Buderus Logano S131

Ocena w rankingu B
Producent Buderus
Rodzaj kotła Kocioł dolnego spalania
Pojemność zasypowa ~33kg
Przeciętna stałopalność ~17h(1)
Do układu zamkniętego tak
Paliwa podstawowe(2)
 • Węgiel kamienny
 • Drewno
Dostępne moce 15kW 22kW
Klasa
wg normy PN-EN 303-5:2012
3
Ecodesign nie
Gwarancja 3 lata
Instrukcja obsługi dostępna
Strona producenta przejdź do strony producenta
Orientacyjna cena od 2 400zł (15kW)

(1) - orientacyjny czas pracy na pełnym załadunku paliwa podstawowego przy 60% mocy nominalnej

(2) - paliwa podstawowe określa producent; to takie, na których kocioł jest w stanie osiągnąć moc nominalną

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2016

To już jest koniec

Od 1. lipca 2018 nie mogą być legalnie sprzedawane kotły takie jak ten (bez 5. klasy emisji). Być może nadal jest w sklepach, bo producenci różnie kombinują, ale jeśli go kupisz, to i tak zgodnie z uchwałami antysmogowymi w części województw nie możesz go już legalnie zainstalować a za kilka lat będzie trzeba go wymienić.

Nareszcie jakaś ciekawa nowość na polskim rynku. Buderus Logano S131 to świeżutki model kotła dolnego spalania o nietypowej jak na tutejsze standardy budowie, dzięki czemu zadaje kłam utartemu schematowi jakoby tylko w górniakach dało się spalać półmetrowe szczapy drewna.


Zalety

 • Powietrze wtórne

 • Możliwość montażu miarkownika

  Jest w zestawie.

 • Ceramiczne elementy w kanale dopalania

Wady

 • Brak ruchomego rusztu

 • Mały wybór mocy

  Tylko dwa modele (początkowo był jeden)

 • Niezbyt duża powierzchnia wymiennika

  Podana w DTR powierzchnia wymiennika jest bardzo mała. Różnie się ją liczy, ale gdy na wyposażeniu są zawirowywacze a deklarowana max. temp. spalin to 245st.C, wtedy wymiennik chyba jednak nie jest tak duży jak by mógł.

Detale techniczne

Przekrój kotła Buderus Logano S131

Buderus Logano S131 jest w przekroju dość nietypowy jak na oferowane w Polsce kotły (choć w Czechach podobnych nie brak). Ruszt zaczyna się w nim już u dolnej krawędzi drzwiczek zasypowych i jest w większej części pochylony pod kątem ok. 45st. To pozwala na załadunek szczap drewna o długości do 45cm. To jest jego główna zaleta i w zasadzie jako kocioł na drewno należałoby go interpretować. Oczywiście może też spalać węgiel, ale dla tego paliwa taki układ paleniska będzie zapewne mniej korzystny, gdyż umożliwia rożarzenie się dużej objętości paliwa, a to w przypadku węgla znakomicie utrudnia czyste spalanie. Stąd w dolniakach węglowych dąży się raczej do zmniejszenia objętości płonącego paliwa.

Kocioł posiada wszystko, co w dolniaku niezbędne - oprócz ruchomego rusztu. Do palenia drewnem nie jest on niezbędny, ale już z węglem może być trudniej się bez niego obejść. W każdym razie znacznie ułatwiałby życie. Z rzeczy, które są na wyposażeniu:

 • doprowadzenie powietrza wtórnego - to po prostu otwór w tylniej ściance kotła podający powietrze nad palnik, niemal w połowie wysokości pionowego kanału dopalającego. Niestety przesłona regulacyjna PW znajduje się tam, gdzie sam otwór, czyli z tyłu kotła, co nie jest nazbyt wygodnym rozwiązaniem.
 • miarkownik ciągu - dołączony do kotła
 • klapa przeciwdymowa - uchyla się samoczynnie po otwarciu drzwiczek załadunkowych. Ze schematów w DTR wynika, że jest to po prostu blaszana przesłona otwierająca wlot do wymiennika, czyli ewentualny dym z komory zasypowej jest odciągany do komina.
 • klapka krótkiego obiegu - umieszczona pod czopuchem, otwierana za pomocą cięgna na wierzchu kotła

Wymiennik w kotle Buderus Logano S131 jest pionowo-poziomy. Dostęp do części pionowej odbywa się od góry, a do poziomej - od przodu kotła. W częsci pionowej umieszczone są trzy elementy ceramiczne. Jeden na zakręcie na ruszcie, pozostałe dwa widzą pod kątem jako "potykacze" na drodze gazów. W części poziomej znajdują się blaszane zawirowywacze spalin.
Dziwnym może się wydawać bardzo mała powierzchnia wymiennika w stosunku do mocy - zaledwie 1,1m2 przy mocy 15kW (swoją drogą w DTR jako moc znamionowa podane jest 13kW a 15kW to "wielkość kotła"). Niestety nie ma tutaj jednego standardu i różnym firmom różnie to liczenie wymiennika wychodzi. Z przekroju kotła nie wynika, by powierzchnia wymiennika była tragicznie mała. Ale też dodatek zawirowywaczy przeważnie nie służy kosmetyce lecz ratunkowi przed zbyt gorącymi spalinami. DTR podaje temperaturę spalin na mocy nominalnej równą 245st.C i sprawność 74% przy mocy 13kW wg normy PN-EN 303-5:2012. To sugeruje, że wymiennik faktycznie nie jest w tym kotle zbyt duży.

Buderus Logano S131 jak na dobrego dolniaka kosztuje stosunkowo niewiele (ok. 2400zł za 15kW), zwłaszcza zważywszy, że w tej cenie dostaje się kocioł z dopuszczeniem do układu zamkniętego.

Uzasadnienie oceny

Buderus Logano S131 to nowa dobra i dość tania opcja dla poszukujących kotła do efektywnego spalania drewna. Lekkie obniżenie oceny to konsekwencja braku ruchomego rusztu i niezbyt rozbudowanego wymiennika.

Historia zmian

Tutaj pojawią się informacje kiedy, co i dlaczego było zmieniane w opisie kotła oraz jego ocenie.
Na razie nic tutaj nie ma.