalność ~10h(1)
Do układu zamkniętego tak
Paliwa podstawowe(2)
  • Węgiel kamienny
Dostępne moce 14kW 24kW 30kW
Klasa
wg normy PN-EN 303-5:2012
5
Ecodesign tak
Gwarancja 3 lata
Instrukcja obsługi dostępna
Strona producenta przejdź do strony producenta
Orientacyjna cena od 4 800zł (14kW)

(1) - orientacyjny czas pracy na pełnym załadunku paliwa podstawowego przy 60% mocy nominalnej

(2) - paliwa podstawowe określa producent; to takie, na których kocioł jest w stanie osiągnąć moc nominalną

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2018

Ranking jest w stanie upadłości.

Zawarte w artykule informacje mogą być nieaktualne.

Przejdź do listy dostępnych w sprzedaży kotłów tanich i czystych

Pomału zarybia się rynek nowoczesnych kotłów zasypowych. Defro Optima DS jest zupełnie nowym modelem, który zapowiada się bardzo dobrze, ale – jak to z nowościami bywa – jest niesprawdzony.


Zalety

  • Miarkownik ciągu

  • Ruchomy ruszt

  • Ceramiczny palnik

  • Powietrze wt órne

    Regulowane, podawane do palnika

Wady

  • Brak gwarancji przy montażu bez bufora ciepła

Detale techniczne

Przekrój kotła Defro Optima DS

Normy emisji dla kotłów węglowych wprowadzone na jesieni 2017, które tak naprawdę dojdą do skutku w lipcu 2018, są błogosławieństwem, bo w końcu wymusiły pojawienie się nowoczesnych kotłów zasypowych (wcześniej się nie opłacało, bo głupie ludzie kupowali tanie kopcące pudła [czyt. "nie potrafiliśmy sprzedać zalet kotła czystszego i efektywniejszego choć droższego"]). Jednocześnie można te normy przeklinać, bo nowe modele są znacznie droższe niż ich poprzednicy a na dodatek powinny współpracować z buforem ciepła – a to kolejny koszt. I tu zaczyna się dość istotny problem z Defro Optima DS: producent wymusza montaż kotła z buforem ciepła pod sankcją całkowitej utraty gwarancji. Nie wynika to wprost z w/w norm, ponieważ one dotyczą tylko wprowadzenia na rynek. Póki nie weszły w życie poszczególne uchwały antysmogowe, nikogo nie obchodzi, czy kocioł zasypowy 5. klasy w twojej kotłowni jest podpięty pod bufor czy nie. Będzie to istotne kiedy owe uchwały zaczną obowiązywać. Taki wymog jest więc słuszny, ale niestety wiąże się z dodatkowym wydatkiem na zakup bufora oraz potrzebą znalezienia nań miejsca.

Warto wyraźnie zaznaczyć, że Defro Optima DS jest kotłem węglowym – producent tylko do węgla go przeznaczył, na tym paliwie został przebadany. Oczywiście gdy się ktoś uprze, to drewno w nim spali, ale mała komora zasypowa nie wróży wygodnego palenia.

W Defro Optima DS można odnaleźć najlepsze wzorce konstrukcyjne ze wszystkich istniejących kotłów dolnego spalania. Jest ceramiczna rura oddymiająca komorę zasypową, jest możliwość podawania powietrza przez zasyp, jest ruchomy ruszt oraz ruchoma przegroda spłycająca komorę zasypową w okolicy palnika. Jak również wizjer umożliwiający wgląd od góry do kanału z palnikiem. Są też dwie klapki krótkiego obiegu, które z jednej strony są dużym ułatwieniem przy rozpalaniu, z drugiej strony – zależnie od sposobu i jakości wykonania – mogą być przekleństwem jeśli z czasem przestaną być szczelne lub wręcz przeciwnie: przestaną być ruchome, bo zarosną.

Kocioł ma wymiennik pionowy, czyszczenie przeprowadza się od góry oraz wyczystką z boku kotła. Powietrze wtórne do palnika jest regulowane a jego dolot został ukryty pod osłoną na boku kotła, razem z klapką od wyczystki kanałów wymiennika.

Gwarancja: 3 lata na szczelność wymiennika ciepła, pod warunkiem podłączenia zbiornika akumulacyjnego oraz zabezpieczenia temperatury powrotu na poziomie 55 st.C. Przy braku spełnienia obu tych warunków jednocześnie, gwarancji nie ma wcale.

Defro Optima DS na chwilę obecną niedługo po premierze kosztuje ok. 4800zł za moc 14kW. Tańszy od niego jest bodaj tylko MPM DS.

Uzasadnienie oceny

Na podstawie dostępnych materiałów można uznać Defro Optima DS za bardzo porządny kocioł dolnego spalania. Taki też być musiał, aby spełnić normę emisji. Nowość działa na jego niekorzyść, gdyż nie wiadomo, jak sprawdzi się użytkowo. Istotne ograniczenia to konieczność montażu bufora (trudno uznać to za wadę – to dodatkowy wydatek, ale w perspektywie lat i tak wymuszą go uchwały antysmogowe) oraz konstrukcyjne przystosowanie głównie do węgla. Nie ma jednak jawnych istotnych wad.

Historia zmian

Tutaj pojawią się informacje kiedy, co i dlaczego było zmieniane w opisie kotła oraz jego ocenie.
Na razie nic tutaj nie ma.