Biawar Optimax

Ocena w rankingu C
Producent Biawar
Rodzaj kotła Kocioł dolnego spalania
Pojemność zasypowa ~28kg
Przeciętna stałopalność ~18h(1)
Do układu zamkniętego tak
Paliwa podstawowe(2)
 • Węgiel kamienny
Dostępne moce 12kW 15kW 18kW 21kW 25kW 30kW
Klasa
wg normy PN-EN 303-5:2012
nie przebadano
Ecodesign nie
Gwarancja 3 lata
Instrukcja obsługi dostępna
Strona producenta przejdź do strony producenta
Orientacyjna cena od 3 800zł (12kW)

(1) - orientacyjny czas pracy na pełnym załadunku paliwa podstawowego przy 60% mocy nominalnej

(2) - paliwa podstawowe określa producent; to takie, na których kocioł jest w stanie osiągnąć moc nominalną

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2016

To już jest koniec

Od 1. lipca 2018 nie mogą być legalnie sprzedawane kotły takie jak ten (bez 5. klasy emisji). Być może nadal jest w sklepach, bo producenci różnie kombinują, ale jeśli go kupisz, to i tak zgodnie z uchwałami antysmogowymi w części województw nie możesz go już legalnie zainstalować a za kilka lat będzie trzeba go wymienić.

Na pierwszy i drugi rzut oka Biawar Optimax wydaje się być starannie i poprawnie wykonanym kotłem dolnego spalania. Sądząc po cenie należałoby go nawet zaliczać do kotłowej ekstraklasy. Jednak przy bliższym poznaniu okazuje się, że do porządnego dolniaka trochę mu brakuje i przy spalaniu węgla (który zresztą producent określił jako podstawowe paliwo tego kotła) może sprawiać problemy.


Zalety

 • Powietrze wtórne nieregulowane

 • Ceramiczny palnik

  Choć niezbyt szczęśliwie skonstruowany

Niewiadome

 • Powierzchnia wymiennika

  Nie podano

Wady

 • Brak niezależnej regulacji powietrza wtórnego

  Nie ma możliwości dostosowania dawki PW do paliwa.

 • Brak ruchomego rusztu

  Może być problemem zwłaszcza w przypadku bardzo zapopielonego węgla

 • Brak wersji bez nadmuchu

Detale techniczne

Przekrój kotła Biawar Optimax

Biawar Optimax wyposażony jest w nadmuch i sterownik. Nie byłby to może istotny problem gdyby nie jego konsekwencje w postaci braku osobnej regulacji powietrza wtórnego. O ile powietrze wtórne generalnie jest doprowadzane tam, gdzie powinno (otworami od spodu tylniej przegrody), to podawane jest ono tą samą dmuchawą co powietrze pierwotne. Czyli jego ilość zależy tylko od średnic kanałów powietrznych i oporu przepływu powietrza przez zasyp - brakuje bezpośredniej kontroli nad jego dawką, a to byłaby cecha bardzo pożądana, bo zapotrzebowanie na PW jest diametralnie różne w przypadku węgla i drewna.

Kocioł posiada ceramiczny palnik, jednak nie jest on najlepiej skonstruowany:

 • Ma tendencję do zapychania się popiołem. To dlatego, że ruszt kończy się już na wysokości tylniej przegrody a dalej poziomo leży lity ceramiczny element. Opał wsypuje się za przegrodę na ceramikę i pozostały z niego popiół nie ma jak się stamtąd wydostać bez asysty palacza z pogrzebaczem.
 • Ceramika ma wysokość jedynie taką jak wylot spalin pod tylnią przegrodą. Wymiennik zaczyna się praktycznie zaraz nad palnikiem. Nie ma dość miejsca na rozwinięcie się płomienia, więc dłuższy płomień będzie omywać zimny wymiennik powodując niepotrzebne odkładanie sadzy. Być może nie będzie to tak wyraźne w przypadku węgla z jego krótkim płomieniem, ale już płomień z drewna na pewno nie skończy się w palniku.

Biawar Optimax jest według producenta kotłem głównie na węgiel. Jednak jego konstrukcja mówi co innego: że pod kątem wymagań każdego paliwa ma jakieś wady. Nadawałby się do palenia drewnem, gdyż ma podawanie część powietrza nad zasyp i ruszt żeliwny, jednak ten obraz psuje krótki palnik, przez co długie płomienie z drewna będą kończyć się już w wymienniku. Z kolei dla węgla wadą będzie głęboka komora zasypowa: 25cm szerokości a 34cm głębokości w wersji 12kW. Generalnie w kotłach dolnego spalania na węgiel dąży się do zmniejszenia objętości żarzącego się przy palniku paliwa przez spłycanie komory zasypowej przy ruszcie. Dzięki temu mniej węgla naraz gazuje i łatwiej jest o czyste spalanie.

Komora zasypowa jest dość pojemna jak na kotły dolnego spalania, zwłaszcza te z przeznaczenia bardziej węglowe. W wersji 12kW mieści ok. 30kg węgla.

Udręką może być spalanie w tym kotle bardziej zapopielonego węgla. Pierwszym problemem będzie wspomniany już zasypywany popiołem palnik. Drugim - brak ruchomego rusztu, co wymusi potrzebę częstego ręcznego rusztowania paleniska.

Gwarancja na szczelność wymiennika trwa 3 lata w przypadku gdy zabezpieczy się temperaturę wody powracającej do kotła na pułapie min. 60st.C, natomiast ulega skróceniu do 2 lat gdy takiego zabezpieczenia brak.

Na forum można zobaczyć więcej zdjęć świeżo kupionego egzemplarza kotła oraz stan wymiennika po dłuższym użytkowaniu. Użytkownicy wskazują na marną trwałość blaszanych zawirowywaczy spalin, ale też uszkodzenia żeliwnego rusztu pionowego i poziomego po paru latach pracy (zwłaszcza ten ostatni podobno kosztuje astronomiczne sumy jako część zamienna).

Kocioł ma możliwość pracy w układzie zamkniętym i standardowo wyposażony jest w wężownicę schładzającą. 

Uzasadnienie oceny

Biawar Optimax nie zawędrował wysoko w rankingu mimo że pozornie ma wszystkie elementy konieczne w dobrym kotle dolnego spalania. Niestety każdy z nich ma jakieś mankamenty. Na to nakłada się dość wysoka cena tego kotła (ok. 4000zł za wersję 12kW). W dużej mierze spowodowane jest to wyposażeniem w nadmuch i sterownik, bez których kocioł dolnego spalania może się spokojnie obejść a przy tym pracować równie dobrze jeśli nie lepiej. Tak więc mimo wyłożenia dość sporej jak za kocioł zasypowy sumy, nadal trzeba liczyć się z mankamentami. O ile niezbyt czystego spalania wiele osób może w ogóle nie zauważać póki komin nie zarósłby sadzą na amen, to np. problemy z zapychającym się palnikiem trudno przeoczyć.

Historia zmian

Tutaj pojawią się informacje kiedy, co i dlaczego było zmieniane w opisie kotła oraz jego ocenie.
Na razie nic tutaj nie ma.