Dakon DOR

Ocena w rankingu A
Producent Dakon
Rodzaj kotła Kocioł dolnego spalania
Pojemność zasypowa ~22kg
Przeciętna stałopalność ~12h(1)
Do układu zamkniętego tak
Paliwa podstawowe(2)
  • Węgiel kamienny
Dostępne moce 14kW 16kW 20kW 24kW 27kW 32kW
Klasa
wg normy PN-EN 303-5:2012
3
Ecodesign nie
Gwarancja 2 lata
Instrukcja obsługi dostępna
Strona producenta przejdź do strony producenta
Orientacyjna cena od 2 500zł (13,5kW)

(1) - orientacyjny czas pracy na pełnym załadunku paliwa podstawowego przy 60% mocy nominalnej

(2) - paliwa podstawowe określa producent; to takie, na których kocioł jest w stanie osiągnąć moc nominalną

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2016

To jest artykuł archiwalny – kocioł nie jest już dostępny w sprzedaży

Od 1. lipca 2018 nie mogą być legalnie sprzedawane kotły takie jak ten (bez 5. klasy emisji). Jeśli nawet gdzieś go kupisz, to i tak zgodnie z uchwałami antysmogowymi w części województw nie możesz go już legalnie zainstalować a za kilka lat będzie trzeba go wymienić.

Przejdź do listy dostępnych w sprzedaży kotłów tanich i czystych

Dakon DOR to kocioł produkowany w Czechach, obecny na naszym rynku od dobrych kilkunastu lat. Ma wszystko, co w dobrym kotle dolnego spalania potrzebne. Zawiodą się jedynie fetyszyści czołgowej solidności, gdyż wiele wskazuje na to, że Dakon nie jest wykonany z pancernych blach.


Zalety

  • Możliwość montażu miarkownika ciągu

  • Regulowany dopływ powietrza wtórnego

  • Ruchomy ruszt

Wady

  • Dość krótka gwarancja

    Raptem 2 lata

Detale techniczne

Przekrój kotła Dakon DOR

Generalnie Dakon DOR zbudowany jest poprawnie i ma wszystko, co potrzebne w kotle dolnego spalania do bezproblemowej pracy. Jest zarówno ruszt ruchomy niezbędny do ciągłego palenia jak i regulowany wlot powietrza wtórnego. Pierwszy kanał spalinowy wyłożony jest w części ceramiką.

Dakon DOR w oryginale przewidziany jest do spalania węgla brunatnego, gdyż takim paliwem dysponują Czechy. Z powodzeniem jednak trawi węgiel kamienny. Ze spalaniem drewna mogą już natomiast być problemy, ale to przez małą pojemność komory zasypowej. Jest ona wystarczająca w przypadku węgla, jednak dla drewna to stanowczo za mało i wymagać będzie częstego dokładania.

Wprawdzie producent nie chwali się wprost grubością blach, ale wśród użytkowników pojawiają się głosy, jakoby blachy w Dakonie miały grubość 4mm od środka i 3mm od zewnątrz. Może to potwierdzać ogólna waga kotła: raptem 160kg w mocy 13,5kW, gdy np. MPM DS 14kW waży 300kg. Daleko więc Dakonowi do czołgowej solidności, która dla niektórych jest niezdrowym fetyszem. Niezdrowym, bowiem gruba blacha nie gwarantuje długich lat pracy kotła. To zależy przede wszystkim od tego, jak będzie traktowany.

Dakon DOR występuje w dwóch wersjach: F - na węgiel brunatny oraz D - na drewno. Po prawdzie, poza wyglądem zewnętrznym, różnią się one prawie niczym, więc nikomu nie stanie się krzywda, jeśli np. do palenia węglem weźmiesz wersję D. Natomiast w DTR wersji F na liście zalecanych paliw znajduje się nawet... koks.

Sporym minusem powinna być mała powierzchnia wymiennika: DTR podaje 1,1m2 w wersji 13,5kW. Jednak użytkownicy nie narzekają na wzmożone grzanie komina. Być może taka wartość to konsekwencja nieco innego zagranicznego sposobu liczenia powierzchni grzewczej, który może być inny od naszych praktyk (bo też nawet u nas nie ma jednej polityki w tym zakresie). Nawet pobieżne szacunki na podstawie zewnętrznych wymiarów kotła wskazują, że powierzchnia grzewcza powinna być większa. Prawdopodobnie nie wliczono do niej większości komory zasypowej.

Gwarancja trwa tylko 2 lata - tak przynajmniej podawane jest na stronach sklepów, które sprzedają Dakona w Polsce. DTR nie zawiera informacji o warunkach gwarancji, ale jest tam mowa m.in. o konieczności zapewnienia temperatury powrotu na poziomie 65st.C.

Dakon DOR jest fabrycznie przystosowany do pracy w układzie zamkniętym z ciśnieniem do 2 bar. Wężownicę schładzającą przeważnie dokupuje się osobno.

Na forum info-ogrzewanie znajdziesz obszerny wątek dotyczący kotła Dakon DOR. Wśród problemów zgłaszanych przez użytkowników pojawia się problem klapy załadunkowej wymagającej z czasem doszczelnienia (konsekwencja umiejscowienia jej od góry kotła) oraz trudności w czyszczeniu ostatniego kanału wymiennika przy czopuchu, który nie wiadomo po co fabryka zrobiła bardzo wąski.

Uzasadnienie oceny

Dakon DOR ma wszystko, co potrzebne w kotle dolnego spalania, stąd otrzymuje najwyższą ocenę. Oczywiście nie oznacza to, że kocioł jest bezproblemowy w obsłudze i ogólnie idealny. Zawsze trzeba brać pod uwagę problemy, które zgłaszają użytkownicy, jednak są one względnie niewielkiego kalibru i nie przeszkadzają uznać Dakona za porządnego dolniaka (zwłaszcza gdy konkurencja jeszcze słabsza).

Historia zmian

Tutaj pojawią się informacje kiedy, co i dlaczego było zmieniane w opisie kotła oraz jego ocenie.
Na razie nic tutaj nie ma.