Defro DS

Ocena w rankingu B
Producent Defro
Rodzaj kotła Kocioł dolnego spalania
Pojemność zasypowa ~40kg
Przeciętna stałopalność ~15h(1)
Do układu zamkniętego tak
Paliwa podstawowe(2)
 • Węgiel kamienny
Dostępne moce 20kW 25kW 32kW
Klasa
wg normy PN-EN 303-5:2012
3
Ecodesign nie
Gwarancja 2 lata
Instrukcja obsługi dostępna
Strona producenta przejdź do strony producenta
Orientacyjna cena od 4 200zł (20kW)

(1) - orientacyjny czas pracy na pełnym załadunku paliwa podstawowego przy 60% mocy nominalnej

(2) - paliwa podstawowe określa producent; to takie, na których kocioł jest w stanie osiągnąć moc nominalną

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2016

To już jest koniec

Od 1. lipca 2018 nie mogą być legalnie sprzedawane kotły takie jak ten (bez 5. klasy emisji). Być może nadal jest w sklepach, bo producenci różnie kombinują, ale jeśli go kupisz, to i tak zgodnie z uchwałami antysmogowymi w części województw nie możesz go już legalnie zainstalować a za kilka lat będzie trzeba go wymienić.

Defro DS to całkiem przyzwoity kocioł dolnego spalania, któremu brakuje tylko ruchomego rusztu, co przy ciągłym paleniu węglem może być uciążliwe (chyba, że lubisz parę razy dziennie operować pogrzebaczem). Niestety dla większości potencjalnych klientów kocioł ten bedzie za duży, bowiem najmniejsza dostępna moc to 20kW. Warto też zwrócić uwagę na krótką gwarancję: raptem 2 lata jeśli kocioł użytkowany jest bez bufora.


Zalety

 • Możliwość montażu miarkownika ciągu

 • Ceramiczny palnik

 • Powietrze wtórne

Wady

 • Brak rusztu ruchomego

  Ciągłe palenie węglem będzie uciążliwe przez konieczność ręcznego odpopielania rusztu

 • Mały wybór mocy

  Najmniejsza dostępna moc to 20kW

 • Krótka gwarancja (2 lata)

  Wydłużenie gwarancji do 3 lat wymaga montażu bufora ciepła.

Detale techniczne

Przekrój kotła Defro DS

Defro DS to kocioł dolnego spalania pomyślany na rynek niemiecki. To wyjaśnia dlaczego wygląda tak a nie inaczej: dość wysoka cena, moc min. 20kW, układ zamknięty w standardzie oraz gwarancja uzależniona od zastosowania zabezpieczenia powrotu oraz bufora ciepła. Na Zachodzie połączenie kotła zasypowego z buforem ciepła jest wymuszone przepisami. Tylko we współpracy z buforem kocioł jest w stanie spełnić istniejące tam wymagania emisji spalin. Tam pomiary jakości pracy kotła przeprowadza corocznie kominiarz (o zgrozo!) i jeśli wypadną one niekorzystnie, właścicielowi wyznaczany jest termin na naprawę usterki albo zakup nowego kotła (aj waj!). Dzięki temu w takich Niemczech zimą nie jest siwo i nie śmierdzi wunglem, oponami, pampersami ani politurą ze starego kredensu.

Na naszym rynku taki kocioł dziwnym zjawiskiem, podobnie jak sam bufor ciepła. Oczywiście znajdą się budynki, w których moc 20kW nie będzie nadmiarowa nawet bez bufora, ale muszą one mieć powierzchnię od co najmniej 200m2 (zupełnie nieocieplona stara chałupa) do ponad 400m2 (współczesne budownictwo). Poczytaj o pułapkach w doborze mocy kotła zanim wstawisz te 20kW do swojego nowego stumetrowego domku!

Poza tym Defro DS wydaje się porządnym kotłem dolnego spalania:

 • pracuje na naturalnym ciągu
 • ma regulowany wlot powietrza wtórnego w bardzo wygodnym miejscu - na froncie, pod drzwiczkami zasypowymi
 • dodatkowo ma też regulowany wlot powietrza przez komorę zasypową - służy on jako alternatywna droga podawania powietrza pierwotnego w dolniaku przydatna przy spalaniu drewna, powoduje rozpalenie całego zasypu ale zarazem pozwala rozwinąć wyższą moc gdy to konieczne

Prawdopodobnie najbardziej uciążliwym mankamentem tego kotła na co dzień będzie brak ruchomego rusztu. Jakiekolwiek paliwo z większą ilością popiołu przy ciągłym paleniu będzie wymagało częstego ręcznego rusztowania. Problem ten nie będzie dotyczył drewna. Jednak nastawiając się na palenie drewnem w tym kotle (jak i każdym innym zasypowym) trzeba pamiętać, że na drewnie ma on moc o 1/3 niższą niz nominalna, która określona jest dla węgla kamiennego.

Kolejna pięta achillesowa Defro DS to dostęp do wymiennika. Wymiennik jest poziomy a dostaje się do niego przez drzwiczki zasypowe i blaszaną przegrodę, która pełni zarazem rolę klapki krótkiego obiegu otwieranej za pomocą wajchy z boku kotła. Takie rozwiązania rzadko kiedy bywają szczelne na dłuższą metę a większa nieszczelność w tym miejscu oznacza niepotrzebne rozpalanie całości zasypu i ucieczkę palnych gazów w komin z pominięciem palnika.

Ceramiczny palnik w Defro DS jest porządny, ale jednocześnie jest to jedna ceramiczna kształtka. W razie uszkodzenia potrzebna jest część zamienna od producenta, która podobnież poza okresem gwarancji kosztuje ok. 400zł. W każdym razie na pewno będzie to droższy element niż układanki z docinanych cegieł szamotowych stosowane przeważnie w innych kotłach dolnego spalania, które ceramikę posiadają.

Kocioł ma dość krótką gwarancję: raptem 2 lata! Wydłużenie do 3 lat jest możliwe tylko jeśli zapewni się ochronę powrotu oraz zainstaluje bufor ciepła. Inni producenci również niekiedy wymagają zabezpieczenia powrotu dla wydłużenia gwarancji (np. Biawar), co jest technicznie uzasadnione, ale samo takie zabezpieczenie to rzecz względnie prosta i tania. Defro natomiast wymaga zbiornika akumulacyjnego, który wraz z osprzętem będzie kosztował więcej niż sam kocioł.

Na forum info-ogrzewanie znajdziesz wątek poświecony Defro DS.

Cena - ok. 4000zł za moc 20kW - wydaje się wygórowana jak na kocioł bez nadmuchu i sterownika. Jednak jeśli weźmie się pod uwagę przystosowanie do pracy w układzie zamkniętym, to nie jest łatwo o podobne kotły z tą cechą w niższej cenie.

Uzasadnienie oceny

Niedostosowanie do polskiego odbiorcy jest głównym problemem Defro DS. Duże moce, krótka gwarancja w instalacji bez bufora ciepła i wysoka cena wyeliminują ten kocioł z listy zakupowej większości potencjalnych klientów. Gdyby nie to, jedynym poważnym mankamentem kotła byłby brak ruchomego rusztu.

Historia zmian

Tutaj pojawią się informacje kiedy, co i dlaczego było zmieniane w opisie kotła oraz jego ocenie.
Na razie nic tutaj nie ma.